Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Rehberi

Bildiğiniz üzre internet üzerinden alışveriş sürecinde mağduriyet yaşayan birçok insan var ve birçoğu "Başımızın gözümüzün sadakası olsun" mantığı ile hareket ettiği için, "Uğraşmak istemedikleri için" haklarının peşine düşmüyorlar.
Bilinçsiz tüketiciyi fırsat bilen satıcılar ise müşteri memnuniyetine önem vermemeye devam ediyor. Oysa tüketici hakem heyetine başvuru işlemleri eskisi gibi değil, oturduğunuz yerden başvuru oluşturup oturduğunuz yerden sonuçlanmasını bekleyebiliyorsunuz, üstelik eskisi kadar uzun sürmüyor. Dilekçe vermek için bir kurumun kapısına kadar gidip sıra beklemenize gerek yok. Aslında E-Devlet ile birlikte gelen ve hayatı kolaylaştıran birçok hizmet; bizler fark etmesek de sisteme dahil ediliyor.
  • E-Devlet sayfasına giriş yapıyoruz, sol üst köşeden URL kısmına dikkat ediyoruz. Bilgilerinizi hangi adrese yazdığınızdan emin olun; e-Devlet Kapısı
aa.jpg

a.jpg

Giriş yaptıktan sonra sol üst köşeden "Tüketici Hakem" kelimesini aratıyoruz, resimde görünen "Gümrük ve Ticaret Bakanlığına" bağlı hizmeti seçiyoruz.

aaa.jpg

"Uygulamaya Git" butonuna tıklıyor ve "tuketicisikayeti.gtb.gov.tr" adresinin sayfasına "Giriş yapılmış şekilde" aktarılıyoruz.
aaaa.jpg

"Tüketici Başvuruları" butonuna tıklıyor ve şikayet yapacağımız sayfaya geliyoruz.

aaaaa.jpg

Aşağıdaki sayfadan ise şikayetimizi ve fatura bilgilerinin girişini sağlıyoruz. Vergi - Mersis numaraları fatura üzerinde yazar.

aaaaaa.jpg

2. adımda faturanın kesildiği tarih - Fatura No - Tutar gibi bilgileri giriyoruz. Talep kısmında ise isteğiniz neyse onu seçiyoruz. Ürün ise değişim hizmet ise tekrarı - ücretsiz tamir - ayıp oranında para iadesi gibi gibi.
Eğer talebiniz farklı ise "DİĞER" seçeneğine tıklayabilirsiniz.

1.jpg

3. bölümde Resim - Dosya yükleme kısmına geliyoruz. Faturanın net bir resmini - ilgili üründeki kusur veya talep ney ise; eğer fotoğraflanabilir bir unsur ise bunun fotoğrafını eklemekten çekinmeyin.

2.jpg

Şikayetin ön izlemesini kontrol ediyoruz, temel bilgiler burada görünecektir.

3.jpg

Son adımda ise bağlı bulunan hakem heyetini seçiyoruz. Otomatik olarak nüfusunuza kayıtlı olduğunu ilçe seçiliyor anladığım kadarıyla. "BAŞVURUYU TAMAMLA" dediğimiz taktirde ise şikayetimiz ilgili heyete ulaşmış oluyor.

4.jpg

• İlgili süreç, heyetteki açık dosya sayısına da bağlı olmak kaydıyla kısa bir süre içerisinde ilgilenir. Genelde 1 ay içerisinde ilk geri dönüş sağlanır. Bu yüzden "Telefon numaranızı hatasız girmeye büyük önem gösterin". Eğer hak talep ettiğiniz ürün veya hizmetin faturası yoksa hak talep edemezsiniz. Eğer fatura sizin adınıza değilse, başka bir değimle ikinci el bir ürün alıp "Satın alma esnasında satış sözleşmesi düzenlemediyseniz hak talep edemezsiniz."

Son düzenleme:
Aslında oradaki memurun hatası. Elinizdeki ilamı görüyor, sizi yönlendirmesi gerek ama işte boşluğuna gelmiş demek ki. Süreçten beni de haberdar edin, ben de 1-2 güne THH'den aldığım olumlu dönüş neticesinde ilamlı icra başlatıcam. Sizin karşı taraf hangi firma?

D.F.S Bilgisayar. Muhtemelen THH kararına itiraz etmediler, bana bir bilgilendirme gelmedi itiraz etmediklerini varsayıyorum, çok büyük bir firma değil zaten.

Valla diğer İcra Müdürlüklerini bilmiyorum ama İzmir Bayraklı adliyesindekiler yardımcı olursa ölecek hastalığından muzdaripler, resmen insanların yapmakla yükümlü olduğu işi yaptırırken bir yalvarmadığım kaldı, rica minnet iş yapıyor hepsi. THH kararına bakan da İcra Müdürünün yardımcısıydı, görüldü kaşesi falan vurdu ama ilamı görmemiş demek ki.

D.F.S Bilgisayar. Muhtemelen THH kararına itiraz etmediler, bana bir bilgilendirme gelmedi itiraz etmediklerini varsayıyorum, çok büyük bir firma değil zaten.

Valla diğer İcra Müdürlüklerini bilmiyorum ama İzmir Bayraklı adliyesindekiler yardımcı olursa ölecek hastalığından muzdaripler, resmen insanların yapmakla yükümlü olduğu işi yaptırırken bir yalvarmadığım kaldı, rica minnet iş yapıyor hepsi. THH kararına bakan da İcra Müdürünün yardımcısıydı, görüldü kaşesi falan vurdu ama ilamı görmemiş demek ki.
Herkes bıkmış vaziyette hayattan kardeşim.

Tüketici mahkemesine itiraz etseler de karar değişmez; istedikleri kadar itiraz etsinler.

Herkes bıkmış vaziyette hayattan kardeşim.

Tüketici mahkemesine itiraz etseler de karar değişmez; istedikleri kadar itiraz etsinler.

Evet öyle bilhassa hizmet sektörü çalışanları (ben dahil) çalıştığımızın karşılığını alamamaktan dolayı isteksiz çalışıyoruz ama kartlı kapıyı açması gereken kişiden insanca kartı rica ediyorum sanki küfretmişim gibi yüzüme bakıyor, baro fotokopicisi desen aynı tip. Millet mecburi işini bile bu tavırla yapıyorken bilmediğim konuda da yardımcı olur musunuz başvuruyu doğru mu mu yapmışım diye soramıyor insan.

Tekrar teşekkür ediyorum. Mahkemeye bile gitse geri adım atmamaya kararlıyım bu kez, uğraştırsa bile tecrübe olur.

Aslında oradaki memurun hatası. Elinizdeki ilamı görüyor, sizi yönlendirmesi gerek ama işte boşluğuna gelmiş demek ki. Süreçten beni de haberdar edin, ben de 1-2 güne THH'den aldığım olumlu dönüş neticesinde ilamlı icra başlatıcam. Sizin karşı taraf hangi firma?

Selamlar. Bugün icra müdürlüğüne gidip icra takibini ilamlı yapmak istediğimi belirttim. Dilekçe yazmam gerektiğini söylediler, dilekçede THH kararına istinaden başvuruda bulunduğumdan ötürü ilamsız icra takibini ilamlı olarak devam ettirmek istiyorum dedim. Dilekçeyi sunarız onaylanır mı bilmiyorum dedi oradaki memur ama UYAP'tan baktığımda önceden İlamsız Takip yazan kaydın yanında şu an İlamlı Takip yazıyor. Sanırım onaylanmış. Ek bir masraf istenmedi.

Fakat başvuruya eklenen evraklara baktım karşı tarafın vekilinin imza sirkülerinin olduğu bir evrak ve borca itiraz talebi evrakı eklenmiş bugün. İcra takibinin yetkisine, borcun tamamına, taraflar arası akdi ilişkiye, işleyecek gecikme faizine itiraz edilmiş. İlamsız olarak açıldığı için ona mı itiraz edildi, rutin prosedür mü bilmiyorum. Sonucu bekleyip göreceğiz sanırım.

Son düzenleme:
İlamsıza itiraz edilmiş; ilamlıya itiraz edemez. Olanlar prosedür değil yani.
Senin geçen açtığın ilamsızın neticeleri bunlar.

"Dilekçeyi sunarız onaylanır mı bilmiyorum dedi oradaki memur"
Kardeşim çok yanlış yapmışsın ilamsız açarak. Şimdi karşı vekalet çıkacak bu ilamsız icradan sana; yani karşı tarafın avukatına para ödemek zorunda kalabilirsin tabii ilamsız icrada ödeme emrine yazılan bedel neyse ona göre orantılı olarak.

Keşke ilamlı mı ilamsız mı açmalıyım diye açmadan önce burada başlık açsaydın, acemiliğine gelmiş biraz.

Yargıtay.
Büyük genel kurul.
Esas: 2017 / 2
Karar: 2017 / 3
Karar tarihi: 26.05.2017

Özet: İlamların genel haciz yolu ile ilamsız takibe konu edilmesinin icra hukukuna ve yargılama tekniğine uygun düşmediği, bu yola başvurmakta alacaklının hukuki yararının bulunmadığı gibi borçlunun hukuki durumunun ağırlaştırıldığı ve taraflar arasındaki menfaatler dengesinin bozulduğu sonucuna varılmış ve içtihatların “ilama dayalı bir alacağın ilamsız takip konusu yapılamayacağı” yönünde birleştirilmesine karar verilmiştir.

İlamsız takip başlatarak süreci hem zaman olarak uzattınız hem de birtakım masraflarla karşı karşıya kalmanız söz konusu olacak.

İlamsıza itiraz edilmiş; ilamlıya itiraz edemez. Olanlar prosedür değil yani.
Senin geçen açtığın ilamsızın neticeleri bunlar.

"Dilekçeyi sunarız onaylanır mı bilmiyorum dedi oradaki memur"
Kardeşim çok yanlış yapmışsın ilamsız açarak. Şimdi karşı vekalet çıkacak bu ilamsız icradan sana; yani karşı tarafın avukatına para ödemek zorunda kalabilirsin tabii ilamsız icrada ödeme emrine yazılan bedel neyse ona göre orantılı olarak.

Keşke ilamlı mı ilamsız mı açmalıyım diye açmadan önce burada başlık açsaydın, acemiliğine gelmiş biraz.

Yargıtay.
Büyük genel kurul.
Esas: 2017 / 2
Karar: 2017 / 3
Karar tarihi: 26.05.2017

Özet: İlamların genel haciz yolu ile ilamsız takibe konu edilmesinin icra hukukuna ve yargılama tekniğine uygun düşmediği, bu yola başvurmakta alacaklının hukuki yararının bulunmadığı gibi borçlunun hukuki durumunun ağırlaştırıldığı ve taraflar arasındaki menfaatler dengesinin bozulduğu sonucuna varılmış ve içtihatların “ilama dayalı bir alacağın ilamsız takip konusu yapılamayacağı” yönünde birleştirilmesine karar verilmiştir.

İlamsız takip başlatarak süreci hem zaman olarak uzattınız hem de birtakım masraflarla karşı karşıya kalmanız söz konusu olacak.

Valla bilgisizliğime geldi, neyse olan oldu artık.

Bu arada UYAP’a eklenen evrakları inceliyorum da karşı tarafın borca itiraz talebi icra müdürlüğü tarafından reddedilmiş, tensip zaptı dosyasında şu ifadeler yazıyor:

KARAR: Dosyanın incelenmesinde ; İcra TakibininÖrnek: 4-5Para Borcuna Veya Teminat Verilmesine Veya Bir İşin Yapılması Veya Yapılmamasına, İrtifak Hakkının Kaldırılmasına Veya Yükletilmesine Dair İcra Emri olduğu ve itirazının İcra Mahkemesine yapılması gerektiğinden İTİRAZIN REDDİNE ve TAKİBİN DEVAMINA karar verildi.26/04/2023

Şu anda sistemde ilamlı takip olarak görünüyor başvurum. Yasal bir durum olduğundan evrakların görüntüsünü de buraya koyamıyorum malesef.

Valla bilgisizliğime geldi, neyse olan oldu artık.

Bu arada UYAP’a eklenen evrakları inceliyorum da karşı tarafın borca itiraz talebi icra müdürlüğü tarafından reddedilmiş, tensip zaptı dosyasında şu ifadeler yazıyor:

KARAR: Dosyanın incelenmesinde ; İcra TakibininÖrnek: 4-5Para Borcuna Veya Teminat Verilmesine Veya Bir İşin Yapılması Veya Yapılmamasına, İrtifak Hakkının Kaldırılmasına Veya Yükletilmesine Dair İcra Emri olduğu ve itirazının İcra Mahkemesine yapılması gerektiğinden İTİRAZIN REDDİNE ve TAKİBİN DEVAMINA karar verildi.26/04/2023

Şu anda sistemde ilamlı takip olarak görünüyor başvurum. Yasal bir durum olduğundan evrakların görüntüsünü de buraya koyamıyorum malesef.
İtirazın reddine binaen diyeceğim şu ki, dediğiniz gibi ilamsız icrayı ilamlı icraya çevirmiş gibiler lakin temkinli olmak gerek. İcrada işler ancak taleple ilerler ve usûl kurallarına çok riayet ederler. Bu kadar basit bir şekilde ilamsız takibi ilamlı takibe çevireceklerini sanmıyorum lakin şansınız umarım yaver gider. Takipteyiz. Bizleri haberdar ediniz gelişmelerden.

İtirazın reddine binaen diyeceğim şu ki, dediğiniz gibi ilamsız icrayı ilamlı icraya çevirmiş gibiler lakin temkinli olmak gerek. İcrada işler ancak taleple ilerler ve usûl kurallarına çok riayet ederler. Bu kadar basit bir şekilde ilamsız takibi ilamlı takibe çevireceklerini sanmıyorum lakin şansınız umarım yaver gider. Takipteyiz. Bizleri haberdar ediniz gelişmelerden.

Teşekkür ederim hocam. Umarım bir aksilik çıkmaz sonradan. Verdiğim dilekçeyi de hiçbir fikrim olmadan yazdım alttaki şekilde:

T.C. İzmir XX. İCRA MÜDÜRLÜĞÜNE

24/03/2023 tarihli, XXX esas numaralı İlamsız icra takibinin, ilgili başvuru Tüketici Hakem Heyeti kararına istinaden yapıldığından, İlamlı takibe çevrilmesini saygılarımla arz ve talep ederim. 26/04/2023

İlgili T.C. XXX Kaymakamlığı Tüketici Hakem Heyeti kararı, başvuru dosyasında ek olarak sunulmuştur.

Ad Soyad

İmza

Bu dilekçemden sonra eklenen Karar tensip tutanağında ise şöyle yanıt verilmiş:

Alacaklının (vekilinin) yukarıda numarası yazılı takip dosyasına gönderilen talebi görüldü. Dosya UYAP üzerinden incelendi: Talebin yasalara uygun olduğu değerlendirilmekle;

Karar :Alacaklının (vekilinin) talebinin KABULÜNE,
MASRAFIN MEVCUT OLMASI HALİNDE BORÇLU TARAFA ÖRN 4/5 İCRA EMRİNİN TEBLİĞE ÇIKARTILMASINA

Talepte belirtilen ve kararla ilişkilendirilen masraf gerektirmeyen işlemlerin yapılmasına, masraf gerektiren işlemler yönünden ise masrafın yatırılmasıya da karardan sonra masraf yatırılacak ise bildirilmesi halinde talepte belirtilen işlemlerinin yapılmasına karar verildi.

Sanırım artık sadece sonuçlanmasını bekleyeceğim, umarım ekstra bir uğraş çıkmaz. Gelişmeleri buradan yazacağım tekrar.

Teşekkür ederim hocam. Umarım bir aksilik çıkmaz sonradan. Verdiğim dilekçeyi de hiçbir fikrim olmadan yazdım alttaki şekilde:

T.C. İzmir XX. İCRA MÜDÜRLÜĞÜNE

24/03/2023 tarihli, XXX esas numaralı İlamsız icra takibinin, ilgili başvuru Tüketici Hakem Heyeti kararına istinaden yapıldığından, İlamlı takibe çevrilmesini saygılarımla arz ve talep ederim. 26/04/2023

İlgili T.C. XXX Kaymakamlığı Tüketici Hakem Heyeti kararı, başvuru dosyasında ek olarak sunulmuştur.

Ad Soyad

İmza

Bu dilekçemden sonra eklenen Karar tensip tutanağında ise şöyle yanıt verilmiş:

Alacaklının (vekilinin) yukarıda numarası yazılı takip dosyasına gönderilen talebi görüldü. Dosya UYAP üzerinden incelendi: Talebin yasalara uygun olduğu değerlendirilmekle;

Karar :Alacaklının (vekilinin) talebinin KABULÜNE,
MASRAFIN MEVCUT OLMASI HALİNDE BORÇLU TARAFA ÖRN 4/5 İCRA EMRİNİN TEBLİĞE ÇIKARTILMASINA

Talepte belirtilen ve kararla ilişkilendirilen masraf gerektirmeyen işlemlerin yapılmasına, masraf gerektiren işlemler yönünden ise masrafın yatırılmasıya da karardan sonra masraf yatırılacak ise bildirilmesi halinde talepte belirtilen işlemlerinin yapılmasına karar verildi.

Sanırım artık sadece sonuçlanmasını bekleyeceğim, umarım ekstra bir uğraş çıkmaz. Gelişmeleri buradan yazacağım tekrar.
Siz icra takibi başlatmadan önce elinizdeki ayıplı malı satıcıya gönderdiniz mi peki? Ayrıca tüketici hakem heyeti kararından sonra satıcı ile irtibata geçip karardan kendilerini haberdar ettiniz mi?

Siz icra takibi başlatmadan önce elinizdeki ayıplı malı satıcıya gönderdiniz mi peki? Ayrıca tüketici hakem heyeti kararından sonra satıcı ile irtibata geçip karardan kendilerini haberdar ettiniz mi?

THH kararında benim ayıplı malı satıcıya göndermem istenmiş ama ayıplı malı gönderemem, çünkü servisten ürün tamir edilemiyor raporunu aldıktan sonra ürün zaten bana hiç teslim edilmedi. Ben de nasılsa değişim olur diye bozuk kartın peşine düşmemiştim, THH'ye götüreceğim belli değildi daha o zaman. Geçenlerde THH kararını görünce kartı gönderdiğim distribütör firmayı (Endeks Bilişim) aradığımda kartın kendi ellerinde olmadığı, Gigabyte servisine (Service Point) gönderildiği söylendi. Service Point'i de arayıp THH kararına göre ayıplı malı satıcıya teslim etmem gerektiğini söyledim, elinizde zaten servisin verdiği iade/değişim raporu var, arızalı ürünün satıcıya iadesine gerek yok dendi, o yüzden de arızalı ürünün peşini bıraktım.

THH kararını elektronik ortamda gördükten birkaç gün sonra satıcıyı telefonla aradım, THH kararı olduğunu ve kendilerinin aksiyonunu beklediğimi söyledim. Konuştuğum kişi kararı bize mail olarak atın size dönüş yapalım dedi. e-Tebligattan 4-5 gün sonra posta tebligatı da geldi eve. Adamlara attığım mailin üstünden 16 gün geçti dönüş yapan olmadı. Bu saatten sonra da ararlar mı bilmiyorum.

@palamutyaşar Merhaba hocam. En son konuştuğumuda icra takibini ilamlıya çevirdikten sonra bugün UYAP sistemine baktığımda karşı taraftan 5940 TL tahsilat yapıldığını gördüm. Bu tutar, icra takibini ilamsız başlatırken talep edilen alacak kısmında yazan tutar. Yani karşı taraf ilamsız icraya itiraz etmesine rağmen orada yazan tutarı ödemiş gibi görünüyor. Ben ilamlıya çevirince ürün değişimi yapılacak, nakit tahsilat yapılmayacak vs sanıyordum ama öyle olmadı. Belki de değişim için ürün temin edemeyeceklerinden dosyada yazan tutarı ödeme yoluna gittiler.

Acaba bu tutarı sırf süresi geldiği için zorunlu olarak ödediler de ilerleyen günlerde ürün değişimi mi yapacaklar yoksa o yatan tutar benim hesabıma mı aktarılacak bir fikriniz var mı?

Son düzenleme:
THH kararında benim ayıplı malı satıcıya göndermem istenmiş ama ayıplı malı gönderemem, çünkü servisten ürün tamir edilemiyor raporunu aldıktan sonra ürün zaten bana hiç teslim edilmedi. Ben de nasılsa değişim olur diye bozuk kartın peşine düşmemiştim, THH'ye götüreceğim belli değildi daha o zaman. Geçenlerde THH kararını görünce kartı gönderdiğim distribütör firmayı (Endeks Bilişim) aradığımda kartın kendi ellerinde olmadığı, Gigabyte servisine (Service Point) gönderildiği söylendi. Service Point'i de arayıp THH kararına göre ayıplı malı satıcıya teslim etmem gerektiğini söyledim, elinizde zaten servisin verdiği iade/değişim raporu var, arızalı ürünün satıcıya iadesine gerek yok dendi, o yüzden de arızalı ürünün peşini bıraktım.

THH kararını elektronik ortamda gördükten birkaç gün sonra satıcıyı telefonla aradım, THH kararı olduğunu ve kendilerinin aksiyonunu beklediğimi söyledim. Konuştuğum kişi kararı bize mail olarak atın size dönüş yapalım dedi. e-Tebligattan 4-5 gün sonra posta tebligatı da geldi eve. Adamlara attığım mailin üstünden 16 gün geçti dönüş yapan olmadı. Bu saatten sonra da ararlar mı bilmiyorum.

@palamutyaşar Merhaba hocam. En son konuştuğumuda icra takibini ilamlıya çevirdikten sonra bugün UYAP sistemine baktığımda karşı taraftan 5940 TL tahsilat yapıldığını gördüm. Bu tutar, icra takibini ilamsız başlatırken talep edilen alacak kısmında yazan tutar. Yani karşı taraf ilamsız icraya itiraz etmesine rağmen orada yazan tutarı ödemiş gibi görünüyor. Ben ilamlıya çevirince ürün değişimi yapılacak, nakit tahsilat yapılmayacak vs sanıyordum ama öyle olmadı. Belki de değişim için ürün temin edemeyeceklerinden dosyada yazan tutarı ödeme yoluna gittiler.

Acaba bu tutarı sırf süresi geldiği için zorunlu olarak ödediler de ilerleyen günlerde ürün değişimi mi yapacaklar yoksa o yatan tutar benim hesabıma mı aktarılacak bir fikriniz var mı?
Belki de değişim için ürün temin edemeyeceklerinden dosyada yazan tutarı ödeme yoluna gittiler.

Cevap bu gibi. Ama,

Aslında sizin talebiniz ayıpsız misli ile değişim olduğundan başka seçenek ileri süremezler lakin sizin ilamsız icra yapmanızın neticeleri bunlar.

Bence karşı tarafa e-mail atıp nedir ne değildir öğrenmeye çalışın veya daha mantıklı olan icra müdürlüğünde gözünüze kestirdiğiniz birine durumu izah edin, bilgi almaya çalışın. Genelde icrada çalışanların yüzleri asık olur, geçiştirici cevaplar veririler. Ondan dolayı gözünüze kestirdiğiniz, size yardımcı olabileceğine inandığınız birini bulmaya gayret edin.

Geri
Yukarı