Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Rehberi

Bildiğiniz üzre internet üzerinden alışveriş sürecinde mağduriyet yaşayan birçok insan var ve birçoğu "Başımızın gözümüzün sadakası olsun" mantığı ile hareket ettiği için, "Uğraşmak istemedikleri için" haklarının peşine düşmüyorlar.
Bilinçsiz tüketiciyi fırsat bilen satıcılar ise müşteri memnuniyetine önem vermemeye devam ediyor. Oysa tüketici hakem heyetine başvuru işlemleri eskisi gibi değil, oturduğunuz yerden başvuru oluşturup oturduğunuz yerden sonuçlanmasını bekleyebiliyorsunuz, üstelik eskisi kadar uzun sürmüyor. Dilekçe vermek için bir kurumun kapısına kadar gidip sıra beklemenize gerek yok. Aslında E-Devlet ile birlikte gelen ve hayatı kolaylaştıran birçok hizmet; bizler fark etmesek de sisteme dahil ediliyor.
  • E-Devlet sayfasına giriş yapıyoruz, sol üst köşeden URL kısmına dikkat ediyoruz. Bilgilerinizi hangi adrese yazdığınızdan emin olun; e-Devlet Kapısı
aa.jpg

a.jpg

Giriş yaptıktan sonra sol üst köşeden "Tüketici Hakem" kelimesini aratıyoruz, resimde görünen "Gümrük ve Ticaret Bakanlığına" bağlı hizmeti seçiyoruz.

aaa.jpg

"Uygulamaya Git" butonuna tıklıyor ve "tuketicisikayeti.gtb.gov.tr" adresinin sayfasına "Giriş yapılmış şekilde" aktarılıyoruz.
aaaa.jpg

"Tüketici Başvuruları" butonuna tıklıyor ve şikayet yapacağımız sayfaya geliyoruz.

aaaaa.jpg

Aşağıdaki sayfadan ise şikayetimizi ve fatura bilgilerinin girişini sağlıyoruz. Vergi - Mersis numaraları fatura üzerinde yazar.

aaaaaa.jpg

2. adımda faturanın kesildiği tarih - Fatura No - Tutar gibi bilgileri giriyoruz. Talep kısmında ise isteğiniz neyse onu seçiyoruz. Ürün ise değişim hizmet ise tekrarı - ücretsiz tamir - ayıp oranında para iadesi gibi gibi.
Eğer talebiniz farklı ise "DİĞER" seçeneğine tıklayabilirsiniz.

1.jpg

3. bölümde Resim - Dosya yükleme kısmına geliyoruz. Faturanın net bir resmini - ilgili üründeki kusur veya talep ney ise; eğer fotoğraflanabilir bir unsur ise bunun fotoğrafını eklemekten çekinmeyin.

2.jpg

Şikayetin ön izlemesini kontrol ediyoruz, temel bilgiler burada görünecektir.

3.jpg

Son adımda ise bağlı bulunan hakem heyetini seçiyoruz. Otomatik olarak nüfusunuza kayıtlı olduğunu ilçe seçiliyor anladığım kadarıyla. "BAŞVURUYU TAMAMLA" dediğimiz taktirde ise şikayetimiz ilgili heyete ulaşmış oluyor.

4.jpg

• İlgili süreç, heyetteki açık dosya sayısına da bağlı olmak kaydıyla kısa bir süre içerisinde ilgilenir. Genelde 1 ay içerisinde ilk geri dönüş sağlanır. Bu yüzden "Telefon numaranızı hatasız girmeye büyük önem gösterin". Eğer hak talep ettiğiniz ürün veya hizmetin faturası yoksa hak talep edemezsiniz. Eğer fatura sizin adınıza değilse, başka bir değimle ikinci el bir ürün alıp "Satın alma esnasında satış sözleşmesi düzenlemediyseniz hak talep edemezsiniz."

Son düzenleme:
@BilgisayarKurdu merhaba 17 yaşımdayım İtopya'dan indirimde monitör sipariş ettim fakat ölü pixel'li çıktı. 14 gün iade hakkı süresinde kendilerine ulaştırdım 14 gün iade hakkım olmasını bildikleri halde iade talebimi reddettiler sebebi ise markanın 5 ölü pixel olmadan iade almadıklarını söylediler. Türk standartları enstitüsünde bu ölü pixel sayısı kalkmış diyorlar. Kısacası bana nasıl bir yol izlememi önerirsin Online olarak başvuru yapsam yaşımdan dolayı e devlet im yok fatura benim adıma kayıtlı. Annemin veya babamın E-Devlet üzerinden başvuru yapabilir miyim? 2. sorum ise Online başvuru yapamazsam yaşadığım bölgedeki tüketici hakem heyetine gidersem yanımda hangi belgeleri götürmeliyim şu an mağdur bir şekilde kaldım ilk defa yaşıyorum böyle bir şeyi bana detaylı bir şekilde nasıl bir yol izlememi söyleyebilirsen çok sevinirim.
Aynı siteden James Donkey 144Hz monitör alan bir arkadaşım da ölü piksel sebebiyle geri gönderdi. Değişimden gelen yeni monitörde de ölü piksel vardı :)

THH başvurunu yaparsan kesin olasılıkla iadeni alırsın. 18 yaş altı olmanın E-Devlet hesabı açmana engel olup olmadığı noktasında net bir bilgim yok ne yalan söyleyeyim. Eğer E-Devlet hesabın yoksa aile bireylerinden biri ile de fiziken başvurman mümkün.

Ankara Çankaya ilçe hakem heyetine başvuran veya başvurmayı düşünen varsa bilgi vereyim. Çoğu kişinin dosyası ilerlemiyor, 30 yıl öncesinin kafasıyla hareket ediyorlar. Yıl olmuş 2020, ptt yukarı ptt aşağı, teknolojiden uzak kafayla iş yapıyorlar. Buna göre 6-12 ay süreyi gözü alıp başvurun. Hali hazırda benim ve 2 arkadaşımın dosyası var, 7 aydır bilirkişide askıda. Diğer ilçelerde durum çok daha farklı, ışık hızında ve neredeyse her gün toplantı yapıyorlar. Kolay gelsin.

@Ahm17 bu ekran görüntüsünü servise mail üzerinden ve gönderdiğin kutu içeriğine a4'e basılmış şekilde ilet. Daha yeni almışsın zaten, her türlü para iadeni alabilirsin merak etme.

Yalnızca satıcı ile muhatap olma şu aşamada, başta servise göndermen gerekirdi zaten; üründe problem var görünüyor. Servis iade onayını verir merak etme, yeter ki kutu ve içeriğini eksiksiz - hasarsız ilet. Telefonu fabrika ayarlarına döndür ve gönder.

Hocam telefona değişim ve iade raporu cıktı servisten elime gelmesini bekliyorum yardımlarınız için teşeklürler. Daha önce servise versem daha cabuk cözülebilirmiş demek.

Dosya Ekleri

• E08E3A87-CDE5-4C21-B45C-E2541A0527FA.jpeg
    E08E3A87-CDE5-4C21-B45C-E2541A0527FA.jpeg
    78,1 KB · Görüntüleme: 38
Bu tip durumlarda insanlar servislerden korkuyor ancak yeni kanunlar servisleri korkulacak yerler olmaktan uzaklaştırdı önemli ölçüde. Önerilerime uyup hızlı sonuç almana sevindim.

25 Temmuz tarihinde “incehesap.com '' üzerinden Gigabyte Aorus FI27Q 27” 165Hz 1ms FreeSync Flicker-Free G-Sync Uyumlu Pivot E-LED IPS QHD Gaming Monitör satın aldım.

Evde ürünü açtığımda cihazın ekranında parmak izleri mevcuttu. Ürünü paketine koyup değişim için Yurtiçi kargo ile gönderdim.

14 günlük koşulsuz iade/değişim hakkımı kullanarak ürünün ''sıfır kutu bir ürün'' ile değişimini talep ettim bana 20 gün servis raporu bekleyeceksiniz diyerek oyalıyorlar.

Bunlar bana ürünü geri yollarsa kabul edeyim mi dava açınca ürün onlarda mı kalıyor ben mi alıyorum bilgili arkadaşlar yardımcı olabilir mi?

1 Kere başvurdum 3 ayda sonuçlandı daha doğru düzgün başvurumu okumadan Red vermişler. Siz siz olun bunların eline düşmeyin tüketici hakem heyetinin bir halta yaradığı yok güvenilir siteden alın ya da mağazadan mağdur olmayın.

25 Temmuz tarihinde “incehesap.com '' üzerinden Gigabyte Aorus FI27Q 27” 165Hz 1ms FreeSync Flicker-Free G-Sync Uyumlu Pivot E-LED IPS QHD Gaming Monitör satın aldım.

Evde ürünü açtığımda cihazın ekranında parmak izleri mevcuttu. Ürünü paketine koyup değişim için Yurtiçi kargo ile gönderdim.

14 günlük koşulsuz iade/değişim hakkımı kullanarak ürünün ''sıfır kutu bir ürün'' ile değişimini talep ettim bana 20 gün servis raporu bekleyeceksiniz diyerek oyalıyorlar.

Bunlar bana ürünü geri yollarsa kabul edeyim mi dava açınca ürün onlarda mı kalıyor ben mi alıyorum bilgili arkadaşlar yardımcı olabilir mi?
incehesap veya gittigidiyor gibi yerlerden alışveriş yapmayın. Satıcılar rezalet olduğu gibi aracının da satıcılar üzerinde neredeyse hiçbir yetkisi - yaptırımı olmuyor, gücü olmuyor. Kirasını - komisyonunu veren istediğini yapabiliyor anlayacacağın.

Servise gitmesinde ve 20 gün beklemende anormal bir durum yok. Satıcı doğru olanı yapmış, bu tip durumlarda bazı satıcılar o parmak izli olan monitor'ü de başkalarına sattığından problem yaratmayıp hemen değiştirebiliyor. Örneği geçen bir arkadaş Sinerji'den monitör aldı ve ölü nokta çıktı, hemen değişimini yapmışlar; o monitör farklı birine elden satılır çok yüksek ihtimalle.

Ürün sana yeni bir kapalı kutuda sıfır olarak tekrar yollanırsa kabul et. Ben genelde gönderdiğim ürünün iç kutusuna ufak bir bant yapıştırırım. Bunu servis veya satıcı fark edemez, aynı ürünü bana geri yollamaya kalkarlarsa bu şekilde çözebiliyorum. Henüz aynı kutu ile gelen olmadı hiç :)

Sen bekle, servis değişimini onaylar onun hiç merak etme; yeni cihaz zaten.
1 Kere başvurdum 3 ayda sonuçlandı daha doğru düzgün başvurumu okumadan ret vermişler. Siz siz olun bunların eline düşmeyin tüketici hakem heyetinin bir halta yaradığı yok güvenilir siteden alın ya da mağazadan mağdur olmayın.
Yanlış bilgi vermeyelim, haklı isen ve hakkını aramayı biliyorsan kazanırsın. Baştan mağdur olmamak için bilinçli davranmak ise mantıklı bir davranış evet.

İncehesap veya Gittigidiyor gibi yerlerden alışveriş yapmayın. Satıcılar rezalet olduğu gibi aracının da satıcılar üzerinde neredeyse hiçbir yetkisi - yaptırımı olmuyor, gücü olmuyor. Kirasını - komisyonunu veren istediğini yapabiliyor anlayacacağın.

Servise gitmesinde ve 20 gün beklemende anormal bir durum yok. Satıcı doğru olanı yapmış, bu tip durumlarda bazı satıcılar o parmak izli olan monitör'ü de başkalarına sattığından problem yaratmayıp hemen değiştirebiliyor. Örneği geçen bir arkadaş Sinerji'den monitör aldı ve ölü nokta çıktı, hemen değişimini yapmışlar; o monitör farklı birine elden satılır çok yüksek ihtimalle.

Ürün sana yeni bir kapalı kutuda sıfır olarak tekrar yollanırsa kabul et. Ben genelde gönderdiğim ürünün iç kutusuna ufak bir bant yapıştırırım. Bunu servis veya satıcı fark edemez, aynı ürünü bana geri yollamaya kalkarlarsa bu şekilde çözebiliyorum. Henüz aynı kutu ile gelen olmadı hiç :)

Sen bekle, servis değişimini onaylar onun hiç merak etme; yeni cihaz zaten.

Yanlış bilgi vermeyelim, haklı isen ve hakkını aramayı biliyorsan kazanırsın. Baştan mağdur olmamak için bilinçli davranmak ise mantıklı bir davranış evet.

Firma cayma hakkımı kullandırtmadı kaç defa mesaj attım hep oyaladılar. En son 14 gün dolduktan sonra dalga geçer gibi "ürünleri iade alamıyoruz" gibi bir mesaj attılar. Ben oyalayacaklarını anladım zaten ürünü aldıktan 7 sonra falan tüketici heyetine başvurdum. 3 ayda sonuçlandı Red verdiler. Red nedeni "alıcı 14 gün içinde firmaya cayma bildirimi yapmaması" demişler. En az 10 defa mesaj attım. Firma tutmuş bir tane yalancı avukat onlara inanmışlar benim yazımı bir kere bile okumamışlar. Dolandırıcı bir firmaya denk geldim tüketici heyeti de onlardan yana oldu. Zaman kaybından başka bir şey değil. Firma güçlüyse mağdur olan siz oluyorsunuz Türkiye'de sistem böyle güçsüz olanı ezerler hep.

Son düzenleme:
Ürünün eline ulaştığı tarihi ve cayma bildiriminde bulunduğun Mail'in tarihini gösterebilir misin bana?
14 gün içerisinde bildirmiş olsan böyle bir Red gelmez.

Firma kitap firması okullara gelerek öğrencileri kandırarak kitap seti satıp 1500TL'ye sözleşme imzalatıyorlar. Kitapları elden almıştım eve gidince açtım. Vadettikleri kitapların hiçbiri çıkmadı 2.5 3TL'lik 5 para etmez çocuk kitapları çıktı. Bende iade etmek istedim. İnternetten başvurdum. İlk başta firmanın mail adresini bulamadım sözleşmede sadece telefon numarası vardı. İlk günden o numarayı aradım iade işleminin başlatıldığını söylediler. Bir kere de mail attım. Sonra birkaç kere daha aradım baktım bunlar bizi oyalıyor sonra tüketici hakem heyetine başvurdum. İnternetten başvurdum ilk defa başvurduğum için bilmiyordum. Mailin görüntüsünü atmamıştım. Sayfada sonradan belge ekleme bölümü de yoktu. Zaten mailin görüntüsünü de her şeyi ayrıntılı atanlarda firma heyete başka bir yalan söyleyip yine Red çıkıyormuş. Red gelince ayrıntılı olarak bir daha başvurdum ama zaten Red çıktığı için direk Red verdiler. Avukatıma sordum dava açsan dosya masrafı vs 3000 3500TL'yi bulur dedi. Firma yasaklardaki açıklardan insanları kandırmaya devam ediyor kimse de dur demiyor. İnternete çoban basın yazarsanız bir sürü şikayet karşısınza çıkar yüzlerce kişi mağdur bu şekilde.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı