Tüm sınıfa bağırarak psikolojik şiddet uygulayan hoca CİMER'e şikayet edilmeli mi?

Kitap defter mevzusu şu: Hocaya böyle bir hakkınız yok diyen arkadaş derslerle ilgisiz kitap defter getirmeyen birisi. Ancak onun yaptığı eylemlerden dolayı tüm sınıfa bağırıp çağırması notla bizi tehdit etmesi (çok zor sınav yaparım vb.) Bence yanlış.

Bak çöpü ben atmadım + duymadım görmedim kendi halimde takılıyorum ben. Şimdi suçum ne tek bir kişiye bağırsa ki onu da yapmaması lazım aslında ama yine de tamam derim ancak tüm sınıfa bağırdı.

Sadece tek kişiyi rencide mi etsin. Kızım sana söylüyorum gelinim sen anla. Hocalar o kadar formasyon alıyor bilmiyor mu sence nasıl davranılması gerektiğini. Durduk yere sinirlendi tüm sınıfa bağırdı yani. Üstüne derse hazırlıklı da gelmiyormuş sınıf dediğine göre hoca istediği gibi ders işleyemiyorsa, verdiği bilgileri sizden geri almak ister bilgleri hoca alamazsa öğretmen için en üzücü şeylerden birisi budur.

Sadece tek kişiyi rencide mi etsin. Kızım sana söylüyorum gelinim sen anla. Hocalar o kadar formasyon alıyor bilmiyor mu sence nasıl davranılması gerektiğini. Durduk yere sinirlendi tüm sınıfa bağırdı yani. Üstüne derse hazırlıklı da gelmiyormuş sınıf dediğine göre hoca istediği gibi ders işleyemiyorsa, verdiği bilgileri sizden geri almak ister bilgleri hoca alamazsa öğretmen için en üzücü şeylerden birisi budur.

Hoca gayet güzel dersini işliyor tek olay bu bir kişinin yere kağıt atması ve onları toplamaması bir kişiyi rencide mi etsin dersen o zaman ayrı olarak alacak çekecek konuşacak.

Bana ya da diğerlerine niye bağırıyor. Mevzu aslında dediğim gibi o da değil. Üstüne alınmazsın olur biter. Ben dersimden oldum sadece ben değil, tüm sınıf. Ve benim asıl sinir olduğum nokta şu bize sanki haşa tanrıymış gibi konuşması komutanım sanki yap diyorsam yapacaksın sorgulamayacaksın sen kimsin bana meydan mı okuyorsun şeklinde konuşup bir de üstüne notla tehdit etmesi. Ayrıca o çocuk haklı hoca teneffüse çıkarmama gibi bir hakka sahip değil.

Çocuk hakları konvansiyonunun 31. maddesinde
"1. taraf devletler çocuğun dinlenme, boş zaman değerlendirme, oynama ve yaşına uygun eğlence (etkinliklerinde) bulunma ve kültürel ve sanatsal yaşama serbestçe katılma hakkını tanırlar."

"2. taraf devletler, çocuğun kültürel ve sanatsal yaşama tam olarak katılma hakkını saygı duyarak tanırlar ve özendirirler ve çocuklar için, boş zamanı değerlendirmeye, dinlenmeye, sanata ve kültüre ilişkin (etkinlikler) konusunda uygun ve eşit fırsatların sağlanmasını teşvik ederler."

Buna göre hoca eğer teneffüse çıkarmazsa veya bu şekilde tehdit ederse gücünü kötüye kullanmış olur.

Onun haricinde hocaya herhangi bir saygısızlık yapmadık. Bu nedenlerden dolayı haklı olduğumu düşünüyorum.

Hoca gayet güzel dersini işliyor tek olay bu bir kişinin yere kağıt atması ve onları toplamaması bir kişiyi rencide mi etsin dersen o zaman ayrı olarak alacak çekecek konuşacak.

Bana ya da diğerlerine niye bağırıyor. Mevzu aslında dediğim gibi o da değil. Üstüne alınmazsın olur biter. Ben dersimden oldum sadece ben değil, tüm sınıf. Ve benim asıl sinir olduğum nokta şu bize sanki haşa tanrıymış gibi konuşması komutanım sanki yap diyorsam yapacaksın sorgulamayacaksın sen kimsin bana meydan mı okuyorsun şeklinde konuşup bir de üstüne notla tehdit etmesi. Ayrıca o çocuk haklı hoca teneffüse çıkarmama gibi bir hakka sahip değil.

Çocuk hakları konvansiyonunun 31. maddesinde.
"1. taraf devletler çocuğun dinlenme, boş zaman değerlendirme, oynama ve yaşına uygun eğlence (etkinliklerinde) bulunma ve kültürel ve sanatsal yaşama serbestçe katılma hakkını tanırlar."

"2. taraf devletler, çocuğun kültürel ve sanatsal yaşama tam olarak katılma hakkını saygı duyarak tanırlar ve özendirirler ve çocuklar için, boş zamanı değerlendirmeye, dinlenmeye, sanata ve kültüre ilişkin (etkinlikler) konusunda uygun ve eşit fırsatların sağlanmasını teşvik ederler."

Buna göre hoca eğer teneffüse çıkarmazsa veya bu şekilde tehdit ederse gücünü kötüye kullanmış olur.

Onun haricinde hocaya herhangi bir saygısızlık yapmadık. Bu nedenlerden dolayı haklı olduğumu düşünüyorum.

Ders hocanın, işleyemediyse müdür gelse müdür bile karışamaz ders işleyişine.

Basit bir nutuk çekmiş o kadar takılma kanki.

Ders hocanın, işleyemediyse müdür gelse müdür bile karışamaz ders işleyişine.

Basit bir nutuk çekmiş o kadar takılma kanki.

Bilmiyorum, olayın üzerinden birkaç saat geçti ve galiba biraz abartmışım ancak şöyle bir durum var. Ben bu hocayı severdim dersi eğlenceli, samimi güzel bir hoca diyebilirdim ancak artık derslerine ekstra çaba göstermeyeceğim ve çoğu kişi göstermeyecek kendi kendine dersine olan ilgisini azalttı sonuç bu.

Bilmiyorum, olayın üzerinden birkaç saat geçti ve galiba biraz abartmışım ancak şöyle bir durum var. Ben bu hocayı severdim dersi eğlenceli, samimi güzel bir hoca diyebilirdim ancak artık derslerine ekstra çaba göstermeyeceğim ve çoğu kişi göstermeyecek kendi kendine dersine olan ilgisini azalttı sonuç bu.

Kayıp sizin kaybınız olur bence eskisi gibi dersi dinlemeye devam edin.

Bu mantıktan kurtulman lazım. Sınıftakilerle koyun psikolojisinde olmak kendine yapacağın en büyük kötülüktür. Hoca birisine mi bağırdı? Sanane. Hiç kimse ekstra çaba göstermeyecek mi? Sanane.

Sen kendinden sorumlusun ve içinden ne geliyorsa onu yap, yoksa ileride birey olmanın getirilerinden yoksun kalırsın ya da geç öğrenirsin.

Şimdi olay 6. derste yaşandı hoca 5. dersten çıkarken bizim bir arkadaşın sırasının dibinde yerdeki çöpleri görmüş. Bunları toplayın yoksa teneffüse çıkamazsınız demiş.
Teneffüse çıkamazsınız dediğini duymadım. 6. derse girdi ve yerdeki kağıtları gördü teneffüse çıkamazsınız ders işleyeceğiz dedi ve bir arkadaşımız hocam öyle bir hakkınız hukuken yok dedi. Tabii hoca da bağırdı çağırdı tehdit etti falan. Sonra tüm sınıfa bağırdı tehditler savurdu ve olay şu ders işlemedi. Ayrıca bize siz sorumluluklarınızı yerine getirmiyorsunuz ki hak talep ediyorsunuz dedi. Ders boyunca oturduk sürekli bize bağırdı çağırdı azarladı tehdit etti bize iftira bile attı. Dersle ilgilenmiyorsunuz kitabınız defteriniz yok daha hak talep ediyorsunuz diye sonuç olarak teneffüse çıktı ancak çıkarken bizi aşağıladı rencide etti. Ben de böyle şeylere aşırı tilt olurum eve geldim. CİMER'e şikayet etmeyi düşündüm ancak memur olduğu için emin olamadım çünkü şikayet reddedilirse bana dava açabilir diye biliyorum. O yüzden kararsız kaldım sizce ne yapmalıyım?

Yanlışım varsa söyleyin.
Kanıt olmadan şikayet ederseniz öğretmen yalan atıyor diye geri cevap veriyor ve olay soruşturulmuyor. Bir kanıta ihtiyacınız var.

Bu mantıktan kurtulman lazım. Sınıftakilerle koyun psikolojisinde olmak kendine yapacağın en büyük kötülüktür. Hoca birisine mi bağırdı? Sana ne. Hiç kimse ekstra çaba göstermeyecek mi? Sana ne.

Sen kendinden sorumlusun ve içinden ne geliyorsa onu yap, yoksa ileride birey olmanın getirilerinden yoksun kalırsın ya da geç öğrenirsin.

Birisine bağırmadı işte sorun orada tüm sınıfa bağırdı. Bir kişinin suçuna sanki herkesin suçuymuş kimse dersle ilgilenmiyor, sabote ediyor, kitap defter olmadan geliyormuş gibi konuştu. Yani bir değil 35 kişiye bağırdı.

Birisine bağırmadı işte sorun orada tüm sınıfa bağırdı. Bir kişinin suçuna sanki herkesin suçuymuş kimse dersle ilgilenmiyor, sabote ediyor, kitap defter olmadan geliyormuş gibi konuştu. Yani bir değil 35 kişiye bağırdı.

Ne olmuş. Sen bu bağırmadan kendin ne kadar etkinlendiysen bu olay da o kadar önemli "hikkiniz yik hicim" diyen elemanın başına gelen senin sorunun değil onu demek istiyorum. Ortada çok abartılı bir durum yok, örneğin askerde 1 kişinin yaptığı kabahatin suçunu tüm bölüğe ödetirler bu da aynı hesap.

Hocanın bağırması potansiyel çöp atanları hedefliyor özünde, senlik çok bir durum yok anlayacağın.

Hocanızın kızması normal ama uygulaması biraz yanlış bence böyle boş olaylarla CİMER'i meşgul etmeyin :D

Geri
Yukarı