Çözüldü Türk Telekom BufferBloat testi kötü

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

kwAhjs

Hectopat
BufferBloat testimiz böyle çıktı. Müşteri temsilcimle görüştüm bana değerlerin normal olduğunu söyledi. Kanal vs. değiştirdi, modem kapattı açtı, LAN portu değiştirdik tekrar teste soktuk sonuç aynı çıktı. Ne yapmam lazım şu anda?

Yayın vs. açtığım zaman oyunuma aşırı lag giriyor.

1631875243071.png

Arkadaşımın Bufferbloat testinde Upload Avtive 40ms çıktı.

Son düzenleme:
Türk Telekom 100 Mbps FTTH kullanıyorum. Router olarak bilgisayarımda bir sanal makinede Pfsense sanal makinesi kullanıyorum. Download hızını 94 Mbps, upload hızını 8 Mbps olarak kısıtladım.

Eki Görüntüle 1167856
Nasıl yaptınız hocam? Herhangi bir şekilde İnternet hızına etki etti mi?

Nasıl yaptınız hocam? Herhangi bir şekilde İnternet hızına etki etti mi?
Türk Telekom'un verdiği modemde oluyor mu bilmiyorum ama Pfsense ile limitleyiciler ile yapılıyor.

Her limitleyicide %5 civarı kayıp olur.
Türk Telekom'un 100 Mbps limiti yüzünden bana 95 Mbps geliyor. Benim koyduğum 94 Mbps limit yüzünden 90 Mbps alıyorum.
Upload ise 8.2-8.5 Mbps geliyor. 8 Mbps limit koyduğum için 7.5-7.8 Mbps alıyorum.

Aynı işlemleri banada yapsak sorunum çözülürmü?
Büyük ihtimal düzelir.

Fiber modemler doğal olarak upload hızının download hızına eşit olduğunu varsaydığı için Türkiye'de upload hızınızı ayrıca limitlemeniz gerekiyor.

Türk Telekom'un verdiği modemde ayrıca upload hızı için ayar göremedim. Upload hızını da limitleme ayarı olan bir modem kullanmanız gerek. Download hızını ve upload hızını aynı hıza limitliyor:

1631905554852.png

Büyük ihtimal düzelir.

Fiber modemler doğal olarak upload hızının download hızına eşit olduğunu varsaydığı için Türkiye'de upload hızınızı ayrıca limitlemeniz gerekiyor.

Türk Telekom'un verdiği modemde ayrıca upload hızı için ayar göremedim. Upload hızını da limitleme ayarı olan bir modem kullanmanız gerek. Download hızını ve upload hızını aynı hıza limitliyor:

Eki Görüntüle 1167882
Kullandığım modemde halletme şansımız yok değilmi? Müsait olduğunuzda modemin arayüzüne girip QoS ayarlarını yapsak olurmu?

Tahmin edeyim ONT cihazının markası Nokia. QoS ayarı ile yani çözersin hızın düşer. Bu sorun tek sende yok Nokia kullanan herkeste oluyor. Bende dahil.

Uğraşmaya değmez.
Evet nokia. Ont cihazını değiştirsek sorun çözülürmü? Yada cihazı değiştirmeden QoS ayarlarına yardımcı olabilcek birisi varmı?
@Küçükpazarlı

ZTE Zxhn H298A modemini kullanıyorum ve böyle bir sıkıntım var. Yardımcı olur musunuz?​

İnternet sağlayıcımı değiştirsem sorunum düzelirmi? Türknet KabloNet Superonline vs. ?

Son düzenleme:
Evet Nokia. Ont cihazını değiştirsek sorun çözülür mü? ya da cihazı değiştirmeden QoS ayarlarına yardımcı olabilecek birisi var mı?
@Küçükpazarlı

ZTE Zxhn H298A modemini kullanıyorum ve böyle bir sıkıntım var. Yardımcı olur musunuz?​

İnternet sağlayıcımı değiştirsem sorunum düzelir mi? TurkNet Kablonet Superonline vs. ?

ONT'de sıkıntı olabilir hocam. Zaten dandik bir cihaz parmağınla bastır çıtır çıtır ses geliyor 😄 Onun dışında test yaptığınız saate bağlı olabilir. Gece saatlerinde test yapabilir misiniz?

Kusura bakmayın çok geç yazdım foruma bu aralar pek girmiyorum 😌

Geri
Yukarı