Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Rehberi

Bildiğiniz üzre internet üzerinden alışveriş sürecinde mağduriyet yaşayan birçok insan var ve birçoğu "Başımızın gözümüzün sadakası olsun" mantığı ile hareket ettiği için, "Uğraşmak istemedikleri için" haklarının peşine düşmüyorlar.
Bilinçsiz tüketiciyi fırsat bilen satıcılar ise müşteri memnuniyetine önem vermemeye devam ediyor. Oysa tüketici hakem heyetine başvuru işlemleri eskisi gibi değil, oturduğunuz yerden başvuru oluşturup oturduğunuz yerden sonuçlanmasını bekleyebiliyorsunuz, üstelik eskisi kadar uzun sürmüyor. Dilekçe vermek için bir kurumun kapısına kadar gidip sıra beklemenize gerek yok. Aslında E-Devlet ile birlikte gelen ve hayatı kolaylaştıran birçok hizmet; bizler fark etmesek de sisteme dahil ediliyor.
  • E-Devlet sayfasına giriş yapıyoruz, sol üst köşeden URL kısmına dikkat ediyoruz. Bilgilerinizi hangi adrese yazdığınızdan emin olun; e-Devlet Kapısı
aa.jpg

a.jpg

Giriş yaptıktan sonra sol üst köşeden "Tüketici Hakem" kelimesini aratıyoruz, resimde görünen "Gümrük ve Ticaret Bakanlığına" bağlı hizmeti seçiyoruz.

aaa.jpg

"Uygulamaya Git" butonuna tıklıyor ve "tuketicisikayeti.gtb.gov.tr" adresinin sayfasına "Giriş yapılmış şekilde" aktarılıyoruz.
aaaa.jpg

"Tüketici Başvuruları" butonuna tıklıyor ve şikayet yapacağımız sayfaya geliyoruz.

aaaaa.jpg

Aşağıdaki sayfadan ise şikayetimizi ve fatura bilgilerinin girişini sağlıyoruz. Vergi - Mersis numaraları fatura üzerinde yazar.

aaaaaa.jpg

2. adımda faturanın kesildiği tarih - Fatura No - Tutar gibi bilgileri giriyoruz. Talep kısmında ise isteğiniz neyse onu seçiyoruz. Ürün ise değişim hizmet ise tekrarı - ücretsiz tamir - ayıp oranında para iadesi gibi gibi.
Eğer talebiniz farklı ise "DİĞER" seçeneğine tıklayabilirsiniz.

1.jpg

3. bölümde Resim - Dosya yükleme kısmına geliyoruz. Faturanın net bir resmini - ilgili üründeki kusur veya talep ney ise; eğer fotoğraflanabilir bir unsur ise bunun fotoğrafını eklemekten çekinmeyin.

2.jpg

Şikayetin ön izlemesini kontrol ediyoruz, temel bilgiler burada görünecektir.

3.jpg

Son adımda ise bağlı bulunan hakem heyetini seçiyoruz. Otomatik olarak nüfusunuza kayıtlı olduğunu ilçe seçiliyor anladığım kadarıyla. "BAŞVURUYU TAMAMLA" dediğimiz taktirde ise şikayetimiz ilgili heyete ulaşmış oluyor.

4.jpg

• İlgili süreç, heyetteki açık dosya sayısına da bağlı olmak kaydıyla kısa bir süre içerisinde ilgilenir. Genelde 1 ay içerisinde ilk geri dönüş sağlanır. Bu yüzden "Telefon numaranızı hatasız girmeye büyük önem gösterin". Eğer hak talep ettiğiniz ürün veya hizmetin faturası yoksa hak talep edemezsiniz. Eğer fatura sizin adınıza değilse, başka bir değimle ikinci el bir ürün alıp "Satın alma esnasında satış sözleşmesi düzenlemediyseniz hak talep edemezsiniz."

Son düzenleme:
Evet 40 gün bekledi ise direkt olarak tüketici hakem heyetini arayarak dosyanın lehine sonuçlanmasını talep edebilirsin. Bazen ise satıcı savunmasını yapar ancak THH'deki yoğunluktan ötürü yardım masalarına bilgi girmeyi geciktirirler. Öyle bir durum da olabilir.

Dosyanın lehime sonuçlanmasını talep etme gibi bir hakkım var mı?

Son düzenleme:
Hayır gayet net anladım, ürünü servise gönderip iade onayı alman cayma hakkını yok etmez. Belirli süre dahilinde satıcıya bu yönde talepte bulundun zaten. Servis max 20 gün, ortalama 5 gün içerisinde sana kararını iletir. Elindeki ürün sorunsuz ise - aldığın gibi teslim ediyorsan çekinecek bir şey yok servisten, onaylarlar birkaç gün içerisinde. Öyle sandığın gibi değil servisler, ürüne veya kutu içeriğine bir zarar gelmedi ise / eksiklik yok ise uğraştırmaz hiçbir servis.

Ancak bu aşamadan sonra THH'ye başvurman bir anlam ifade eder. Şu an başvursan da olay yine servise yönlenecektir. Cayma hakkın elinden gitmez korkma, sitede iade başvuru tarihin görünür. Görünmüyorsa da mail üzerinden yaz kalıcı olsun, hepsi bu.

Süreç bu yani, olması gereken zaten bu.
Merhabalar tekrardan,
Telefonun servisiyle aynı şehirde olmadığım için göndermedim, bu yüzden ilk önce THH'ye cayma hakkım için başvurdum. Şu anda 2-3 haftadır savunması istendi aşamasında. 1 hafta sonra civarı telefonu servise gönderebilecek durumda olacağım. Ben ilk başta telefonu beğenmediğim için 1 gün içinde cayma hakkıyla iade etmek istemiştim, ancak galiba cihazda yamukluk varmış ben bunu telefonun kendi şekli sanıyordum, birisinden fotoğraf istedim o atınca gördüm.
Sorum şu ki, telefonun ayıplı çıkmasında neden servise ben göndermeyle uğraşıyorum satıcının(site üzerinde bir satıcı) uğraşması gerekmiyor mu? Biraz da servisin kullanıcı hatası diyip suçu bana atmasından korkuyorum genelde öyle bir tutumları varmış (1 gün bile kullanmadığım telefonu). Yani ayıplı maldan satıcı sorumlu değil midir? İkinci sorum da, THH kararı çıkana kadar telefonu servise göndermeli miyim yoksa beklemeli miyim?

Son düzenleme:
Selamlar. Bilirkişide ürünün bekleme süresi var mı? 21 Eylül'de monitörümü teslim etmiştim geçen gittim sordum hala inceleniyor dediler.

@BilgisayarKurdu

Sinerji.gen'den bir ürün aldım. Bana sormadan iptal ettiler sonra mail atınca ilk stok yok dediler daha sonrada fiyat hatası gönderemeyiz dediler. İstiyorsanız THH gidin gibi alaycı konuştular. Bende.

12.08.2020 tarihinde THH başvurdum.
13.08.2021 1 sene sonra karara bağlandı ve ürünü bana ücrete tabii olmadan göndermeleri şeklinde lehime bir karar çıktı. Karşı firma savunma bile yapmamış.
28.08.2021 tarihinde karar benim elime PTT yoluyla ulaştı.

15 gün içinde itiraz hakları olduğu için beklemeyi tercih ettim itiraz ederler diye.

30.09.2021 yani dün mail attım kararın PDF siyle döneceğiz dendi.

Bugün mail atmışlar kararı kabul etmiyoruz hukuk bölümüne iletti itiraz edeceğiz deniyor.

Bu durumla karşılaşacağımı bildiğim için 15 gün bekleyeyim dedim. Karar bana tebliğ edildiğinden neredeyse 1 aydan fazla olduğu için itiraz hakları geçti diye düşünüyorum. Acaba tebligat bize ulaşmadı diye bir durumla karşılaşabilir miyim ama bu kadar sürede ulaşmaması da imkansız gibi. Hala göndermekte direnirseler ilamlı icra olayı varmış ama bu süreçlerle daha önce karşılaşan arkadaşlar yardımcı olursa çok memnun olurum. Nasıl bir yol izlemem doğru olur.

Elbette var, her şeyin bir yasal süresi vardır. Ara ve konuş hepsi bu. Eğer savunma yapılmışsa da sisteme hemen yansıtılmasını rica et.

Tüketici hakem heyetine gidip sorduğumda savunmasını gönderip göndermemesi önemli değil, 6 ayda sonuçlanan şikayetleri 3-4 ay gibi sürede karara bağlıyoruz. Karar için size ulaşılır dediler. Savunması istendi süresi 2 ayı bulmasına rağmen pek umursamadılar. Yapabileceğim bir şey var mı?

@BilgisayarKurdu

Sinerji.gen'den bir ürün aldım. Bana sormadan iptal ettiler sonra mail atınca ilk stok yok dediler daha sonrada fiyat hatası gönderemeyiz dediler. İstiyorsanız THH gidin gibi alaycı konuştular. Bende.

12.08.2020 tarihinde THH başvurdum.
13.08.2021 1 sene sonra karara bağlandı ve ürünü bana ücrete tabii olmadan göndermeleri şeklinde lehime bir karar çıktı. Karşı firma savunma bile yapmamış.
28.08.2021 tarihinde karar benim elime PTT yoluyla ulaştı.

15 gün içinde itiraz hakları olduğu için beklemeyi tercih ettim itiraz ederler diye.

30.09.2021 yani dün mail attım kararın PDF siyle döneceğiz dendi.

Bugün mail atmışlar kararı kabul etmiyoruz hukuk bölümüne iletti itiraz edeceğiz deniyor.

Bu durumla karşılaşacağımı bildiğim için 15 gün bekleyeyim dedim. Karar bana tebliğ edildiğinden neredeyse 1 aydan fazla olduğu için itiraz hakları geçti diye düşünüyorum. Acaba tebligat bize ulaşmadı diye bir durumla karşılaşabilir miyim ama bu kadar sürede ulaşmaması da imkansız gibi. Hala göndermekte direnirseler ilamlı icra olayı varmış ama bu süreçlerle daha önce karşılaşan arkadaşlar yardımcı olursa çok memnun olurum. Nasıl bir yol izlemem doğru olur.

İlgili Heyeti arayıp karşı tarafa tebliğ tarihini tam olarak öğrenebilirsiniz. Zaten şirketlere elektronik tebligat yapıyorlar genellikle. İtiraz durumunda mahkeme icrayı ertelebiliyor olmakla beraber karar karşı tarafa tebliğ edilmese de ilamlı icraya konulabilir.

Selamlar. Bilirkişide ürünün bekleme süresi var mı? 21 Eylül'de monitörümü teslim etmiştim geçen gittim sordum hala inceleniyor dediler.

İnceleme süresi 15 gün.

"Bilirkişinin görev süresi

MADDE 25 –
(1) Bilirkişi, görevlendirme yazısının tebliğinden itibaren on beş işgünü içinde, varsa kendisine verilen dosya ve ekleriyle beraber bilirkişi raporunu hazırlayarak teslim etmekle yükümlüdür. Ancak işin niteliği itibarıyla verilen süre içinde raporun hazırlanmasına imkan bulunmazsa, yazılı talebi halindebilirkişiye bir defaya mahsus olmak üzere tüketici hakem heyeti başkanı tarafından on beş işgünü ek süre verilebilir"

İlgili yönetmelik

Yaklaşık 40 gündür savunması istendi aşamasını bekliyorum. 30 günlük azami süreyi aşınca firmanın aleyhine olan bir durum var mı? Boş yere bekletiyorlar.

Süresinde savunma sunulmazsa Heyet dosyadaki bilgilere göre karar verir deniliyor yönetmelikte.

