Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Rehberi

Bildiğiniz üzre internet üzerinden alışveriş sürecinde mağduriyet yaşayan birçok insan var ve birçoğu "Başımızın gözümüzün sadakası olsun" mantığı ile hareket ettiği için, "Uğraşmak istemedikleri için" haklarının peşine düşmüyorlar.
Bilinçsiz tüketiciyi fırsat bilen satıcılar ise müşteri memnuniyetine önem vermemeye devam ediyor. Oysa tüketici hakem heyetine başvuru işlemleri eskisi gibi değil, oturduğunuz yerden başvuru oluşturup oturduğunuz yerden sonuçlanmasını bekleyebiliyorsunuz, üstelik eskisi kadar uzun sürmüyor. Dilekçe vermek için bir kurumun kapısına kadar gidip sıra beklemenize gerek yok. Aslında E-Devlet ile birlikte gelen ve hayatı kolaylaştıran birçok hizmet; bizler fark etmesek de sisteme dahil ediliyor.
  • E-Devlet sayfasına giriş yapıyoruz, sol üst köşeden URL kısmına dikkat ediyoruz. Bilgilerinizi hangi adrese yazdığınızdan emin olun; e-Devlet Kapısı
aa.jpg

a.jpg

Giriş yaptıktan sonra sol üst köşeden "Tüketici Hakem" kelimesini aratıyoruz, resimde görünen "Gümrük ve Ticaret Bakanlığına" bağlı hizmeti seçiyoruz.

aaa.jpg

"Uygulamaya Git" butonuna tıklıyor ve "tuketicisikayeti.gtb.gov.tr" adresinin sayfasına "Giriş yapılmış şekilde" aktarılıyoruz.
aaaa.jpg

"Tüketici Başvuruları" butonuna tıklıyor ve şikayet yapacağımız sayfaya geliyoruz.

aaaaa.jpg

Aşağıdaki sayfadan ise şikayetimizi ve fatura bilgilerinin girişini sağlıyoruz. Vergi - Mersis numaraları fatura üzerinde yazar.

aaaaaa.jpg

2. adımda faturanın kesildiği tarih - Fatura No - Tutar gibi bilgileri giriyoruz. Talep kısmında ise isteğiniz neyse onu seçiyoruz. Ürün ise değişim hizmet ise tekrarı - ücretsiz tamir - ayıp oranında para iadesi gibi gibi.
Eğer talebiniz farklı ise "DİĞER" seçeneğine tıklayabilirsiniz.

1.jpg

3. bölümde Resim - Dosya yükleme kısmına geliyoruz. Faturanın net bir resmini - ilgili üründeki kusur veya talep ney ise; eğer fotoğraflanabilir bir unsur ise bunun fotoğrafını eklemekten çekinmeyin.

2.jpg

Şikayetin ön izlemesini kontrol ediyoruz, temel bilgiler burada görünecektir.

3.jpg

Son adımda ise bağlı bulunan hakem heyetini seçiyoruz. Otomatik olarak nüfusunuza kayıtlı olduğunu ilçe seçiliyor anladığım kadarıyla. "BAŞVURUYU TAMAMLA" dediğimiz taktirde ise şikayetimiz ilgili heyete ulaşmış oluyor.

4.jpg

• İlgili süreç, heyetteki açık dosya sayısına da bağlı olmak kaydıyla kısa bir süre içerisinde ilgilenir. Genelde 1 ay içerisinde ilk geri dönüş sağlanır. Bu yüzden "Telefon numaranızı hatasız girmeye büyük önem gösterin". Eğer hak talep ettiğiniz ürün veya hizmetin faturası yoksa hak talep edemezsiniz. Eğer fatura sizin adınıza değilse, başka bir değimle ikinci el bir ürün alıp "Satın alma esnasında satış sözleşmesi düzenlemediyseniz hak talep edemezsiniz."

Son düzenleme:
AOC monitör sahibiyim. Alalı bir yıl oldu. Garantiye gönderirken iade talebinde bulunmak istiyorum. Paramı geri alabilir miyim? Şikayetvar sitesindeki bazı yazılara baktığımda sanırım hiç kimse para iadesi alamamış. Ben de bu durumu yaşarsam ve THH'ye başvurursam beklediğim sonucu alır mıyım?
Ürünler arızalanabilir bu çok normal bir durum, servise gönderirsin sorunlu parçayı değiştirir geri gönderirler. 1 yıldır kullandığın bir ürün neticede.

Belirttiğin hak 6 ay içerisinde arızalanırsa mevcut. İade veya değişimi seçebiliyorsun. Fiyatlar sürekli arttığından servisin iade onayına hiç itiraz bile etmiyor zaten satıcılar. İade işlerine geliyor neredeyse.

Ürünler arızalanabilir bu çok normal bir durum, servise gönderirsin sorunlu parçayı değiştirir geri gönderirler. 1 yıldır kullandığın bir ürün neticede.

Belirttiğin hak 6 ay içerisinde arızalanırsa mevcut. İade veya değişimi seçebiliyorsun. Fiyatlar sürekli arttığından servisin iade onayına hiç itiraz bile etmiyor zaten satıcılar. İade işlerine geliyor neredeyse.
Panelle ilgili arıza var sanırım. Eğer ellerinde panel yoksa iade ya da değişim raporu veriyorlarmış. Bu doğru mu?

