Türk halkı baskıcı mı?

Burada İslam'a bir söylemim yok tabii ki veya tüm Müslüman'lara, burada kastım bahsettiğim Türk'lerin İslam anlayışı. Arap gibiyiz resmen kur'an okuyan akıllı, hayal gücünü kullanan yaramaz/gereksiz işle uğraşan gibi.

Orada lafım bizim milletteki bu tabire uyan kesim, uyarı için teşekkürler açmış oldum şimdi biraz daha. 👍

Milletimiz kültür ve sünnet kavramını ne yazık ki ayırt edemiyor hocam. Araplar peygamberimizin soyundan geldiği için onlar ne dese doğru zannediyor, araştırmıyorlar. Gelen geçen müziğe haram, resime haram, eşcinselliğe haram (kendi cinsiyle ilişki yaşamadığı sürece haram değil) diyor.

Bu arada konu sigara ve alkole kaymış, ona da fikir belirteyim kendimden.

Sigara ve alkol serbest olsun, insan kararı olsun. İnsan kendine zarar verecek sonuçta, Mustafa Kemal Atatürk de sigara içiyordu, alkol alıyordu. Bu onun kendi zararınaydı kimseyi teşvik etmeye kalkmadı veya ağzına zorla tıkmadı.
Demem o ki, bırakın içmek isteyen içsin; içmeyen de başka yollarla keyif bulmaya baksın. Siz içmiyorsanız böyle devam edin, çevrenizdekileri teşvik edin ama gidip de boş laflar yapmayın.

Hatta 18 yaş sınırı da olmasın bak, 14'e falan insin. Neden diyeceksiniz, insan psikolojisidir bu yasak olan bir şeye yönelim durumu; 18 yaş altı ağır ergenlerin siz gerçekten neden içtiğini zannediyorsunuz ki? :D
Yasak olanı aşarsan, "havalısındır"; mantık bu. Eminim yasak kalkarsa veya yaşı düşürülürse hiçbir ergen gidip de eline sigara almaz. :D

Hatta 18 yaş sınırı da olmasın bak, 14'e falan insin. Neden diyeceksiniz, insan psikolojisidir bu yasak olan bir şeye yönelim durumu; 18 yaş altı ağır ergenlerin siz gerçekten neden içtiğini zannediyorsunuz ki? :D
Yasak olanı aşarsan, "havalısındır"; mantık bu. Eminim yasak kalkarsa veya yaşı düşürülürse hiçbir ergen gidip de eline sigara almaz. :D

Çok haklısınız lise de yasak ve havalı zannedildiği için çok içen oluyor

Alkolü bilmem de sigara kesinlikle yasaklansın. Dumanı çok geniş alanda başkalarına da zarar veriyor.

Bu mümkün değil işte, havanın kirliliği ve insan sağlığı konusunda çok doğru. Ama bir yerden para geliyorsa o kaynak asla durdurulmaz, isterdim içmeyen biri olarak ama beklentim yok.

Açık alanlardan çok özel alanlarda içme güzel olabilir, mesela aile büyükleri genelde balkona çıkar veya mutfağın camına yakın geçerler içmek için. O daha iyi, havayı kirletiyor tabii ama orada da para mevzusu giriyor işin içine. Sıkıntılı bir konu nereden tutsak patlak veriyor.

Neyin ne olduğunu gayet de idrak edebiliyorum. Sizin tek yaptığınız her şeyi basite indirgemeye çalışmak. Bir insan alkol kullandığında diğerlerinin zarar görmediğini mi zannediyorsun? Ahahah çok komiksiniz ya :D. Kimin ne içtiğine karışmak mantıksız ise uyuşturucu neden yasak? Kadına şiddetten tut, trafik kazalarına kadar pekçok sebebi yol açan bir davranışı savunmanızı gerçekten acınası.

İyi de bu herkes için geçerli bir durum değil. Zaten kadına şiddetin de her ne kadar uygulanmasa da bir cezası var. Ya da alkollü bir halde araç sürmenin cezası var. Veya başka bir şekilde diğer kişilere zarar veriyorsa onlar da kanunen yasaklı. Sen bunları söylerken kendini kandırarak bir argüman sunuyormuşsun gibi anlatıyorsun. Biraz düşünürsen yanlış konuştuğunu fark edeceksin.

İyi de bu herkes için geçerli bir durum değil. Zaten kadına şiddetin de her ne kadar uygulanmasa da bir cezası var. Ya da alkollü bir halde araç sürmenin cezası var. Veya başka bir şekilde diğer kişilere zarar veriyorsa onlar da kanunen yasaklı. Sen bunları söylerken kendini kandırarak bir argüman sunuyormuşsun gibi anlatıyorsun. Biraz düşünürsen yanlış konuştuğunu fark edeceksin.
Kendimi kandıran ben miyim sen misin? Başkalarına zarar verdikten sonra cezasını çekse ya da çekmese ne farkeder ki? Ben burda alkol yasaklansın demiyorum ama topluma zararı oldukça büyük.

Objektif olarak bakıldığında sen de haklısın ben de. Bu kötü olaylar hep yaşandı ve yaşanmaya da devam edecek. Daha fazla tartışmanın gerekli olduğunu düşünmüyorum.

Geri
Yukarı