"Bilgi ve belge isteme yetkisi
MADDE 12

(3) İstenen bilgi ve belgelerin sunulması için tebliğ tarihinden itibaren en fazla otuz gün süre verilir. Talep edilmesi ve tüketici hakem heyeti başkanlığınca uygun görülmesi halinde bu süre uzatılabilir. (4) Tüketici hakem heyeti başkanlığınca istenilen bilgi ve belgelerin verilen süre içinde sunulmaması halinde dosyadaki mevcut bilgi ve belgeler üzerinden karar verilir"

İlgili yönetmelik

Merhabalar tekrar,
Telefonun servisiyle aynı şehirde olmadığım için göndermedim, bu yüzden ilk önce THH'ye cayma hakkım için başvurdum. Şu anda 2-3 haftadır savunması istendi aşamasında. 1 hafta sonra civarı telefonu servise gönderebilecek durumda olacağım. Ben ilk başta telefonu beğenmediğim için 1 gün içinde cayma hakkıyla iade etmek istemiştim, ancak galiba cihazda yamukluk varmış ben bunu telefonun kendi şekli sanıyordum, birisinden fotoğraf istedim o atınca gördüm.
Sorum şu ki, telefonun ayıplı çıkmasında neden servise ben göndermeyle uğraşıyorum satıcının(site üzerinde bir satıcı) uğraşması gerekmiyor mu? Biraz da servisin kullanıcı hatası deyip suçu bana atmasından korkuyorum genelde öyle bir tutumları varmış (1 gün bile kullanmadığım telefonu). Yani ayıplı maldan satıcı sorumlu değil midir? İkinci sorum da, THH kararı çıkana kadar telefonu servise göndermeli miyim yoksa beklemeli miyim?

Servise gönderecekseniz ürün onarımı değil ayıplı malı iade etmek istediğinizi yazılı olarak karşı tarafa bildirin. Çözülmezse başvuru yapacaksınız zaten. Direkt Heyete başvuru yapıp bilirkişi incelemesi yapılmasını istemenizi de yasal olarak engelleyen bir şey yok.
Sevgili arkadaşlar farklı bir konu tamamen forum ve alışveriş alanıyla alakasız ancak THH'ne başvurmuştuk, kendileri kararı görevsizlik olarak açıklamış. Bu durumda Tüketici Mahkemesi'ne mi itirazımızı yapmamız gerek, nasıl bir yol izlemeliyiz sizce aydınlatacak biri olursa gerçekten çok müteşekkir olurum.
Neden görevsizlik kararı verildiği yazılmadığı için yardımcı olunması zor.

Tüketici işlemi olmayan bir konuyla ilgili başvuru yaptıysanız (Ticaret Mahkemesinin ya da genel mahkemelerin alanına giren bir konuysa) Tüketici Mahkemesine itiraz etmenize gerek yok. Yetkili mahkeme hangisiyse oradan başvuru yapılması gerekiyor. Denetim, idari ceza gibi bir taleple başvuru yaptıysanız yine görevsizlik kararı çıkar. İlgili devlet kurumu neresiyse oradan talepte bulunacaksınız.
Heyetin parasal sınırını aşan bir başvuru yaptıysanız (görev değil yetki yokluğu) ilgili heyete ya da Tüketici Mahkemesine gidip başvuru yapacaksınız.

Ancak Tüketici Hakem Heyeti görevsizlik kararını yanlış olarak verdiyse, yani konu görev alanına girmesine rağmen görevsizlik verdiyse Tüketici Mahkemesine itiraz davası açabilirsiniz.

Son düzenleme:
İlgili heyeti arayıp karşı tarafa tebliğ tarihini tam olarak öğrenebilirsiniz. Zaten şirketlere elektronik tebligat yapıyorlar genellikle. İtiraz durumunda mahkeme icrayı ertelebiliyor olmakla beraber karar karşı tarafa tebliğ edilmese de ilamlı icraya konulabilir.

İnceleme süresi 15 gün.

"bilirkişinin görev süresi.

Madde 25 –
(1) bilirkişi, görevlendirme yazısının tebliğinden itibaren on beş işgünü içinde, varsa kendisine verilen dosya ve ekleriyle beraber bilirkişi raporunu hazırlayarak teslim etmekle yükümlüdür. Ancak işin niteliği itibarıyla verilen süre içinde raporun hazırlanmasına imkan bulunmazsa, yazılı talebi halindebilirkişiye bir defaya mahsus olmak üzere tüketici hakem heyeti başkanı tarafından on beş işgünü ek süre verilebilir"

İlgili yönetmelik

Süresinde savunma sunulmazsa heyet dosyadaki bilgilere göre karar verir deniliyor yönetmelikte.

"bilgi ve belge isteme yetkisi.
Madde 12

(3) istenen bilgi ve belgelerin sunulması için tebliğ tarihinden itibaren en fazla otuz gün süre verilir. Talep edilmesi ve tüketici hakem heyeti başkanlığınca uygun görülmesi halinde bu süre uzatılabilir. (4) tüketici hakem heyeti başkanlığınca istenilen bilgi ve belgelerin verilen süre içinde sunulmaması halinde dosyadaki mevcut bilgi ve belgeler üzerinden karar verilir"

İlgili yönetmelik

Servise gönderecekseniz ürün onarımı değil ayıplı malı iade etmek istediğinizi yazılı olarak karşı tarafa bildirin. Çözülmezse başvuru yapacaksınız zaten. Direkt heyete başvuru yapıp bilirkişi incelemesi yapılmasını istemenizi de yasal olarak engelleyen bir şey yok.

Neden görevsizlik kararı verildiği yazılmadığı için yardımcı olunması zor.

Tüketici işlemi olmayan bir konuyla ilgili başvuru yaptıysanız (ticaret mahkemesinin ya da genel mahkemelerin alanına giren bir konuysa) tüketici mahkemesine itiraz etmenize gerek yok. Yetkili mahkeme hangisiyse oradan başvuru yapılması gerekiyor. Denetim, idari ceza gibi bir taleple başvuru yaptıysanız yine görevsizlik kararı çıkar. İlgili devlet kurumu neresiyse oradan talepte bulunacaksınız.
Heyetin parasal sınırını aşan bir başvuru yaptıysanız (görev değil yetki yokluğu) ilgili heyete ya da tüketici mahkemesine gidip başvuru yapacaksınız.

Ancak tüketici hakem heyeti görevsizlik kararını yanlış olarak verdiyse, yani konu görev alanına girmesine rağmen görevsizlik verdiyse tüketici mahkemesine itiraz davası açabilirsiniz.

Hocam tüketici hakem heyetine gittiğimde 6 ayda karara varan şikayetleri biz 3-4 ayda karar veriyoruz. Savunmayı verip vermemeleri önemli değil karar çıkınca size ulaşılır dediler.

Karşı taraf savunmasını yaptıktan sonra başvurduğunuz heyetin yoğunluğuna bağlı olarak dosyanızın incelenme sırasının gelmesini bekleyeceksiniz, o süre de 6 ayı geçemiyor. Süresi içerisinde savunma yapılmadıysa lehinize karar verilmek zorunda gibi bir durum da yok kastedilen buysa. Hukuk mahkemelerinde örneğin savunma sunulmadıysa karşı taraf bütün iddiaları reddetmiş sayılır. Savunma yapılmadı diye gerekçesiz olarak kabul edilen karara karşı taraf Tüketici Mahkemesinden itiraz ederse büyük ihtimalle mağduriyet yaşarsınız.

Bunun dışında karar süresinin uzaması başvurunuzun niteliği nedeniyle sorun teşkil ediyorsa mutlaka yazılı talepte bulunun. Cimer'den Ticaret Bakanlığına da talepte bulunabilirsiniz.

Karşı taraf savunmasını yaptıktan sonra başvurduğunuz heyetin yoğunluğuna bağlı olarak dosyanızın incelenme sırasının gelmesini bekleyeceksiniz, o süre de 6 ayı geçemiyor. Süresi içerisinde savunma yapılmadıysa lehinize karar verilmek zorunda gibi bir durum da yok kastedilen buysa. Hukuk mahkemelerinde örneğin savunma sunulmadıysa karşı taraf bütün iddiaları reddetmiş sayılır. Savunma yapılmadı diye gerekçesiz olarak kabul edilen karara karşı taraf tüketici mahkemesinden itiraz ederse büyük ihtimalle mağduriyet yaşarsınız.

Bunun dışında karar süresinin uzaması başvurunuzun niteliği nedeniyle sorun teşkil ediyorsa mutlaka yazılı talepte bulunun. Cimer'den ticaret bakanlığına da talepte bulunabilirsiniz.

Görevli kişi kısa sürede sonuçlanır merak etmeyin dediler.Cimer'e yazarsam ne gibi sonuç alabilirim?

Geri
Yukarı