Herkese merhaba arkadaşlar bende thh başvurusu yaptım size sorularım var iPhone XR cihazım var 7 aylık falan ön kameramda çok ufak bir toz fark ettim önemsemedim daha sonra aynı cihazı kullanan arkadaşlarımda sorun yoktu bende cihazı servise gönderdim ekran kasa arası boşlukta vardı servis toz yok dedi ekran contasını değiştirip bana yolladı cihaz geldiğinde toz daha da artmıştı bende kabul etmeyip bir daha gönderdim servis tozu görüp cihazı Apple'ye gönderi Apple sorun yok deyip bana geri gönderdi bende sinir oldum tamam toz 2 3 parça ama sonuçta suya toza dayanıklı bir cihaz içimi açıp 2 dk temizlenecek bir sorun için servis servis geldi gitti thh verdim sizce sonuç ne olur.

Merhaba arkadaşlar,
Watsonstan kulak üstü bir AKG N60nc kulaklık aldım ve performansını ve noice cancelling ini çok yetersiz buldum, hemen geri paketleyip iade talebi açıp gönderdim. Fakat ürünün kutusu açıldığı ve satılabilirliğini kaybettiği için teknik servis onayı almak zorunda olduğumu belirttiler. Ürünü bana geri kargoladılar ve verdikleri teknik servis numarası hatalı çıktı tarafıma yenisi ile dönüş yapacaklarmış.
İsim benzerliği olan bir servis nosu vermişler Google'dan bakıp. Daha kendileri servisten habersiz kısacası.
Böyle bir durumda thh ye gitmeyi düşünüyorum, beni haklı bulacak mıdır cayma hakkımı kullanabilir miyim?
İkincisi geri gönderdikleri kargoyu kabul edersem benim zararıma bir süreç yaratır mı?
Şimdiden yorumlar için teşekkürler.

Merhaba arkadaşlar,
Watsonstan kulak üstü bir AKG N60nc kulaklık aldım ve performansını ve noice cancelling ini çok yetersiz buldum, hemen geri paketleyip iade talebi açıp gönderdim. Fakat ürünün kutusu açıldığı ve satılabilirliğini kaybettiği için teknik servis onayı almak zorunda olduğumu belirttiler. Ürünü bana geri kargoladılar ve verdikleri teknik servis numarası hatalı çıktı tarafıma yenisi ile dönüş yapacaklarmış.
İsim benzerliği olan bir servis nosu vermişler Google'dan bakıp. Daha kendileri servisten habersiz kısacası.
Böyle bir durumda thh ye gitmeyi düşünüyorum, beni haklı bulacak mıdır cayma hakkımı kullanabilir miyim?
İkincisi geri gönderdikleri kargoyu kabul edersem benim zararıma bir süreç yaratır mı?
Şimdiden yorumlar için teşekkürler.
Bende incehesaptan kulaklık aldım mikrofonunda cızırtı oluyor bende ve evdekı 3 pcde denedim. Yolladım servıse yollucaz onlardan ıade kararı gelırse ıade verırız dedıler yolladık servıs bızde sorun gozukmuyor dedı gerı yolluyorlar bakalım gelınce sorun cozulmedıyse thh basvurucam.

Bakalım teknik servisin pek müşteri yanlısı olduğunu düşünmüyorum bu durumlarda.
Ben kulaklık geldiği gibi gideceğim thh ye.
Aynı olay başına gelen varsa yorum yapabilirse çok faydalı olur.
@SPHINXX

@BilgisayarKurdu, benim de Tüketici Hakem Heyeti ile ilgili işlemlerim oluyordu. İnanır mısınız? İlk defa böyle bir şey yaşadım. Sosyal'de konusunu açsam mı diye düşünüyorum, şu an DH Forum'da açtım. Sizce bunlara ekstra ceza almaları için ne yapmalıyım? :D.
DH Forumda olan konu linki.
Sosyalde konuyu silemiyorum diye açmak istemiyorum, ama firmanın ne olduğunu herkes görse ne olur sanki?

Firmadan savunma isteniyor ancak tebliğ anında firmanın belirtilen adreste bulunmadığı tespit ediliyor. Nihayetinde olay karara bağlanmış. Tarafıma teslim edilmeyen ve iptal edilen ürün bedelinin müşteriye (bana) geri ödenmesine ve ayrıca tebligat masrafı için tebliği tarihinden itibaren 1 ay içerisinde 34256 nolu Hisar Veraset ve Harçlar Vergisi Müdürlüğüne ödenmesine ve karardan tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde Tüketici mahkemeye itiraz yolu açık diyor karar tutanağında.

İki gün sonra bir ay olacak ancak tarafıma herhangi bir geri dönüş olmadı, sadece karar tutanağı var elimde. Bir ay tamamlandıktan sonra nasıl hareket etmek gerekiyor? Teşekkürler.

Satın aldığın internet sayfasına mail at ve akabinde müşteri hizmetlerini arayıp bilgi ver. Bilindik bir sayfa ise ödemeni aksatmayacaktır. Aksatırlar ise icraya vermemen gerekecek. Şu an 1 ayı bekleme, direkt olarak ara ve hakkını talep et nazikçe.
Alışveriş yaptığım internet sitesi kapanmış. Gönderdiğim e-posta "Kullanıcı için posta kutusu dolu" hata mesajıyla adrese teslim edilemiyor. Telefona kimse cevap vermiyor. Bazı zaman bir dakika kadar çalıyor ve kapanıyor, bazen de hiç düşmüyor. Firma ile hiçbir türlü iletişim kurulamıyor.

İcra için de masraf olacaktır. Firmanın kapatıldığı, firmanın hesaplarında yeterli para olmadığı ve haciz konulduğu yönünde bilgiler okudum. Bazıları ise muhatab bile bulamamış. 250 TL civarında bir ürün için ekstra masrafa girilir mi, buradan bir sonuç elde edebilir miyim, icra hakkında yeterli bilgi ve deneyimim olmadığı için açıkçası nasıl bir yol izleyeceğimi de bilmiyorum. 😒

Yeni konular

Geri
Yukarı