Türk Telekom İnternet Altyapı İyileştirme

ozturkfaruk

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar kolay gelsin. İstanbul Zeytinburnu'nda merkezi bir yerde cadde üzerinde oturuyorum. Hat değerlerim bu şekilde. Millenicom'dan hız sorgulaması yaptığımda 83 Mbps'e kadar hız gösteriyor. Apartman girişindeki telefon kutusundan daireye gelen kabloyu yenilediğimde ve yeni kaliteli bir modem aldığımda hat değerlerim iyileşir mi? Türk Telekom Genel Müdürlüğündeki personel kablolarda toksitlenme olabileceğini ve değiştirirsem iyileşebileceğini söyledi.
Sizlere bu sorularım haricinde iki sorum daha var;
1. Daireye gelen kabloyu değiştirirken nelere dikkat etmem lazım? Kendim değiştirebilir miyim yoksa elektrikçi mi çağırmam lazım? Alacağım kablo nasıl olmalı hiçbir bilgim yok.
2. Yeni bir kaliteli modem almak istiyorum. Uzun süredir TTNET'in verdiği ZyXEL marka modemi kullanıyorum. Kablosuz olarak berbat diğer odadan bile zor çekiyor.

Screenshot_6.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Yani faydası oluyor 5-10 bile olsa :)
Peki modemi de değiştirsem katkısı olur mu?
Ve kabloyu kendiniz mi değiştirdiniz? Nasıl yaptınız kısaca anlatır mısınız?

Merhaba. Benim hat değerlerimde eskiden zayıftı. Ankara'da oturuyorum ve binamızın interneti gerçekten sorunluydu. Türk Telekom'dan başka bir internet servis sağlayıcı yoktu ve 16 mbt internet parası ödediğim halde sadece 350-400 kb internet hızı alabiliyordum. Bir süre böyle idare ettim, sonra dayanamadım TTNETİ aradım geldiler ve evdeki telefon paralelleri iptal ettirdim fakat yinede hız düzelmedi ve sorunun dairemize gelen telefon kablosunda olduğunu söylediler, yapabilecekleri birşey olmadıklarını söyleyerek gittiler. Bunun üzerine benim de kafam attı ve işyerimdeki iyi bir elektrikçi vardı onu alıp eve getirdim. Yeni kablo çekmek için şaft boşluklarına bakarak ederek bir keşif yaptık. Kabloyu nereden geçireceğimizi belirledikten sonra Ulus'a gidip CAT7 S/FTP kablo aldım. Bunu almamdaki amaç, kablonun geçeceği yerlerde elektrik ve diğer kablolar vardı. Manyetik ortamdan ve diğer parazitlerden SNR değerlerinin etkilenmemesini istememdi. 50 Metre kablo aldıktan sonra telekomun kutusundan evin içine kadar(-1. kattan 8. kata) kabloyu çektik ve RJ11 jackını kablonun ucuna taktık(Bu arada CAT7 kablonun içinde 4 çift kablo var ve biz sadece 1 çiftini kullanıyoruz).Herşey tamamlandıktan sonra modemi açtım ve bi baktım direk 16 mbt alabiliyorum ve hat değerlerim muazzam ölçüde düzelmiş. İlerleyen haftalarda da TTNetten bıkkınlık geldiği için TürkNET e başvuruda bulundum.(Adil kullanım kotası olmadığı ve 100MBT e kadar hız sağlayabilecekleri için, daha sonra YAPA altyapılarını halledip daha yüksek hız vereceklerini söylediler.) Modem eski yalnız benimde, G.Vectoring teknolojili bir modem alırsan daha iyi hat değerleri ve hız olur muhtemelen.
vdsl status.jpg
Teşekkürler.

Son düzenleme:
Şuan elektrikçiden geliyorum. Adamla konuştum her şey dahil 60 TL'ye halledeceğini söyledi. İstersem Cat6 istersen daha kaliteli bakır telefon kablosu çekerim dedi, ikisi de aynı fiyat. Tek sıkıntı telefon kutusundaki hangi portun bize ait olduğu bilinmiyor. Bazı dairelere giden portlara isim yazılmış İSS'ler tarafından ama bizde yok. Elektrikçi hangi portun sana ait olduğunu bilmiyorsan maaliyet 100 TL'ye aşar dedi. Bu portu ben kendim bulabilir miyim?

O portu, deneme yanılma yoluyla ancak bulur. Aşağıda kabloyu porttan çıkardığı zaman sen yukarda ev telefonuna bakman lazım hat kesilirse eğer o kablodur. Biraz zahmetli iş . Portun belli olsaydı iş kolaydı, hemen takıp geçecekti.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı