Türk Telekom Hız Düşürmesi

Makaleler
6
Yer
İstanbul
Uzun bir süredir oturduğum yerde adam akıllı sağlayıcı olmamasından dolayı Türk Telekom namıdiğer TTNET kullandım/kullanıyorum. Zamanında +1 TL ücret ile 8 olan hızınızı 16'ya çıkaralım muhabbetleri döndüğünde biz de yaptırmıştık ve öncesinde 6-7 hız alırken 13-14 gibi değerler görmüştüm. Çok fazla bir şey indiren ya da takacaklarını düşünmediğim için umursamadım, yapacak bir şey yoktur dedim. Ama 250 metre ötemde oturan kuzenim Vodafone kullanıyor. Bildiğim kadarıyla Türk Telekom altyapısı. Buna rağmen 16'lık pakette 14-15 değerlerini görebiliyor. Alt komşum 7-8 aydır üye, adamlar da 13-14 alıyor Türk Telekom ile. Ben aradığımda bunları belirttiğimde santrale 2418 metre uzakta olduğunuz için bu kayıp (%60'dan bile fazla insaf be) görülüyor, bizim yapabileceğimiz bir şey yok. Değerlerden de gözlenebileceği gibi bariz bir şekilde bana 8 Mbps veriyorlar. En azından görünen bu. Aradığımda olan bu. Yapabileceğim bir şey yok mu? Başka firmaya geç derseniz onlar bana size 12 hız verebiliriz falan diyorlar. Hatta Suporonline gelmiş size 279 liraya Superbox verelim 100 Mbps (Tam hatırlamıyorum birkaç hafta geçti) hız alırsınız... Aaa pardon sizin oralarda çekmiyormuş size 159 liraya 10 Mbps verelim o da mesafenize göre 6'ya kadar düşebilir. E nedir bu kardeşim. Arabamla İstanbul'un merkezi denebilecek Şişli'ye 5 dakika bile sürmüyor, sokaklara rağmen. Ama Avcılardaki adam fiber alabiliyor. İnternette hız desteğinize bakın der iseniz siteden siteye değişmekle beraber 0 ile 4 belki 5 arası değişiyor. Tavsiyelerinize açığım. Görünen o ki başka firmada iş yok. Türk Telekom'un bana hak ettiğim hizmeti vermesini nasıl sağlayabilirim? Son olarak lütfen işe yarar şeyler yazacaksanız yazın. Gelip boş boş konuşanlardan bıktım. Kendi vaktinize acımıyor olabilirsiniz ama ben kendiminkini önemsiyorum.

TT yeni bankalara devri yapıldı. Borç ciddi ve bütçe kısıtlı. Baya sağlam tanıdıklarınız olacak ve ikide bir TT'ye dilekçe verip altyapı isteyeceksiniz. Sonra bütçe ayırma, belediyeden izin alma falan derken 1 yıl kadar sürebilir altyapının gelmesi. Belediyenin telekom müdürü kimse ona dilekçe yazmayı deneyebilirsiniz.

Altyapı gelmez onda değilim. Ondan umudu kestim 8-9 yıldır müşterileriyim. 5-6 yıl önce Mecidiyeköy'de oturan Arkadaşımla aynı ücrette kullanıyorduk. Adam 50 Mbps hıza para verirken ben 6'ya aynı parayı veriyordum. Bu olayı yıllar önce geçtim, burası kimsenin umurunda değil. Altyapının desteklediği hıza da razıyım ama onu bile vermiyorlar. Onu istiyorum ben.

Aldığın hizmetin gereken şartları yerine getirmediğini belirten bir dilekçe ile abonelik iptal talebinde bulunabilirsin. Cayma bedeli ödemeksizin 8Mbit pakete geçiş yapmak istediğini yazabilirsin. Daha az para ödemiş olursun. Ancak hizmet şartlarında ''16Mbit'e kadar'' ibaresi yer aldığı için geçerli bir neden olarak kabul etmeyebilirler. Bulunduğunuz bölgede başka altyapı yoksa yapabileceğiniz tek şey imza toplayıp bölge müdürlüğüne altyapı başvurusu yapmak. İstanbul'da yaşamıyorum ama merkeze yakın olduğunuz halde iyi altyapıya sahip değilseniz bunun nedeni muhtemelen bölgenizde abone sayısının az olmasıdır.

Ben aynı sorunu yaşıyordum. İSS değiştirdim. En azından az para öderim dedim.

Altyapı gelmez onda değilim. Ondan umudu kestim 8-9 yıldır müşterileriyim. 5-6 yıl önce Mecidiyeköy'de oturan Arkadaşımla aynı ücrette kullanıyorduk. Adam 50 Mbps hıza para verirken ben 6'ya aynı parayı veriyordum. Bu olayı yıllar önce geçtim, burası kimsenin umurunda değil. Altyapının desteklediği hıza da razıyım ama onu bile vermiyorlar. Onu istiyorum ben.

Bina içi kablolarınızı yenileyebilirsiniz o kadar. Onun dışında olay tamamen TT'ye bağlı.

Az da değil ki hocam. Fiber fiyatları ile normal fiyatlar arasında adam akıllı fark yoktu yakın zamana kadar. Adamlar altyapıyı daha fazla işgal ettirmek yerine ufak miktar verip aynı ücreti zaten alıyorlar. Çevremdekilerden port yetmediğini duyuyorum sürekli. Mahallede oturacak yer kalmadı diye yıkıp bir kat daha yükseğini dikiyorlar. İmza toplamaya gelecek olursak oturan kişi sayısı fazla evet ama şimdi ne sıfatı kullansam ceza yiyeceğim için bir şey demiyorum siz anlayın. O iş de yaş. Başka İSS daha düşük hız vaat ediyor. Günümüzde de fiyatlarının uygun olduğunu/olacağını sanmıyorum.

11 yıldır üyeyim halen 1-2 Mbps hız alıyorum. Şu aralar onuda alamıyorum. :(

1-2 MBps olmasın o? O hızla nefes bile alınmaz günümüzde.
Bina içi kablolarınızı yenileyebilirsiniz o kadar. Onun dışında olay tamamen TT'ye bağlı.

Onu zaten yaptım. Bir ara bağlantı gitmişti. Tamamen. Aradık binanız sorunlu dediler. Sonra adamlarını çağırttık o da ne, saha kutusu arızalıymış. O kadar müşteriye servis veremiyorlar bunun farkında bile değiller.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı