Türk Telekom cayma bedeli çıkarıyor

AGEVRX

Hectopat
Makaleler
1
Yer
MG
Tüketici haklarına göre 12 aydan uzun süreli olan taahhütlerde herhangi bir bedel ödemeksizin tüketicinin cayma hakkı var.
Fakat Türk Telekom'u aradığımda bana cayma bedeli ödemem gerektiği söyleniyor. BTK üzerinden yaptığım başvuruda ise şu şekilde yanıt verildi:

1628025850754.png

Bahsettikleri kurul kararını bulamadım. Bu konular hakkında bilgisi veya deneyimi olan varsa aydınlatırsa sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Böyle bir karar olsaydı 24 ay taahhüt yapmazlardı bu işde bir iş var.

Merhabalar, ilk öncelikle sizden yapılan indirim bedelini talep ediyorlar. Yaptığınız anlaşmanın amacı, fiyatı aylık 300 TL olan bir paketin size kampanya dahilinde 100 TL civarına satılması. Yapılan indirimleri sizden geri talep ederler. Genel olarak ortaya bir ücret çıkar ve bu ücrette modem verildiyse modem ücreti, indirimlerin ücreti ve paket kurulum ücretleri iadesi istenir.

Cayma hakkın varsa neden taahhüt var? Bana saçma geldi.

Türk Telekom'un dolandırıcı olduğunu bilmeyen yok. Taahhüt 12 aydan uzun süreli yapılamaz hukuken geçerliliği olmuyor. Taahhütün birkaç amacı var bağlayıcılık veya ürün satışı yapmıştır vs...
Böyle bir karar olsaydı 24 ay taahhüt yapmazlardı bu işde bir iş var.

12 + 12 olarak ayarlamışlardır sözleşmede. İlk senenin cezasını değil de sonraki senenin cezasını almaya çalışıyorlar sizden.

Merhabalar, ilk öncelikle sizden yapılan indirim bedelini talep ediyorlar. Yaptığınız anlaşmanın amacı, fiyatı aylık 300 TL olan bir paketin size kampanya dahilinde 100 TL civarına satılması. Yapılan indirimleri sizden geri talep ederler. Genel olarak ortaya bir ücret çıkar ve bu ücrette modem verildiyse modem ücreti, indirimlerin ücreti ve paket kurulum ücretleri iadesi istenir.

Konuya tam hakim değilsiniz anlaşılan birkaç link bırakıyorum:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Aydın Bey'in bahsettiği üzere cayma bedeli ödemeksizin aboneliğimi iptal edebilirim fakat bunun için çıkan bedeli ödemem mi gerekiyor çünkü tüketici hakem heyeti 6 ay sonraya karar verebiliyor.

Son düzenleme:
Kısaca "cayma bedeli" adı altında para istenemez, yalnızca size taahhüt yaptıklarında faydalandığınız indirim ve taahhüte dahil ücretsiz modem verildiyse onun karşılığını alabilirler.

Bunu bende merak ettim. Resmi kanun olarak kaynağını gösterde, gerçekten böyle bir şey varsa bizde yararlanırız.

Attığım videolara bakın tüketici kanunundan bahsediyor. Türk Telekom ise yönetmelikten bahsetmiş Kanun yönetmelikten üstün tüketici hakem heyetine başvurmamız gerekecek ve ne karar çıkacağından kesin emin değilim.

Yeni konular

Geri
Yukarı