Tüketici hakem heyetine başvuru nasıl yapılır?

Mahkeme ücreti ne kadar? Bazıları ücretsiz bazıları ücretli diyor. Ortalama ne kadar sürer? Sizce açtığım konuda haklı mıyım? Laptopu bakım için yollayıp bu durumla karşılaşan ilk kişi de değilim. Şikayetvar da görmüştüm.Konudaki gibi detayıyla mı anlatmak gerek yoksa kısa ve öz mü?
Açıkçası şikayetin ile ilgili konuyu okumadığım için haklı olup olmadığın hakkında bir fikrim yok. Telefon ile ilgili THH'ne başvurmuştum, İstanbul'dan başvuru yaptım ve 9 ay sürmüştü. İcra işlemleri için dilekçe(dilekçeyi başkasına yazdırırsan) ile beraber 150 tl civarı bir ücret çıkabilir. Bu ücreti sen ödersin. Mahkeme için de yine cüzi miktarda bir dava açma ücreti var. Umarım olay mahkemeye taşınmadan direkt olarak THH kararı ile sorununu çözersin. Olayın mahkemeye kadar uzarsa ve kaybedersen karşı tarafın avukat masraflarını ödemen gerekir.

Açıkçası şikayetin ile ilgili konuyu okumadığım için haklı olup olmadığın hakkında bir fikrim yok. Telefon ile ilgili THH'ne başvurmuştum, İstanbul'dan başvuru yaptım ve 9 ay sürmüştü. İcra işlemleri için dilekçe(dilekçeyi başkasına yazdırırsan) ile beraber 150 TL civarı bir ücret çıkabilir. Bu ücreti sen ödersin. Mahkeme için de yine cüzi miktarda bir dava açma ücreti var. Umarım olay mahkemeye taşınmadan direkt olarak THH kararı ile sorununu çözersin. Olayın mahkemeye kadar uzarsa ve kaybedersen karşı tarafın avukat masraflarını ödemen gerekir.

Bu dediklerin kesin bilgi mi? Mahkemeye kadar uzamadan THH kararı ile çözmek için icraya vermem gerekiyor mu?

Bu dediklerin kesin bilgi mi? Mahkemeye kadar uzamadan THH kararı ile çözmek için icraya vermem gerekiyor mu?
Süreç baştan sona anlattığım gibi işliyor. Firma THH kararını ciddiye alır ve istediğin şeyi sana verebilir. Vermezse ilk önce icraya başvurman gerekiyor. THH kararı lehine çıktı diyelim, kararı karşındaki firmaya bildir ve önceki mesajımdaki gibi ne istiyorsan yerine getirilmesini tekrar iste. Yapmazlar ise icraya başvur. Büyük ihtimal icraya başvurduktan 15 gün içinde iade istiyorsan iade, paranı istiyorsan paranı işte neyse onu sana verirler. Genelde öyle oluyor.

Süreç baştan sona anlattığım gibi işliyor. Firma THH kararını ciddiye alır ve istediğin şeyi sana verebilir. Vermezse ilk önce icraya başvurman gerekiyor. THH kararı lehine çıktı diyelim, kararı karşındaki firmaya bildir ve önceki mesajımdaki gibi ne istiyorsan yerine getirilmesini tekrar iste. Yapmazlar ise icraya başvur. Büyük ihtimal icraya başvurduktan 15 gün içinde iade istiyorsan iade, paranı istiyorsan paranı işte neyse onu sana verirler. Genelde öyle oluyor.

Hocam Hepsiburada ile iletişime geçtim. Servis iade raporu istediler. Servis cihaza kullanıcı tarafından takılan HDD arızalı diyor. Hard diski benim takmadığımı, iade raporunu nasıl oluşturabilir?

Hocam Hepsiburada ile iletişime geçtim. Servis iade raporu istediler. Servis cihaza kullanıcı tarafından takılan HDD arızalı diyor. Hard diski benim takmadığımı, iade raporunu nasıl oluşturabilir?
Servis iade raporunu ve iade raporu nasıl oluşturulur bilmiyorum. Hepsiburada'nın talebin doğrultusunda cihazı alıp satıcıya iade edeceğini sanmıyorum ama olursa adına sevinirim. Ayrıca daha önce açtığın konu başlıklarını az önce okudum. Servisten yine aynı yanıt gelirse, cihazın sorunları giderilmediyse veya başka sorunları çıkmışsa hemen THH'ne başvur. Sorununu kısa, öz ama eksiksiz bir şekilde anlat ve para iadesi iste. Yeni ve daha iyi bir laptop alırsın.

Servis iade raporunu ve iade raporu nasıl oluşturulur bilmiyorum. Hepsiburada'nın talebin doğrultusunda cihazı alıp satıcıya iade edeceğini sanmıyorum ama olursa adına sevinirim. Ayrıca daha önce açtığın konu başlıklarını az önce okudum. Servisten yine aynı yanıt gelirse, cihazın sorunları giderilmediyse veya başka sorunları çıkmışsa hemen THH'ne başvur. Sorununu kısa, öz ama eksiksiz bir şekilde anlat ve para iadesi iste. Yeni ve daha iyi bir laptop alırsın.

7 bin liraya almıştım. Aynı özellikte laptop 7 bin TL'ye yok maalesef. RAM'in takılacağını ama HDD'nin sorunlu olduğunu söylüyorlar. Zaten okuduğunuz için biliyorsunuzdur bakım için yolladım bunlarla karşılaştım. Cihaz gelince il hakem heyetine başvuracağım ama süresi keşke daha kısa olsa. Forumda anlattığımdan daha az detaylı mı anlatmalıyım?

7 bin liraya almıştım. Aynı özellikte laptop 7 bin TL'ye yok maalesef. RAM'in takılacağını ama HDD'nin sorunlu olduğunu söylüyorlar. Zaten okuduğunuz için biliyorsunuzdur bakım için yolladım bunlarla karşılaştım. Cihaz gelince il hakem heyetine başvuracağım ama süresi keşke daha kısa olsa. Forumda anlattığımdan daha az detaylı mı anlatmalıyım?
Aynısını alamazsın tabi ki ama üzerine biraz daha eklersen güzel bir laptop bulabilirsin. Detaylı anlatmanda sakınca yok ama gereksiz cümleleri uzatma yani dikkatli şekilde ne yazıyorsan yaz. Tavsiyem bir tane Word belgesi aç, yazı tipini Times New Roman yapıp yazı tipi boyutunu ise 12 yaparak başından geçenleri anlat ve en sonda ise ne istediğini yaz. Yani para iadesi mi istiyorsun yok tamir edilmesini mi artık ne istiyorsan. 1 sayfayı geçmesin, zaten geçeceğini sanmıyorum.

Aynısını alamazsın tabii ki ama üzerine biraz daha eklersen güzel bir laptop bulabilirsin. Detaylı anlatmanda sakınca yok ama gereksiz cümleleri uzatma yani dikkatli şekilde ne yazıyorsan yaz. Tavsiyem bir tane Word belgesi aç, yazı tipini times New roman yapıp yazı tipi boyutunu ise 12 yaparak başından geçenleri anlat ve en sonda ise ne istediğini yaz. Yani para iadesi mi istiyorsun yok tamir edilmesini mi artık ne istiyorsan. 1 sayfayı geçmesin, zaten geçeceğini sanmıyorum.

İl hakem heyetine gidip başvurmaya düşünüyorum, bilgilendirme açısından belki faydaları olur.

"Buna göre, gelecek yıl tüketici hakem heyetlerine yapılacak başvurularda, 2021 yılı için Tüketici Hakem Heyetlerine yapılacak başvurularda değeri 7 bin 550 TL altında bulunan uyuşmazlıklarda İlçe Tüketici Hakem Heyetleri, büyükşehir statüsünde olan illerde 7 bin 550 TL ile 11 bin 330 TL arasındaki uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri'ne başvurulacak."
İlçe olana gitmen gerekiyor. İnternet üzerinden başvuru yapabilirsin ama gitmek istiyorsan sen bilirsin. Hem ortamı görüp hem de daha sürece dair daha detaylı bilgi alırsın.

"Buna göre, gelecek yıl tüketici hakem heyetlerine yapılacak başvurularda, 2021 yılı için tüketici hakem heyetlerine yapılacak başvurularda değeri 7 bin 550 TL altında bulunan uyuşmazlıklarda ilçe tüketici hakem heyetleri, büyükşehir statüsünde olan illerde 7 bin 550 TL ile 11 bin 330 TL arasındaki uyuşmazlıklarda il tüketici hakem heyetleri'ne başvurulacak."
İlçe olana gitmen gerekiyor. İnternet üzerinden başvuru yapabilirsin ama gitmek istiyorsan sen bilirsin. Hem ortamı görüp hem de daha sürece dair daha detaylı bilgi alırsın.

Cihaza 7 bin TL verdim ama şu an daha pahalı, faturada ne yazıyorsa ona göre mi iade yapılacak? Zaten iadeden ziyade onarım ya da değişim istiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı