Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Rehberi

Bildiğiniz üzre internet üzerinden alışveriş sürecinde mağduriyet yaşayan birçok insan var ve birçoğu "Başımızın gözümüzün sadakası olsun" mantığı ile hareket ettiği için, "Uğraşmak istemedikleri için" haklarının peşine düşmüyorlar.
Bilinçsiz tüketiciyi fırsat bilen satıcılar ise müşteri memnuniyetine önem vermemeye devam ediyor. Oysa tüketici hakem heyetine başvuru işlemleri eskisi gibi değil, oturduğunuz yerden başvuru oluşturup oturduğunuz yerden sonuçlanmasını bekleyebiliyorsunuz, üstelik eskisi kadar uzun sürmüyor. Dilekçe vermek için bir kurumun kapısına kadar gidip sıra beklemenize gerek yok. Aslında E-Devlet ile birlikte gelen ve hayatı kolaylaştıran birçok hizmet; bizler fark etmesek de sisteme dahil ediliyor.
  • E-Devlet sayfasına giriş yapıyoruz, sol üst köşeden URL kısmına dikkat ediyoruz. Bilgilerinizi hangi adrese yazdığınızdan emin olun; e-Devlet Kapısı
aa.jpg

a.jpg

Giriş yaptıktan sonra sol üst köşeden "Tüketici Hakem" kelimesini aratıyoruz, resimde görünen "Gümrük ve Ticaret Bakanlığına" bağlı hizmeti seçiyoruz.

aaa.jpg

"Uygulamaya Git" butonuna tıklıyor ve "tuketicisikayeti.gtb.gov.tr" adresinin sayfasına "Giriş yapılmış şekilde" aktarılıyoruz.
aaaa.jpg

"Tüketici Başvuruları" butonuna tıklıyor ve şikayet yapacağımız sayfaya geliyoruz.

aaaaa.jpg

Aşağıdaki sayfadan ise şikayetimizi ve fatura bilgilerinin girişini sağlıyoruz. Vergi - Mersis numaraları fatura üzerinde yazar.

aaaaaa.jpg

2. adımda faturanın kesildiği tarih - Fatura No - Tutar gibi bilgileri giriyoruz. Talep kısmında ise isteğiniz neyse onu seçiyoruz. Ürün ise değişim hizmet ise tekrarı - ücretsiz tamir - ayıp oranında para iadesi gibi gibi.
Eğer talebiniz farklı ise "DİĞER" seçeneğine tıklayabilirsiniz.

1.jpg

3. bölümde Resim - Dosya yükleme kısmına geliyoruz. Faturanın net bir resmini - ilgili üründeki kusur veya talep ney ise; eğer fotoğraflanabilir bir unsur ise bunun fotoğrafını eklemekten çekinmeyin.

2.jpg

Şikayetin ön izlemesini kontrol ediyoruz, temel bilgiler burada görünecektir.

3.jpg

Son adımda ise bağlı bulunan hakem heyetini seçiyoruz. Otomatik olarak nüfusunuza kayıtlı olduğunu ilçe seçiliyor anladığım kadarıyla. "BAŞVURUYU TAMAMLA" dediğimiz taktirde ise şikayetimiz ilgili heyete ulaşmış oluyor.

4.jpg

• İlgili süreç, heyetteki açık dosya sayısına da bağlı olmak kaydıyla kısa bir süre içerisinde ilgilenir. Genelde 1 ay içerisinde ilk geri dönüş sağlanır. Bu yüzden "Telefon numaranızı hatasız girmeye büyük önem gösterin". Eğer hak talep ettiğiniz ürün veya hizmetin faturası yoksa hak talep edemezsiniz. Eğer fatura sizin adınıza değilse, başka bir değimle ikinci el bir ürün alıp "Satın alma esnasında satış sözleşmesi düzenlemediyseniz hak talep edemezsiniz."

Son düzenleme:
Alışveriş yaptığım internet sitesi kapanmış. Gönderdiğim e-posta "Kullanıcı için posta kutusu dolu" hata mesajıyla adrese teslim edilemiyor. Telefona kimse cevap vermiyor. Bazı zaman bir dakika kadar çalıyor ve kapanıyor, bazen de hiç düşmüyor. Firma ile hiçbir türlü iletişim kurulamıyor.

İcra için de masraf olacaktır. Firmanın kapatıldığı, firmanın hesaplarında yeterli para olmadığı ve haciz konulduğu yönünde bilgiler okudum. Bazıları ise muhatab bile bulamamış. 250 TL civarında bir ürün için ekstra masrafa girilir mi, buradan bir sonuç elde edebilir miyim, icra hakkında yeterli bilgi ve deneyimim olmadığı için açıkçası nasıl bir yol izleyeceğimi de bilmiyorum. 😒
Bankaya geç olmadan chargeback yapın.

Ürünler arızalanabilir bu çok normal bir durum, servise gönderirsin sorunlu parçayı değiştirir geri gönderirler. 1 yıldır kullandığın bir ürün neticede.

Belirttiğin hak 6 ay içerisinde arızalanırsa mevcut. İade veya değişimi seçebiliyorsun. Fiyatlar sürekli arttığından servisin iade onayına hiç itiraz bile etmiyor zaten satıcılar. İade işlerine geliyor neredeyse.
Merhaba arkadaşlar.

3 ay önce markasını söylemeyeceğim.Telefon aldık cihaz şebeke ve wifi az çekiyor.Aldığımız malum büyük mağazalardan birisi.Gittik mağazaya teknik servise gitmesi gerekli dendi.Hadi gitti değişim çıktı. Forumda gördüğümüz kadarıyla kronik bir sorun bu şebeke problemi değişen cihazda da olucak.

Bizde hiç teknik servise gitmeden e devlet üzerinden arızasını yazarak mağazayı thh ye şikayette bulunduk.

Sorum şu bu karar %90 aleyhimize çıkıcak.Bu şikayet için ücret ödüyor muyuz?

Yada diyelim olumlu ücret iadesi olarak karar çıktı.Telefonu 2.el zararına satsak bu karar çıktığı için thh ye ücret ödeme gibi bir olay var mı?

Diğer sorumda karar çıkmadan cihazı satsa sorun olur mu?

Servise gönderildiyse 1-2 hafta bekle direkt olarak iade alırlar. 6 ay içerisinde yaşandı ise bu olay direkt olarak para iadesi alabilirsin. Değişim veya para iadesi, hangisi senin için mantıklı ise o yolu tercih et.

@BilgisayarKurdu Ben yeniden 7 servis raporu ile THH verdim. Bu sefer satıcımı firmamı şikayet ettim. Anakart arızası, alt ve üst kasam problem çıkarıp değiştirilmesi veya menteşelerde devamlı sıkıntı yaşadığım için sonu verdim. Hem önceden yaşadığım performans sıkıntısını hem de yeni yaşadığım problemleri anlatarak ve her şeyi güzelce PDF haline getirerek belge ekleyerek başvurdum. Sanırım birden fazla belge eklenebiliyor. Fatura, Bechtest ve Servis raporları şeklinde PDF halinde yükledim. Bu sefer kazanır mıyım bu kadar servis raporu ve problemler tamir yaşadığım halde? Ben mislisini isteyeceğim iade ederse faiziyle almayı isterim. Enflasyon arttı ve alacağım aynı özellikte cihaz alsam fiyatı iki katına çıktı, bundan böyle bir şey isteyeceğim. Sanırım 4 şey isteme talep ediyorum. Ben misli değişim istedim üst modeli veya muadil aynı özellikte farklı cihaz şeklinde de belirttim başvurumda.(Elinde aynı cihaz yok ve kronik performans problemli cihaz istemezdim yenisini) Beni mağdur etti satıcı, cihazda değişmeyen parça kalmadı diyebilirim. Satıcıya da bildirdim savunmanı yap diye:) Eğer yine iade isterse satıcı ben faizi ile isteyeceğim, burun kıvırırsa icra da gidebiliyoruz dimi?

Son düzenleme:
İade çıkar var satıcı ödemez ise icra'da faizi ile birlikte talep edebiliyorsun elbette. Ancak aradaki enflasyon veya kur farklarından yana çok bir beklentin olmasın. THH o noktada gerçek hakkı sunmuyor çoğu zaman alıcıya. Hemen hemen ona yakın bir cihaz önerilir ise diretmemeni, kabul etmeni tavsiye ederim.

Hemen hemen ona yakın bir cihaz önerilir ise diretmemeni, kabul etmeni tavsiye ederim.
Aynen muadil olarak aynı özellikte veya üst modeli istediğimi yazdım. Satıcıya bildirdim halen savunma yapmadı. Acaba Acer gibi sonuç beklemeden kendileri arayıp uyuşmazlığı çözüp öyle mi cevap verecek? Ben bütün örnekleri yazdım, hatta yabancı forumlardan da örnek konu bile yazdım "Lenovo IdeaPad 330 Underperforming" diye ve zaten bir ton arıza çıktı ondan sonra. Vallaha heryere yazdım sikayetvar, çözüm merkezi ve Twitter Hepsiburada hesaplarına hızlı çözüm sağlansın diye:)

satıcı ödemez ise icra'da faizi ile birlikte talep edebiliyorsun elbette
Bunu satıcı mı belirliyor yoksa biz mi? Nette bazı Avukat videolar da 4 şey isteme hakkına sahibiz demişti.

1. Değişim.
2. İade.
3. Ücretsiz onarım.
4. Mislisini isteme, muadil özellikte aynı ürün veya üst model.

Şimdi bana zorla iade derse itiraz edemez miyim veya iade edecekce faiziyle isteyin söylüyordu. Bundan muadil ve üst model yerine iade derse bunu söyleyeceğim. Hayır derse kararı bekleyip ona göre mi işlem yapacağım?

@BilgisayarKurdu Hocam selamlar, elimde Samsung G7 monitör var ve sağ ortada ölü piksel (servisin dediği toz lekesi) var. Servis ve Samsung standartlara uygun diyor, hiç bir şekilde çözüme ulaşmıyor konu. THH'ye başvuru yapsam monitörü yollamam gerekir mi onlara? Ayrıca ürünü servis yüzünden pişman oldum, iade etmek istiyorum mümkün müdür bu?
(konunun tamamı: Ölü Pikselin “toz lekesi” olarak yutturulması! )

@BilgisayarKurdu Hocam bu satıcı halen bir savunma yapacak, bildirdim onlarda hukuk departmanına iletti bir cevap yok. HB satıcısı ne planlıyor ve bekliyor bilmiyorum. Önceki Acer'da 1 haftaya savunma geri gelmişti.

Verilen cevap "Başvurunuza konu olan ürüne savunma verilecek olup konu olan ürünle ilgili işlemler devam etmektedir. Süreç sonuçlanmadan herhangi bir aksiyon alınamadığını belirtmek isteriz. Süreç sonuçlandıktan sonra karara göre işlem yapılacaktır. Bilginize sunarız.".

Vatan Bilgisayar'dan almış olduğum tv'deki problem sebebiyle thh başvurmustum. Sonuçta ben haklı göründüm ve para iade talebim kabul edilmiş. Thh sitesinde karar tarihi 15-2-2021 olarak görünüyor sitesinde karar formu bölümüde PDF olarak indirip bakılabiliyor. Benim şu anda resmi tebligatı PTT tarafından elime ulaşmasınımı beklemeliyim? Yoksa sitede görünen karar formu resmi tebligatmı sayılıyor?

Yeni konular

Geri
Yukarı