Türk Telekom FTTH upload yaparken ping çıkıyor

Bu Nokia ONT değiştirine kadar idare eder seviyelerde geziyor.

@Ulunay bu ONT cihazını değiştirebilen gördünmü hiç?

Gelen saha ekibi fiber toplama kabini Alcatel cihaz dedi bir şey dedi ama onun üzerine kurulmuş Nokia dışında kullanamazsın dedi. Böyle bir şey mümkün mü?
Senin sistem biraz dandik kaçmış ama aslında yine de en azından fazlasıyla idare edecek bir çözüm biliyorsun. İşte Down-Up değerlerini kurcala hocam. En optimum'unu kullan. Düzelmezse şayet

@Ulunay @erengore

Acaba hız profilinden dolayı sorun olabilir mi benim sorunum? Çünkü aynı altyapıdan tanıdığım 16/4 internet alıyor. Oyun oynarken o 5 kere Speedtest yaptım pingi hep sabit veya anca 1-2 ms oynuyordu. Onada Nokia ONT verdiler. Fast testi yaptığımda @erengore ile aynı değerleri alıyordu ping farkı olarak tanıdığım.

Donanım haberde şöyle bir şey yazdılar.

Türk Telekom, FTTH'de bir süredir 100Mbps aboneliklerde sanırım farklı bir hız profili kontrolü uyguluyor. Yani paket hızınızı kontrol ede sistemle alakalı bir durum bu yüksek ihtimalle çünkü dikkat ederseniz hız 95'te çakılı kalıyor. Bu durum da muhtemelen yük altında bir darboğaz oluşturuyor. Bu hız profili kontrol sistemini ya değiştirmeleri ya da eski haline geri getirmeleri gerekiyor.

@Ulunay @erengore

Acaba hız profilinden dolayı sorun olabilir mi benim sorunum? Çünkü aynı altyapıdan kuzenim 16/4 internet alıyor. Oyun oynarken o 5 kere Speedtest yaptım pingi hep sabit veya anca 1-2 ms oynuyordu. Onada Nokia ONT verdiler.

Donanım haberde şöyle bir şey yazdılar.

Türk Telekom, FTTH'de bir süredir 100Mbps aboneliklerde sanırım farklı bir hız profili kontrolü uyguluyor. Yani paket hızınızı kontrol ede sistemle alakalı bir durum bu yüksek ihtimalle çünkü dikkat ederseniz hız 95'te çakılı kalıyor. Bu durum da muhtemelen yük altında bir darboğaz oluşturuyor. Bu hız profili kontrol sistemini ya değiştirmeleri ya da eski haline geri getirmeleri gerekiyor.
Olabilir. Ben de zaten benzer bir fikir ile özellikle sana cihazdan limitlemeyi denemeni söyledim. Biz sistemin darboğaz oluşturmasını engelliyoruz çünkü darboğaz eşiklerine çıkmasını engelliyoruz. Bir nevi kendi hız profilimizi uyguluyoruz. Ve adamın dediği bence doğru. Bende Comnet Down ve Up limitlerini aşmış durumda. İkiside paketimin üstünde geliyor. Down ve Up limitlerim açık olabilir. Bu yüzden esnek bir hattım olduğu için problem yaşamıyor olabilirim. Sendeki ise aksine iki yönden de katı.

Olabilir. Ben de zaten benzer bir fikir ile özellikle sana cihazdan limitlemeyi denemeni söyledim. Biz sistemin darboğaz oluşturmasını engelliyoruz çünkü darboğaz eşiklerine çıkmasını engelliyoruz. Bir nevi kendi hız profilimizi uyguluyoruz. Ve adamın dediği bence doğru. Bende Comnet down ve up limitlerini aşmış durumda. İkisi de paketimin üstünde geliyor. Down ve up limitlerim açık olabilir. Bu yüzden esnek bir hattım olduğu için problem yaşamıyor olabilirim. Sendeki ise aksine iki yönden de katı.

80/7 gibi bir hız verdiğimde yukarıda neredeyse pingim yükselme olmuyordu. Ama kötü yanı 16 Mbps gibi bir hız kaybı oluyor.

Bu sorunu bir şekilde düzeltmeleri gerekiyor. Darboğaz aşarı oluyor internette. Upload yaptığımda ping +300 oluyor :D. FTTH görünümlü çakma fiber Plus :D

Yeni konular

Geri
Yukarı