Türk gemisine korsan saldırı

23 Ocak 2021 tarihinde tamamı Türk mürettebat olan Liberya bayraklı M/V Mozart adlı gemi Batı Afrika kıyılarında, Gine Körfezi'nde korsan saldırısına uğradı.
Korsanlar 15 gemiciyi kaçırıp 3 gemiciyi gemide bıraktı. Korsanlar, engel olmaya çalışan bir gemiciyi öldürdü.

Daha fazla bilgi için aşağıdaki sitelere bakabilirsiniz.

Benim anlamadığım şey, tehlikeli olabilecek yollara giden gemiler koruma almıyor mu? Bu korsanlar nereden özgüven alıyor?

El altından yine para vermiştir bir Avrupa ülkesi. Diğer bütün terör gruplarına yaptıkları gibi. Akdeniz'de ilk defa da karşımıza çıkmıyor bu gibi sorunlar.

Lütfen boş yapmayınız böyle olaylar her zaman oluyor ama o gemilerde güvenlik oluyor.
El altından yine para vermiştir bir Avrupa ülkesi. Diğer bütün terör gruplarına yaptıkları gibi. Akdeniz'de ilk defa da karşımıza çıkmıyor bu gibi sorunlar.

Olayın Akdeniz'de olmaması ayrı ironik.

Lütfen boş yapmayınız böyle olaylar her zaman oluyor ama o gemilerde güvenlik oluyor.

Olayın Akdeniz'de olmaması ayrı ironik.
Gemilere sık sık korsan saldırı oluyor, evet. Akdeniz dememeliydim, uluslararası sular daha doğru olurdu. Fakat bizim gemilerimize sık sık korsan ya da başka ülkelerin yaptığı saldırılar oluyor. Orada bulunan başka ülkeye ait birimlerin bilgisi olsa bile yardım edeceklerini sanmıyorum.

Gemilere sık sık korsan saldırı oluyor, evet. Akdeniz dememeliydim, uluslararası sular daha doğru olurdu. Fakat bizim gemilerimize sık sık korsan ya da başka ülkelerin yaptığı saldırılar oluyor. Orada bulunan başka ülkeye ait birimlerin bilgisi olsa bile yardım edeceklerini sanmıyorum.

Gemi Türkiye'ye ait değil ve herhangi bir Türk bayrağı da yok üstünde.

Afrika'da zaten kaçakçılık korsanlık var bu normal bir durum. Sorun olan kısmı bu geminin sırf 1 lira fazla para kazanma uğruna ya ülkenin güvenlik korumaları ya da özel güvenlik firmasına sırf 1 lira fazla para kazanmak için güvenlik kiralamaması. Siyasi olsa Fransa İngiltere Afrika'da ki siyasi gücünün geçtiği ülkelere Türkiye'yi davet ettirir mi sizce? Fransa Kuzey Afrika ve Kongo'ya kadar hakim. İngiltere mısırdan Güney Afrika'ya kadar sömürmüş bazı ülkeleri hala sömürmekte.

Ticari gemilere düzenlenen korsan ve silahlı soygun saldırıları hakkında bilgi almak isteyenler için Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO)'nun düzenli yayınladığı raporlar;

Ayrıca Deniz Ticaret Odası'nın yıllık yayınladığı Sektör Bülteni'nde de Deniz Haydutluğu bölümü altında ticari gemilere yapılan saldırılar hakkında bilgiler mevcuttur.

Kaçırılanların ve ailelerinin Allah yardımcısı olsun.

Yok kanka, Ameriga'nın oyunları.
O kadarını bilemem ama altında bir olay olduğu kesin.
Böyle şeyler hep oluyor bilip bilmeden konuşmayın.
Emin ol biliyorum. Bu konudaki önceki mesajıma da bakabilirsin istersen. Basit bir korsan olayı değil bu, detaylarına bakabilirsiniz isterseniz. Ne hikmetse yeni gemimizin suya indirilmesi ve bu olay aynı gün oluyor.
Aynen öyle. Korsan olayı sadece paravan.

Yeni konular

Geri
Yukarı