Türk Telekom ekipleri internet hızını düşürdü

Chieftaintice

Centipat
Daha fazla  
Cümleten selamünaleyküm abiler, önceden 12 Mbps ADSL kullaniyordum. Sonradan altyapı sorgulamasında 32 Mbps çıkınca 24 Mbps VDSL paket aldım ama hızım 15 Mbps geçmedi. Arıza kaydı bırakınca 3 gün sonra bölgesel Switch arıza olduğu soylendi. 5 saat civarında internetim gitti. Sonra ekipler hızımı 12 düşürdü, altyapı sorgulamasında 32 görünüyordu şimdi 12 olarak görünmektedir. Acaba neden böyledir, bilenler yardımcı olabilir mi?

Dosya Ekleri

• Screenshot_2023-10-11-01-59-54-534_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2023-10-11-01-59-54-534_com.android.chrome.jpg
    59,9 KB · Görüntüleme: 178.603
  • Ekran Görüntüsü (3).png
    Ekran Görüntüsü (3).png
    85,3 KB · Görüntüleme: 2.498
Son düzenleyen: Moderatör:
Muhtemelen sinyal gürültüsü çoktu. Hocalarım daha iyi bilir ancak 600 metre santrale biraz uzak gibi geldi bana. Şimdiye kadar en fazla 150 metre santral mesafem oldu benim. 4-5 farklı adreste internet hizmeti almışlığım vardır. Ekipler 15 Mbps alıp gürültüyü çok alacağına, 12 alıp az gürültü almanı istemişlerdir.

Cümleten selamünaleyküm abiler, önceden 12 Mbps ADSL kullaniyordum. Sonradan altyapı sorgulamasında 32 Mbps çıkınca 24 Mbps VDSL paket aldım ama hızım 15 Mbps geçmedi. Arıza kaydı bırakınca 3 gün sonra bölgesel Switch arıza olduğu soylendi. 5 saat civarında internetim gitti. Sonra ekipler hızımı 12 düşürdü, altyapı sorgulamasında 32 görünüyordu şimdi 12 olarak görünmektedir. Acaba neden böyledir, bilenler yardımcı olabilir mi?

Hocam dikkat edin kötü niyetli insan var bazı fotolarda adresiniz gözüküyor.

Hocam bende köyde yaşıyorum maalesef tek kutu koyuyolar. VDSL 50 alınıyor en fazla en yuksek paketi kullanıyorum. Acaba VDSL portları doldugu icin bu sekilde olmus olabilir mi? 2 fotodan birinde VDSL boş diğerinde değil o yüzden ADSL tabanlı hız vermiş olabilir siz yine de arayın sorun belki geçici olarak ADSL bağlamışlardır nasıl olduğunu tam olarak bilmiyorum şimdi.

Son düzenleme:
Bunu bilerek yaptıklarını düşünmüyorum. Ancak öncesinde bu hizi alıyorsan ve düşmüş ise bir teknik destek kaydı aç. Geçen benim de başıma geldi 1Gbps internet bağlı evde ama 250 üstüne çıkmıyor deli etti bende sanıyorum kullandığım cihazdan dolayı göremiyorum bu hizi. Sirf bu yüzden gidip WI-FI6 destekli telefon aldıktan sonra teknik desteğin gelip fiber optik kablonun ucunu ve onun girdiği Switch değiştirmesi ile sorun çözüldü.

Şu an yüksek hız alabiliyorsanız sorun yok demektir. Adres sorguladığınızda bağlı olduğunuz saha dolabına bakılıyor ve porta göre bir sonuç veriliyor. Boş VDSL port yok ise ADSL gösteriliyor olabilir. Eğer VDSL 32 Mbps alıyorsanız aboneliğinizde ve hızınız hız teslerinde önceden 32 ise ve sonra portunuz değiştirilerek 13 Mbps'ye düşürülmüş ise sorun var demektir. Kullanılan port abonelik süresince size aittir. Bazen TT habersiz port değişikliği ile kendi müşterilerine yüksek hız vermeye çalışabiliyor. Böyle bir durum var ise BTK üzerinden şikayet bırakabilirsiniz.

Modem hat değerlerini atar mısın muhtemelen hattının o hızı desteklemediği için hızı düşürmüşler hat değerlerine göre hızını yükseltebilirsin.

Ara sıra böyle şeyler yaşanabiliyor şikayet kaydı açarsan çözerler mağdur edemezler böyle hakları yok

Bunu bilerek yaptıklarını düşünmüyorum. Ancak öncesinde bu hizi alıyorsan ve düşmüş ise bir teknik destek kaydı aç. Geçen benim de başıma geldi 1Gbps internet bağlı evde ama 250 üstüne çıkmıyor deli etti bende sanıyorum kullandığım cihazdan dolayı göremiyorum bu hizi. Sirf bu yüzden gidip WI-FI6 destekli telefon aldıktan sonra teknik desteğin gelip fiber optik kablonun ucunu ve onun girdiği Switch değiştirmesi ile sorun çözüldü.
Türk Telekomdan herşey beklenir int bağlanabilir olmasına rağmen int kutusu olmasına rağmen buraya direk lazım felan dediler Patronlari ile görüşünce hemen geldiler yaptılar interneti

Ben de TT de 16mb kullanıyordum altyapı sorgulamasında da 22 çıkıyordu bölgeye gidip başvurduğumda da aynı cevabı verdiler Türk net tr sorgulama yaptım 70 MB çıktı geçtim Türk nete hız sorgulamalarında 65mb aldım bence bir Türk net ten sorgulama yapın derim. Bire bir ben yaşadım

Geri
Yukarı