Türk Telekom VDSL Eve Kadar Bakır Kablo mu Çeker?

Daha fazla  
Dün akşam Türk Telekom'u aradım. Hızımın ortalama (16 Mbps pakette 11-12 Mbps) fakat anlık yavaşlama olduğunu söyledim.
Altyapı sorgulaması yaptı ve VDSL olduğunu söyledi. Alırken sorduğumda ADSL'den başka var mı diye yok denilmişti. Geçiş yapmak istedim ve tamam dedi. Tam onaylama aşamasına geldiğimizde eve bakır kablo ile mi gelecek dedim. Çünkü VDSL modem gerek dedi. Evet biz sadece santralden gelen kabloyu yapıyoruz dedi. Eve yeniden kablo döşemeyip bakırdan vereceklerse neden modem aldırıyorlar?

Son düzenleyen: Moderatör:
Dün akşam Türk Telekom'u aradım. Hızımın ortalama (16 Mbps pakette 11-12 Mbps) fakat anlık yavaşlama olduğunu söyledim.
Altyapı sorgulaması yaptı ve VDSL olduğunu söyledi. Alırken sorduğumda ADSL'den başka var mı diye yok denilmişti. Geçiş yapmak istedim ve tamam dedi. Tam onaylama aşamasına geldiğimizde eve bakır kablo ile mi gelecek dedim. Çünkü VDSL modem gerek dedi. Evet biz sadece santralden gelen kabloyu yapıyoruz dedi. Eve yeniden kablo döşemeyip bakırdan vereceklerse neden modem aldırıyorlar?
ADSL, santralden çıkıp evinize kadar öyle gelen internet hizmetine denmektedir. Bu sebeple hızı yavaş (16'nın üstüne çıkamaz) ve stabil değildir.
VDSL ise fiber kablo ile caddenizin saha dolabına kadar gelir. Buradan sonra evinize kadar bakır kablo ile ulaştırılır.
ADSL'de santral (mesela) şehrin merkezindeyse, VDSL'de santral saha dolabınızdır. Hız, saha dolabından evinize kadar gelirken sadece aradaki mesafeye bağlı hız kaybı yaşar. ADSL'de ise santralden evinize kadar hız kaybı yaşanır.

Modeminiz sadece 16 Mbps ADSL (bazıları 24 Mbps ADSL'dir ki Türkiye'de bu sistem bulunmaz) desteklemektedir. Bu yüzden daha yüksek hızları destekleyen VDSL modeme ihtiyacınız olacaktır.

Al birini vur ötekine vdsl ile bile 16 yı geçemez hızın.
Bulunduğunuz lokasyonda veya bina tesisatınız arızalıysa yaşadıklarınız normal. VDSL kullanan, hele hele Türk Telekom'un VDSL'ini kullanan dostlarım 50 mbps'lik paketten en düşük 40 aldıklarını söylüyorlar. Caddedeki saha dolabına uzaklıkla değişiyor durum, büyük ihtimalle siz çok uzaktasınız.

evin saha dolabının dibinde olabilir herkes aynı şansta deil.
Kabine uzaklığa göre hız değişiklik gösterir fakat VDSL ile 400 metreye kadar 100Mbit rahat alınabiliyor. 1 kilometreden 50'ye yakın hız alınabilir. 1.5 kilometreden dahi 24Mbit almak mümkün. Ben de Türk Telekom VDSL kullanıyorum ve hızım 95Mbit civarlarında. 250-300 metre gibi yakın mesafelerde 200Mbit vermeleri de mümkün.

Dosya Ekleri

• Boosting_by_VDSL2_Vectoring_1000.jpg
    Boosting_by_VDSL2_Vectoring_1000.jpg
    53,2 KB · Görüntüleme: 273
  • 231321132.png
    231321132.png
    213,2 KB · Görüntüleme: 275
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı