Türk Telekom Upload Hızı Artışı

Makaleler
5
Yer
Sancaktepe/İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Fotoğrafçı
Superonline ile başlayan yükseltme durumu sonrasında Türk Telekom firmasında dün itibari ile kademeli olarak yükseltme işlemleri başladı.

Dün akşam saatlerinde gerçekleşti benim yükseltmem.

Yükseltme sonrası upload değerlerinde herhangi bir negatif bir etki görmedim.

Ancak indirme üzerinde hız artışı olduğu için SNR değerleri ciddi durumda etkilendiğini görüyorum çoğu kişide.
Bunun sebebi normalde alamayacağı hızın üzerinde hız tanımlanması oluyor.

Bende şöyle bir durum oldu.
110 Mbps üzeri maksimum hızım olmasına rağmen 79 Mbps ile kaldı indirme değerim. Bunun sebebi SNR değerim olabilir.
Modemi 2 dB kararlılık ayarında çalıştırırken şimdi 9 dB kararlılık ayarında tutuyorum. Modem arayüzünde 77 Mbps hız aldığımı görüyorum ama hız testi üzerinde 70 ile 72 Mbps hız görüyorum.
Kararlılık ayarını 9 dB yapmama rağmen SNR değerim indirme üzerinde hala dalgalanıyor. 8 ile 8.9 arasında gidip geliyor.
Kararlılık ayarını 10 dB yapınca abonelik hızım üzerinde kırılmalar oluyor. Modeme ulaşan hız 73 Mbps oluyor ve SNR 8.8 ile 9.9 arası değişiyor sürekli olarak. Hız testi üzerinde 69 Mbps hız sonucuna varıyor.

Kendi hattımda şöyle bir durum olmaya başladı bir kaç aydır. Upload maksimum hızım 43 Mbps hatta 48 Mbps değerlerini dahi görürken son zamanlarda 29 Mbps değerine kadar düşmüştü. Bu hız yükseltmesi ile beraber 22 Mbps değerine kadar gerilemiş. SNR değeri ise 36 dB değerlerinde gezerken yine son zamanlarda 29 dB değerlerine kadar düşmüştü.
Ancak 8 Mbps upload hızını modeme kadar sorunsuz alabiliyorum ve testlerde 7.6 Mbps çıkıyor.

Ayrıca modem arayüzünde bir değişiklik gördüm. Bu değişiklik Regional Mode üzerindeki A hız yükselmesi sonrası B olmuş.
Bu değişiklik yüzünden mi acaba çok geriledi diye düşünüyorum hat değerlerim bilemiyorum.
A dan B olması neyi etkiliyor bilmiyorum açıkçası. Bunu araştıracağım.

Hattımın sorunlu olmasına rağmen upload hızını 8 Mbps almak çok iyi bence. Hatta şu anki güncel değerlerle beraber 18.3 dB SNR mevcut upload üzerinde. Bundan kaynaklı 15 Mbps upload dahi alabileceğim görünüyor. Ancak upload üzerinde 10 Mbps hız sabit olarak sorunsuz alınabileceği görülüyor açıkça.

Hat değerlerim, ayarım, hız testi şu şekilde.
Ekran Alıntısı.PNG
Ekran Alıntısı 1.PNG
Ekran Alıntısı 2.PNG

Türk Telekom indirme hızı üzerindeki durumu geçici tutabilir. Çünkü hatlar cidden kaldırmıyor indirme üzerinde.
Ancak upload değerleri 10 Mbps hıza kadar sorunsuz olabileceği yönünde olduğu kesin oldu bana göre. Paylaşımlarda bunu gösteriyor.

Technopat üyelerinden ricam birlik olalım ve bu durumu kalıcı olmasını sağlayalım.
Gerekirse 5 ile 10 TL zam gelsin hiç sorun değil. Yeter ki şu upload değeri kalıcı olsun.

Twitter, Instagram, Facebook gibi alanlardan gerekli baskıyı yapalım ve yapmamız gerekli.

Hızı yükselen arkadaşlar ayrıca modem değerlerini ve hız testi sonuçlarını birlikte atarlarsa eğer belki bu konu ana konu olarak kilitlenip destek yolunda daha iyi sonuçlar almamızı sağlar.
Bu konu ana konu olarak kalmasa dahi Recep Baltaş veya yetkili bir üyeden ana konu açılıp o konu üzerinde gerekli paylaşımları yapabiliriz.
Artık dikkat çekmemiz lazım. Çok kısa bir süre var önümüzde bunu ispatlamak için.

Türk Telekom alt yapısında ofiste kullandığım VDSL TürkNet'te de upload hız artışım olmuş.

Dosya Ekleri

• Opera Anlık Görüntü_2020-04-11_103205_192.168.1.1.png
    Opera Anlık Görüntü_2020-04-11_103205_192.168.1.1.png
    12 KB · Görüntüleme: 66
  • Opera Anlık Görüntü_2020-04-17_121542_www.speedtest.net.png
    Opera Anlık Görüntü_2020-04-17_121542_www.speedtest.net.png
    12,3 KB · Görüntüleme: 61
Ben hala dört gözle bekliyorum.
Eki Görüntüle 538162

Ben de seninle aynı durumdayım. :(

Sadece Fiber için mi yoksa VDSL kullanıcıları faydalanabiliyor mu? ADSL zaten üvey evlat muamelesi görüyor.

1 Haziran'a kadar tadını çıkarın. Hem Telekom hem de Superonline hızları geri düşürecek.

Eğer gelirse tadını çıkaracağım. Sömüreceğim hatta. Telefonu Drive'a yedekeleyeceğim ama yapmadılar hız artışını.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı