Türk Telekom fiber modemi yavaş

Mustafa Kamdi

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, 11 Kasım 2022 tarihi itibari ile TurkNet fiber "100Mbps" internetim geldi. interneti bağladığım gibi şu anda bu yazıyı yazmaya başladım.

Şunu söylemeliyim ki, bu ana gelene kadar Türk Telekom beni çok yordu. Bina dışından içeriye kalın turuncu kablomu çeken taşeron ekip evimin doğal gaz borusunu az kalsın deliyordu. Karışmayın dedim, deliği ben deldim kabloyu ben geçirdim. Şunu da söylemeliyim. Evimin dış duvarları büyük tek parça mermerden yapılmadır. Ekipler kablo borusunu o mermerin üstüne matkapla delip sıkarak bağladılar, tamir ettirmek istesem mermerden bulamam, bulsam cebime çok masraf çıkarır ne yapsam bilemiyorum.

Beni çok üzerek ve masraf çıkartarak taktıkları kalın turuncu kablom bina içine girdikten sonra çok güzel bir şekilde fiber kutusuna bağlandı. Ustamın ellerine sağlık. Fiber kutusundan dağıtılan fiber kablolarım evimin yaşı sebebi ile gerekli yeni kablo hatlarından daire girişine getirildi ve birkaç ay sonra bugün daire içine bağlandı.

Şuna çok şaşırdım. Fiber kablomun bağlandığı ONT* cihazı sanırım onda sorun yok. Fakat yanında verdikleri modemin ki fiber altyapı yaptırdım cihazda gigabit fiber portu yok. Beni çok şaşırttı. Cihaz sadece şık görünüyor. Bu foruma girerken ya da YouTube kullanırken normalde kullandığım AC55U ASUS router çok hızlı bir şekilde erişim sağlıyordu. Ciddiyim! Vestel marka DGW9000 ile şu anda yaptığım bağlantı sayfa açarken bana dönen bir simit izletiyor. Site ve videoların yüklenmesini izliyorum.

Biraz sonra eski ASUS routerın kurulumunu yapacağım. Türk Telekom olmaz dedi ama evime sarı bir kabloyu sadece ellerinde cihaz olduğu için bağlayan 2 çalışandan daha çok bildiğimi düşünüyorum. Fiber internet maceram burada başladı. TurkNet umarım en yakın zamanda Bursa için simetrik gigabit internet hizmetini başlatır.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam iyi yapmışsınız ben bile şu anda ASUS PC'den yazıyorum Acer'den geçiş yaptım mükemmel biliyorsanız hiç onları kafaya takmayın :)

PPPoE kullanıcı adı ve şifrenizi yeni routera girip VLAN değerini de 35 olarak seçtikten sonra yeni routerınızı kullanabilirsiniz.

Vestel router berbat bir router, 100 Mbps portlar tarihe karışmalı artık.

Arkadaşlar, Dual WAN modunu devreye alıp asus ve teknopat forumlarında yayınlanmış olan adımları takip ettim. Aynı şeyi farklı sıralar ile birkaç kere denesem bile en sonunda oldu.

PPPoE kullanıcı adı ve şifrenizi yeni routera girip VLAN değerini de 35 olarak seçtikten sonra yeni routerınızı kullanabilirsiniz.

Vestel router berbat bir router, 100 Mbps portlar tarihe karışmalı artık.
Aynen öyle.
Şu anda Vestel modem kutusunda yatıyor. Gözüm kaşım olan Asus routerım duvara monte edilmek için bekliyor.
2 saaten fazla sürdü ama kurulum tamamlandı. Akşam üzerine doğru düzenim kurulur. 1 hafta boyunca düzenli bir şekilde eklemeler yapmayı planlıyorum.
Peki sizce daha kaliteli wifi bağlantısı için neler yapabilirim? Artık bakır kablo kullanmıyorum. Modeme kadar Fiber kablo geliyor. Kaliteyi arttırmak için bir şeyler yapmalıyım. Lütfen fikirlerinizi söyleyin!!

Geri
Yukarı