Türk Telekom 14 Mbps internet altyapısında 3.80 Mbps internet hızı

Arkadaşlar TTNET'i aradım SNR marjımın ve hat zayıflamamın cok yüksek olduğunu söyledim değerleri belirttim arıza kaydı oluşturdular ekipler tarafından kontrol edilecek dedi.
Hat zayıflaması aşarı fazla bir sorun olduğu aşikar. Arıza kaydı açtınız mı?

Bir de SNR konusuna açıklık getireyim;
SNR ne kadar yüksekse o kadar iyidir mantığı yanlıştır.

Sağlıklı bir hatta SNR değerinin 30 olup hızın 4 Mbps olmasının anlamı yoktur. SNR değerinin 8 olup hattın 50 Mbps'de çalışması daha verimli olacaktır.

Ülkemizde firmaların kabul ettiği değer 8 ve 6. bunun altı kopma sorunu yaşatacaktır ama sağlıklı bir hat için 6 SNR sınır değerdir.

SNR ne kadar yüksekse hızınız o kadar azalır çünkü;

SNR 1 birim artarsa hızınız 3 Mbps azalır.
SNR 1 birim azalırsa 3 Mbps hızınız artar.

Peki ben bunu nasıl düzeltebilirim?
Hat değerleri leş. SNR hemen hemen sınırda ve aşırı fazla hat zayıflaması var.
İç tesisatta sorun var.

İç tesisatta derken hattan evime kablo geliyor ve kablo oldukça eski yaklaşık 8-10 senelik interneti aldığımdan beri aynı kablo ve splitterden modeme gelen kabloda oldukça eski ve ek var bu sorun olur mu?
Dostum hep böyle miydi ben de eskiden 3.5 kullanıyordum 16'lık pakette çünkü santrale 3 km mesafedeydim.

İnterneti ilk aldığım zamalar 8 Mbps'ydi ve 8 değil de 7leri falan görüyordu şimdi son birkaç senedir böyle düştü.

Peki ben bunu nasıl düzeltebilirim?
Sorunun nereden kaynaklandığını bulmadan çözemeyiz.

TT ekipleri şu an saha dolabından/santralden size gelen hattı ve portu kontrol edecek.

Hatta daha doğrusu ev içinde ek var mı ? Varsa ek yerini her iki taraftan 3-4 cm kadar kesip yeniden ekleyip deneyin.

Bu kadar düşük SNR marjı ve yüksek hat zayıflaması görmedim. Eğer size 14 dedilerse sizin adresinize veya size en yakın ankastreye dayanarak bunu söylerler. Büyük ihtimalle sizin sorumluluğunuzda olan bina iç tesisatında sorun var. Yine de ilk önce TT'yi arayıp söyleyin onlar kontrol etsinler. Sorunun nereden olduğu tam belli olsun ona göre kablo değişimi yaparsınız. Bina dışında değişim gerekiyorsa onlar gereken değişimi yapar.

Arıyorum arıza kaydı oluşturuyorlar ve sorun giderildi diye dönüş yapıyorlar yani onlarla alakalı değil sanırım ya altyapıdan eve gelen ana kabloda sorun var ya da benim kablom oldukça eski ve çok ek olduğu için böyle düşük hız alıyorum. Eğer altyapıdan eve gelen kabloda sorun varsa bunu TT mi halledecek ki.
Sorunun nereden kaynaklandığını bulmadan çözemeyiz.

TT ekipleri şu an saha dolabından/santralden size gelen hattı ve portu kontrol edecek.

Hatta daha doğrusu ev içinde ek var mı? Varsa ek yerini her iki taraftan 3-4 cm kadar kesip yeniden ekleyip deneyin.

Splitter'dan modeme gelen kablo yaklaşık 50 mt ve 3-5 yerinde ekler var.
Altyapın ya da eve gelen kablo rezalet durumda. Aşırı fazla hat zayıflaması var. Bu sorunu bir şekilde çözmen gerek.

TTNET'i aradığımda sorun çözüldü diyor ama hep aynı büyük ihtimalle benim altyapıdan gelen kablo eski oksit yapmış olabilir ve splitterdan modeme gelen kablo yaklaşık 50 mt ve çok eski kablo ve 3-5 yerine ekler var. Bu yüzden olabilir mi?
Hat değerleriniz çok kötü. Zaten maksimum 4 Mbps civarı alabilirsiniz. Konuştuğunuz kişi yalan söylemiş.

Peki 4 Mbps alacağımı nereden çıkardınız öğrenebilir miyim? TTNET santrale uzaklığınıza göre 14 Mbps almanız gerekiyor dedi.

Son düzenleme:
Splitter'ı aradan çıkarıp, kabloyu modemi bağlama fırsatınız var mı? Öyle deneyin. Değerleri bizimle paylaşın.
Sabit hat kullanıyorsanız 5Dk'lık devre dışı kalacaktır ama sorun olmayacağı zamana denk getirmeye çalışın.

Sabit hattı öylesine kullanıyorum. Tabii ki paylaşabilirim sizinle ama ancak yarın olur :(

Büyük dert değil az sonra yatacağım zaten 😀

Tamamdır yarın sizinle paylaşacağım değerleri ona göre hareket ederiz öyleyse.
Şu an SNR marji düzeldi ama hala hat zayıflaması var.
TT'yi aradım ve homeofis calısıyorum hızlarım çok düşük iç bina tesisatımda bir sorun yok altyapımdan gelen kabloda sorun olduğunu söyledim. Adresimi aldılar ve gelip bakacaklarını söylediler.

Dosya Ekleri

• Adsız4.png
    Adsız4.png
    19,2 KB · Görüntüleme: 25
Son düzenleme:

Geri
Yukarı