Türk bir yetkili, Starlink uydularını reddetti!

Yani yazılarınızdan anladığım ve bildiğim kadarıyla bu ülkemizde yanlış biliniyor direkt olarak internet erişiminin sağlanacağını zanediyorlar ben izlediğim videolardan bildiğim kadarıyla bir Starlink ve bir Router'a gerek var daha sonrasında bildiğimiz Wi-Fi mantığı ile çalışıyor ve kilometrelerce öteye yayılmıyor normal paket içeriği ile.
Bu Wi-Fi sinyallerini yer altı ve tüm şehri kapsayacak şekilde nasıl düzenleyecekler?

Dosya Ekleri

• Screenshot_6.png
    Screenshot_6.png
    35,2 KB · Görüntüleme: 80
Yani yazılarınızdan anladığım ve bildiğim kadarıyla bu ülkemizde yanlış biliniyor direkt olarak internet erişiminin sağlanacağını zanediyorlar ben izlediğim videolardan bildiğim kadarıyla bir Starlink ve bir Router'a gerek var daha sonrasında bildiğimiz Wi-Fi mantığı ile çalışıyor ve kilometrelerce öteye yayılmıyor normal paket içeriği ile.
Bu Wi-Fi sinyallerini yer altı ve tüm şehri kapsayacak şekilde nasıl düzenleyecekler?
Tüm şehri kapsamıyor ki. Ev internet hizmeti bu. Ve dediğin gibi birden fazla donanıma ihtiyaç var.

Yere çok yakın yörüngedeki yüzlerce uydu ile internet bağlantısı sağlanıyor.
Altyapı olmayan uç kesimlerde bile VDSL'den daha kaliteli ve daha hızlı bir hizmet sağlayabiliyor.
Starlink uydularına bağlanabilmek için özel bir antene ihtiyacınız var ve pek de ucuz değil.

Bilmiyorum ancak Elon Musk'ın deprem süreci boyunca ücretsiz hizmet vereceğini düşünüyordum ben. Ücretini hükümet de ödeyebilirdi.
Bu gibi olağanüstü durumlar için ideal bir hizmet. Ancak Starlink bu konuda tek değil.

Kimse o hizmete aylık ~2000₺ vermez Türkiye'de. Ekipman ücreti de 599 dolar.

İş için satılan versiyonu $2.500, 00 aylık servis $500, 00.
Normal kullanılar için ekipman fiyatı $599, 00 aylık servisi $110, 00.
Karavan kullanıcıları için standart ekipman fiyatı $599, 00 aylık servisi $135, 00.
Karavan kullanıcıları için Mobile ekipman fiyatı $2.500, 00 aylık servisi $135, 00.

Yere çok yakın yörüngedeki yüzlerce uydu ile internet bağlantısı sağlanıyor.
Altyapı olmayan uç kesimlerde bile VDSL'den daha kaliteli ve daha hızlı bir hizmet sağlayabiliyor.
Starlink uydularına bağlanabilmek için özel bir antene ihtiyacınız var ve pek de ucuz değil.

Evet bende bu şekilde biliyorum insanlar sanki kabul edildiği an tüm ülkeye ya da deprem şehirlerinde bir anda internetin var olacağını sanıyorlar.
Ayrıca yerel fiyatlandırma olmaz ise incelemme kanaları büyük şirketler haricinde normal gelir düzeyindeki insanların erişebileceğini düşünmüyorum.

Şimdi niye kabul edilmemiş diye muhalefet çıkaranlar olacaktır birincisi Starlink hizmeti telefondan mobil veriye bağlanmak gibi değil genel olarak böyle bir algı var. Uydu internetine bağlanmak için anten gerekiyor ki SpaceX şirketinin bunu ücretsiz sağlayacağını düşünmüyorum. İkincisi starlink internet trafiği devlet tarafından denetlenmesi zor olduğu için anten aracılığı ile bağlanılsa da halkı korkutma ya da yanlış bilgi verme aracığılı ile kolluk kuvvetlerini ve afet kurtarma çalışmalarını yanıltabilir ki altyapısı olmadan bunu kontrol edemezler.

Geri
Yukarı