Türk lirasının zaman geçtikçe değer kaybetmesi

W.Heisenberg

Hectopat
Dostlarım, zamanında yani benim hatırladığım kadarıyla 8-9 yaşlarında 300 gram ekmek 50 kuruş falandı. Peki şu anda, 1 TL'ye 200 gram ekmek alınmıyor.

Türk lirası değer kaybediyor, bunun ilk nedeni de Türk lirasının hacminin artması. Biraz açayım, dediğim zamanlarda asgari ücret 150 TL falandı şu an, net 2300 gibi bir meblağ oluyor. Şimdi bir de şöyle bakın, zamanında ekmek 50 kuruşken şu an, 2'ye dayanıyor. Tamam en basit şekilde

Anlatayım, kimse de para olmadığını düşünün; sonuç olarak para değerli, kimse parayı elde edemeyecek durumda, bundan dolayı da ekmek 5-10 kuruş olur ki ekmek satan insanlarda ailesini geçindirebilsin. Şimdi bir de şöyle düşünün herkes de para çok fazla var, paranın bir değeri yok çünkü siz 1 ekmeği 1 kuruşa alacağınıza 100 TL'ye alıyorsunuz ki ekmek satan insanlar ailesini geçindirebilsinler diye. Hiç düşündünüz mü? Biz para basıyoruz o zaman dış borçları niye ödemiyoruz? Sonuçta istediğimiz kadar para basabiliriz. Arkadaşlar bunu düşünen biri ona öğretilmediği sürece aynı nesle aynı bilgiyi verir ve cahilliğini sürdürür. Dostlarım para basmak piyasaya para enjekte etmek demektir az önce anlattım ve fazla para olursa paranın değerinin kalmayacağına değindim, bundan dolayı da merkez bankası kafasına göre para basamaz.

Paranın fazla olmasının yaratacağı kötü etkenler:
Faizler yükselir.

Dolarizasyona yol açar (Kendi ülke para birimini tercih etmemeye denilir.)
Paranın satın alma gücü düşer.
Son olarak enflasyon tavanlar (mal ve hizmet oranının kafayı yemesi.)
Yazımı bitirmeden önce bir şeye değinmek istiyorum. Amerika nasıl dünyanın en güçlü ülkesi.
Dostlarım, dünyadaki, tabii anlaşmaya göre, çoğu alışveriş rezerv para ile yapılıyor. Tahmin edin rezerv para hangi para birimi, tabii ki de dolar. Amerika'da dolar basıyor, hem de karşılıksız, istediği kadar para basıyor.

Paramız para basıyoruz diye değer kaybetmiyor. Memlekette kamuya ait ne kadar şirket varsa, kâr getirip getirmediğine bakılmaksızın satıldı. Türk lirası ülkede Türk lirası basıldığı için değer kaybetmiyor, ülkeye dolar, Euro yani kur girmediği için değer kaybediyor. Biz isterdik diyelim ki ya arkadaş kâr etmeyen şirketi yabancılara sat tamam eyvallah ama kâr edeni neden satıyorsun? Diyemedik işte satıldı ve halimiz ortada.

Üretim olmazsa dışa bağlı olursun. İyi bir üretim varsa, o ülkenin para biriminin değeri artar.

:eek:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dostlarım, zamanında yani benim hatırladığım kadarıyla 8-9 yaşlarında 300 gram ekmek 50 kuruş falandı. Peki şu anda, 1 TL'ye 200 gram ekmek alınmıyor.

Türk lirası değer kaybediyor, bunun ilk nedeni de Türk lirasının hacminin artması. Biraz açayım, dediğim zamanlarda asgari ücret 150 TL falandı şu an, net 2300 gibi bir meblağ oluyor. Şimdi bir de şöyle bakın, zamanında ekmek 50 kuruşken şu an, 2'ye dayanıyor. Tamam en basit şekilde.

Anlatayım, kimse de para olmadığını düşünün; sonuç olarak para değerli, kimse parayı elde edemeyecek durumda, bundan dolayı da ekmek 5-10 kuruş olur ki ekmek satan insanlarda ailesini geçindirebilsin. Şimdi bir de şöyle düşünün herkes de para çok fazla var, paranın bir değeri yok çünkü siz 1 ekmeği 1 kuruşa alacağınıza 100 TL'ye alıyorsunuz ki ekmek satan insanlar ailesini geçindirebilsinler diye. Hiç düşündünüz mü? Biz para basıyoruz o zaman dış borçları niye ödemiyoruz? Sonuçta istediğimiz kadar para basabiliriz. Arkadaşlar bunu düşünen biri ona öğretilmediği sürece aynı nesle aynı bilgiyi verir ve cahilliğini sürdürür. Dostlarım para basmak piyasaya para enjekte etmek demektir az önce anlattım ve fazla para olursa paranın değerinin kalmayacağına değindim, bundan dolayı da merkez bankası kafasına göre para basamaz.

Paranın fazla olmasının yaratacağı kötü etkenler:
Faizler yükselir.

Dolarizasyona yol açar (kendi ülke para birimini tercih etmemeye denilir.)
Paranın satın alma gücü düşer.
Son olarak enflasyon tavanlar (mal ve hizmet oranının kafayı yemesi.)
Yazımı bitirmeden önce bir şeye değinmek istiyorum. Amerika nasıl dünyanın en güçlü ülkesi.
Dostlarım, dünyadaki, tabii anlaşmaya göre, çoğu alışveriş rezerv para ile yapılıyor. Tahmin edin rezerv para hangi para birimi, tabii ki de dolar. Amerika'da dolar basıyor, hem de karşılıksız, istediği kadar para basıyor.

Amerika, kuruldu kurulalı, eğitime deli gibi yatırım yaptı, zeki insanlar gelişti ve başarılı girişimciler yetişti. Hali ile ülkeye getiri oldu. Eh işte, ülkecek altyapı değil eğitime yatırım yapılmalı.

1603393935336.png

Ülkeye borç dışında para girişi olmazsa, para girişi olması için üretim olmazsa hatta olan para da üretimi daha arttırmak yerine lükse sefaya harcanıp en geniş yetkili kişi/kişiler tarafından tüketilirse ve kritik ihtiyaçları karşılayacak para da kalmayınca ülkeye para getiren şeyler bedava fiyatına tanıdıklara 'satılırsa'. E... O zaman? Seni yukarı taşıyacak kanatlarını satarsan, sen de dibi boylarsın.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı