Türk Telekom A.Ş. açık açık dolandırıyor

İnternet paketini değiştirmeyi düşünüyordum. Birçok internet sağlayıcısı paketlerine baktım koşullarını vs okudum. En son Türk Telekom'un sitesinde Selfy öğrenci adı altında verdiği bir kampanya gördüm detaylarına baktım fakat bir de ne göreyim?

Avantajlar kısmına "Ücretsiz Kurulum: Kampanya kapsamında modem kurulumu, bağlantı kontrolü ve internetin çalışır teslim edilmesi dahil olmak üzere hafta içi mesai saatlerinde değeri 90 TL; hafta içi mesai saatleri dışında veya hafta sonu değeri 150 TL olan evde kurulum hizmeti ücretsizdir." şöyle fiyatı olan böyle fiyatı olan kurulumu, ücretsiz veriyoruz diye süslü püslü yazmışlar. İyi, güzel.

Ama gel gelelim Koşullar kısmına: "Yeni aboneliklerde alınan 264 TL bağlantı ücreti, 12 ay boyunca aylık 22 TL taksitli olup kampanya ücretlendirme tablosundaki fiyatlara dahildir." yazmışlar.

Şimdi bana göre bunun anlamı şu; "Biz sizi dolandırıyoruz ama kelime oyunu yaparak dolandırıyoruz haberiniz olsun."

Ekstra bilgi: 40 liralık en düşük paketi seçseniz bile 264 TL'den kurtulamıyorsunuz. Düşünün ki kaç milyon Türk Telekom bağlatma potansiyeli olan var ise onu 264 TL ile çarpın. Sanırım tosuncuğu artık dışarıda aramaya gerek yok, yeni tosuncuğumuz Türk Telekom A.Ş. 😆

Eki Görüntüle 536987

Eki Görüntüle 536989
Bakın burada anlaşılması gereken bir durum var. Evet tüm servis sağlayıcı firmaları bir şekilde sıkıntı yapıyor. Sizin burda 254tl. dediğiniz ücret kurulum değil bağlantı ücreti. Şöyleki: abonelikten tahüt süresi içinde çıkarım dersen senden alacağı ücret artıcaktır. 90-150tl. Başka, 254tl. başka.
Siz ondan değilde şundan bahsedin GSM dahil faturalarda ufak dalgalanmalar olur. Bunu araştırın ve üzerine doğru şekilde giderseniz indirim almanız mümkün.

7 sene tedavi gördüm bir halta yaramadı, ben de üstüne gitmedim. O bana ben ona alıştım, yaşayıp gidiyoruz.
Belki de bu şekilde durumu kabullenip, kendinle barışık yaşaman gördüğün tedavilerden daha etkilidir. Akışına bırakmakta yararlı olabiliyor. Benim tanıdığım da aynı yolu izledi ve başardı. Tekrardan geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

Bakın burada anlaşılması gereken bir durum var. Evet tüm servis sağlayıcı firmaları bir şekilde sıkıntı yapıyor. Sizin burda 254tl. dediğiniz ücret kurulum değil bağlantı ücreti. Şöyleki: abonelikten tahüt süresi içinde çıkarım dersen senden alacağı ücret artıcaktır. 90-150tl. Başka, 254tl. başka.
Siz ondan değilde şundan bahsedin GSM dahil faturalarda ufak dalgalanmalar olur. Bunu araştırın ve üzerine doğru şekilde giderseniz indirim almanız mümkün.
Bağlantı ücretinin karşılığı nedir? Taahhüt ile alakası ne?

Veya kurulum ücreti ile bağlantı ücretini birbirinden ayıran, farklı kılan nedir?

Bağlantı ücretinin karşılığı nedir? Taahhüt ile alakası ne?

Veya kurulum ücreti ile bağlantı ücretini birbirinden ayıran, farklı kılan nedir?
Bağlantı ücreti: size ayrılan port vs. için biçilen masraf kalemi olarak daha kısa anlaşılabilir. Kurulum ise ankastre ile evinize gelen hattı aktif etmek anlamında kullanılır. Tahütten cayarsanız sizden alırlar. Sözleşmede bunları genelde açıkça belirtirler.

İnternet paketini değiştirmeyi düşünüyordum. Birçok internet sağlayıcısı paketlerine baktım koşullarını vs okudum. En son Türk Telekom'un sitesinde Selfy öğrenci adı altında verdiği bir kampanya gördüm detaylarına baktım fakat bir de ne göreyim?

Avantajlar kısmına "Ücretsiz Kurulum: Kampanya kapsamında modem kurulumu, bağlantı kontrolü ve internetin çalışır teslim edilmesi dahil olmak üzere hafta içi mesai saatlerinde değeri 90 TL; hafta içi mesai saatleri dışında veya hafta sonu değeri 150 TL olan evde kurulum hizmeti ücretsizdir." şöyle fiyatı olan böyle fiyatı olan kurulumu, ücretsiz veriyoruz diye süslü püslü yazmışlar. İyi, güzel.

Ama gel gelelim Koşullar kısmına: "Yeni aboneliklerde alınan 264 TL bağlantı ücreti, 12 ay boyunca aylık 22 TL taksitli olup kampanya ücretlendirme tablosundaki fiyatlara dahildir." yazmışlar.

Şimdi bana göre bunun anlamı şu; "Biz sizi dolandırıyoruz ama kelime oyunu yaparak dolandırıyoruz haberiniz olsun."

Ekstra bilgi: 40 liralık en düşük paketi seçseniz bile 264 TL'den kurtulamıyorsunuz. Düşünün ki kaç milyon Türk Telekom bağlatma potansiyeli olan var ise onu 264 TL ile çarpın. Sanırım tosuncuğu artık dışarıda aramaya gerek yok, yeni tosuncuğumuz Türk Telekom A.Ş. 😆

Eki Görüntüle 536987

Eki Görüntüle 536989
Kampanyalardan faydalanmak zorunda değilsiniz. Modeminizin kurulumunu kendiniz yapabilirsiniz hemde çok kolay bir şekilde ayrıca anlamadığım bir konuyada değinmek istiyorum nedir siz bu insanların TT'ye olan nefreti öfkesi kini? Yıllardır ADSL çağından bu yana TT kullanıyorum sadece ADSL döneminde sıkıntı çekmiştim gerçekten kabül ediyorum çok kötüydüler, ilerledikçe kendilerini geliştirdiler VDSL döneminde çığır açtılar ve bir ara prime müşteri hizmetleri dalgası getirdiler dahada iyileşti durum örneğin bir probleminiz olduğunda prime müşteri hizmetleri sayesinde size rastgele bişeyler söyleyen müşteri hizmetleri değilde sorununuzla gerçekten ilgilenen size ait müşteri temsilcisi karşınıza çıkıyor. Aradığınız temsilci müsait oldukça örneğin A kişisi müsait ise aradığınız zaman gene A kişisi çıkıyor istediğiniz zaman temsilci değişikliği yapabiliyorsunuz. İnternet konusunda evet fahiş fiyatlar mevcut fakat aldığınız hizmette kesinti v.s yaşamıyorsunuz. Şu şirketi kötülemeyi bırakmanız lazım arkadaşlar herkesin maddi durumu iyi değil diye firmayı kötülemeye gerek yok bence, 00 99 98 ve gibi yıllarda yapılan binaların içerisinde kullanılan kabloların kalitesi ortada zaten çoğu insanlarda o binalarda oturdukları için bu kadar şikayetçiler kimse çıkıp sorunları düzeltmek için birşey yapmıyor maalesef ki. Örneğin A kişisi A binasında A hız alıyor fakat şikayetçi çünkü kabloları ve altyapısı iyi değil ve firmaya attıkça atıyor firma nereden bilsin senin oturduğun konumda altyapının değişilmesi gerektiğini? Gidip söyleyeceksiniz ki arz-talep olayları gelişsin v.s v.s neyse çok uzattım konuyu uzun lafın kısası kampanyalardan yararlanmak zorunda değilsiniz bunu belirterek modeminizi kendiniz kurup 192.168.x.x adresinden kullanıcı adınızı şifrenizi girerek internete bağlantınızı sağlayabilirsiniz
Ayrıca her ülkede ultra-speed hızlar olmak zorunda değil bunun ekonomik boyutunuda düşünmemiz gerekiyor ultra süper muhteşem güçlü bir ülke değiliz bunlarla yetinmemiz gerekir ki birde şöyle birşey var sen 600mbps hızda alsan 1000mbps hızda alsan serverlera olan uzaklığından dolayı "Online" oyunlarda aldığın MS değerinde zerre değişiklik olmayacaktır 24mbps internet ile 60ms alıyorsan 1000mbps ile gene 60ms alacaksın bu servere olan uzaklığın ile ilgilidir. Günümüzde 24mbps internet YouTube üzerinde 8K videoları kesintisiz şekilde oynatmaya yetiyor zaten.

Kampanyalardan faydalanmak zorunda değilsiniz. Modeminizin kurulumunu kendiniz yapabilirsiniz hemde çok kolay bir şekilde ayrıca anlamadığım bir konuyada değinmek istiyorum nedir siz bu insanların TT'ye olan nefreti öfkesi kini? Yıllardır ADSL çağından bu yana TT kullanıyorum sadece ADSL döneminde sıkıntı çekmiştim gerçekten kabül ediyorum çok kötüydüler, ilerledikçe kendilerini geliştirdiler VDSL döneminde çığır açtılar ve bir ara prime müşteri hizmetleri dalgası getirdiler dahada iyileşti durum örneğin bir probleminiz olduğunda prime müşteri hizmetleri sayesinde size rastgele bişeyler söyleyen müşteri hizmetleri değilde sorununuzla gerçekten ilgilenen size ait müşteri temsilcisi karşınıza çıkıyor. Aradığınız temsilci müsait oldukça örneğin A kişisi müsait ise aradığınız zaman gene A kişisi çıkıyor istediğiniz zaman temsilci değişikliği yapabiliyorsunuz. İnternet konusunda evet fahiş fiyatlar mevcut fakat aldığınız hizmette kesinti v.s yaşamıyorsunuz. Şu şirketi kötülemeyi bırakmanız lazım arkadaşlar herkesin maddi durumu iyi değil diye firmayı kötülemeye gerek yok bence, 00 99 98 ve gibi yıllarda yapılan binaların içerisinde kullanılan kabloların kalitesi ortada zaten çoğu insanlarda o binalarda oturdukları için bu kadar şikayetçiler kimse çıkıp sorunları düzeltmek için birşey yapmıyor maalesef ki. Örneğin A kişisi A binasında A hız alıyor fakat şikayetçi çünkü kabloları ve altyapısı iyi değil ve firmaya attıkça atıyor firma nereden bilsin senin oturduğun konumda altyapının değişilmesi gerektiğini? Gidip söyleyeceksiniz ki arz-talep olayları gelişsin v.s v.s neyse çok uzattım konuyu uzun lafın kısası kampanyalardan yararlanmak zorunda değilsiniz bunu belirterek modeminizi kendiniz kurup 192.168.x.x adresinden kullanıcı adınızı şifrenizi girerek internete bağlantınızı sağlayabilirsiniz
Babam olsa işi baltalayan veya iss leri ve müşterileri ters köşe yapan eleştirim. Size fazla denk gelmemiş olabilir tabi tebrik edilebilir kısımlarında kendilerine de belirtmişliğim var. Yerli firma olması gereği gurur duymak isterdim. Adam başlarında beni süründürmesine rağmen ki 2 yıla yakın ücretini ödeyip neredeyse kullanmadım ve kurumsal aboneliğiniz vardı ona rağmen sabrettim. Fakat sizde şunu kabul edin, bölge altyapı sorumlusu arayıp ispat etmemle beraber hatların kullanımı stabil oluyor. Aradan aylar geçiyor, sanki bu durum yaşanmamış gibi birden hattım aynı oluverdi. Şimdi söyleyin hocam neden şikayet etmeyelim?

Babam olsa işi baltalayan veya iss leri ve müşterileri ters köşe yapan eleştirim. Size fazla denk gelmemiş olabilir tabi tebrik edilebilir kısımlarında kendilerine de belirtmişliğim var. Yerli firma olması gereği gurur duymak isterdim. Adam başlarında beni süründürmesine rağmen ki 2 yıla yakın ücretini ödeyip neredeyse kullanmadım ve kurumsal aboneliğiniz vardı ona rağmen sabrettim. Fakat sizde şunu kabul edin, bölge altyapı sorumlusu arayıp ispat etmemle beraber hatların kullanımı stabil oluyor. Aradan aylar geçiyor, sanki bu durum yaşanmamış gibi birden hattım aynı oluverdi. Şimdi söyleyin hocam neden şikayet etmeyelim?
Göz önünde bulundurmanız gereken durumlar var tabii ki portların durumu altyapının durumu bina içerisindeki kabloların durumu ve son olarak teknik problemler. Bunların hepsi normal ise yaşadığınız sorun tekniksel bir sorundur TT FiberNet ile birlikte kendilerinede yeni bir sistem oluşturdular bu sistem tamamen AI dediğimiz otomatik bot sistemi tabii ki botun hataları olabilir bunlar düzeltilir ve güncellenir örneğin benim yaşadığım ufak bir sorundan bahsedeyim size. VDSL yapıdan FiberNete geçerken modemimide değiştirmek zorunda kaldık 1 yıl önce bu durum içerisinde Fiber modemim geldi etti v.s derken modem takılı olmasına rağmen modemimin Serial NO dedikleri barkodu sisteme okutamadılar manuel olarak giriliyor fakat sistem modemi tanımlayamıyor bu tip sorunlarda oluşabiliyor bunlar sistemden kaynaklı daha sonrasında farklı bir modemi evime getirip kurdular ve TT çalışanı modem üstünde ki barkodu sisteme evimde okutarak anında internete erişimimi sağladı yani demek istediğim onlarda insan sende insansın bende insanım. Kendilerini geliştirmeye çalışıyorlar hatalar olabilir "hatasız kul olmaz" arayıp tatlı dille söylemek yerine en etkili çözüm bölge müdürlüğüne gidip yüz yüze konuşarak sorununuzu çözdürmektir, ha bu demek olmuyor ki sorununuz bir söylemde düzelicek ordaki çalışanlar okadar yoğun oldukları için sizin sıranız gecikebiliyor unutulabiliyor arada gidip gidip kendinizi hatırlatmanız gerekiyor. Hepimiz hayatımızda yalan söylemişizdir sende gidip yalanın altına sığınabilirsin dersin ki yetiştirmem gereken bir X projesi var projenin boyutu büyük internetimde kopma yaşadığım için dosya aktarımı yapamıyorum (sorunun bu olarak algıladım) bölge çalışması, bina içi kablo kontrolleri ve sistem güncellemesi talep ediyorum diyerekten bir kaç defa şikayetinizi dile getirdiğiniz taktirde sorununuz çözülür ha hala gecikiyorsa BTK üzerinden şikayet formu oluşturup direkt oradanda işleminizi hızlandırabilirsiniz.
Ha birde unutmayalım ki piyasada yeni varoluşumlarda TT nin altyapısını kiralayıp kullanıyorlar sizin "taahütsüz" adı altında aldığınız hizmetin fiyatı 60TL ise istedikleri zaman o fiyatta değişiklik yapıp sizi zor durumada sokabilirler 60TL ücreti 130 140 liraya çıkartır ve sen o 1aylık ücreti ödemek zorunda kalabilirsin. Bu yüzden taahhüt imzalarıda hayatımızda bu tarz aktif kullandığımız şeylerde çok önemlidir.

Onların hayatı dolandırmak üzerine kurulu zaten. Hız verirken bile 16'ya kadar dediği için 3-5 Mbps verse bile itiraz ettiğinde 16'ya "kadar" olduğunu irdeliyorlar. Hep kelime oyunlarıyla dolandırıcılık yapma peşindeler.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı