Türk ve Rus Oyuncuların Kanser Olması

Thermes

Kilopat
Makaleler
61
Bu iki milletin online oyuncularının yüzde 90'ı sorunlu adamlar. Az sayıda online oyun oynuyorum, ne zaman Rus ve Türkler ile aynı takımda olsam saçma sapan hareketler yapan adamlar oluyor genelde. Özellikle DotA 2'den bahsediyorum. Bu kadar karakter sorunu olan, ağzından küfür düşmeyen insanlarla aynı ülkede yaşamak daha acı maalesef. Bir de bizim millete özgü, 2-3 kişi beraber girdilerse oyuna, birine bir şey de bakalım, oyun sonuna kadar yemediğin küfür kalmaz.

Avrupalı yada Amerikalı adamların arasını düştüğün zaman aradaki farkı o zaman görüyorsun işte.
Bizim online oyun topluluğumuz genelde, suratında 1 kg sivilce, masasının kenarında cips kola, dandik PC'si, genelde Türk Telekom 16 Mbit'e kadar olan tarife kullanan, okuldan yada mahallesinden kankasıyla parti kuran, girdiği her oyunu mahveden adamlardan oluşur genelde.

Keşke Türk ve Rusların olmadığı bir oyun dünyası olsaydı, eminim oyuncu kitlesi can atardı oraya girmek için. Şimdi sen çok mu farklısın diyenleriniz olacaktır, en azından olabildiğince "normal" bir oyuncu olmaya çalışıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Böyle bir genellemeyi neye dayanarak yapıyorsunuz? Amerikanların çok mu güzel oynadığını sanıyorsunuz? Sanırım hayatınızda hiç "NA Play" mevzusunu duymadınız. Türk ve Rus oyuncuların gayet güzel takımları ve başarıları var. Böyle saçma bir genelleme nedeni ile oynamak istemiyorsanız Firewall ile Rus serverlerini engelleyebilirsiniz.

Böyle bir genellemeyi neye dayanarak yapıyorsunuz? Amerikanların çok mu güzel oynadığını sanıyorsunuz? Sanırım hayatınızda hiç "NA Play" mevzusunu duymadınız. Türk ve Rus oyuncuların gayet güzel takımları ve başarıları var. Böyle saçma bir genelleme nedeni ile oynamak istemiyorsanız Firewall ile Rus serverlerini engelleyebilirsiniz.

İşte okuduğunu anlamayıp yorum yapınca böyle oluyor. Konuyu açan arkadaş profesyonel olarak oynanan turnuvalardan bahsetmemiş. Oynadığı oyunlardaki topluluğun ne durumda olduğunu yazmış ve bahsettiği şey saçma değil. Ben kendi ırkımdan oluşan bir takıma düşmektense yabancılar ile oynamayı tercih ederim. Bu demek değil ki yabancılar mükemmel yada Türklerin hepsi kötü. Hayır ama o yabancılarda bulunan takım oyunu mantığı ve birisi hata yapınca onu ezmek yerine olumlu şeyler söyleyerek üzerindeki yükü hafifletme olayı bizimkilere göre çok daha fazla ortaya çıkıyor.

Ben bunu 3-5 oyun oynamış birisi olarak da söylemiyorum MMORPG oyunlarından tut da rekabetçi ortam içeren oyunlara kadar oynamış birisi olarak söylüyorum. Allah'ın Korelisinin bana koskoca Türk klanından daha çok yardımı dokunuştur ArchAge'te. Senin bahsettiğin profesyonel kısma bakarsak gayet iyiyiz. Güzel takımlarımız yok değil ve gün geçtikçe e-spor Türkiye'de gelişiyor ama arkadaşın bahsettiği şey çok farklı.

İşte okuduğunu anlamayıp yorum yapınca böyle oluyor. Konuyu açan arkadaş profesyonel olarak oynanan turnuvalardan bahsetmemiş. Oynadığı oyunlardaki topluluğun ne durumda olduğunu yazmış ve bahsettiği şey saçma değil. Ben kendi ırkımdan oluşan bir takıma düşmektense yabancılar ile oynamayı tercih ederim. Bu demek değil ki yabancılar mükemmel yada Türklerin hepsi kötü. Hayır ama o yabancılarda bulunan takım oyunu mantığı ve birisi hata yapınca onu ezmek yerine olumlu şeyler söyleyerek üzerindeki yükü hafifletme olayı bizimkilere göre çok daha fazla ortaya çıkıyor.

Ben bunu 3-5 oyun oynamış birisi olarak da söylemiyorum MMORPG oyunlarından tut da rekabetçi ortam içeren oyunlara kadar oynamış birisi olarak söylüyorum. Allah'ın Korelisinin bana koskoca Türk klanından daha çok yardımı dokunuştur ArchAge'te. Senin bahsettiğin profesyonel kısma bakarsak gayet iyiyiz. Güzel takımlarımız yok değil ve gün geçtikçe e-spor Türkiye'de gelişiyor ama arkadaşın bahsettiği şey çok farklı.
Arkadaş burada direkt olarak iki ırkı kötülediği için profesyonel oyunlarından bahsettim. İki satır yazıyı okumaktan aciz değilim. Siz yeterince iyi olsaydınız yanınızdaki veya karşınızdaki adamlar kötü olmazdı zaten. CS'de Global Elite'im. Maçlarımın %80'i de solodur. Bana en çok sıkıntı çıkaranlar Ruslar veya Türklerdense Almanlardı. Her milletin her insanı aynı olacak diye bir kaide mi var? Burada iki üç oyun kaybedince insanları kötülemek yerine güvendiğiniz yeteneğiniz ile klan, lonca, takım her ne haltsa ondan açın. İşinizi şansa bırakmayın o zaman. Emin olun o insanlar da böyle düşünenlerle oynamak istemezler.
Konuyu açan arkadaşım DotA'da MMR'ın kaç? Umarım bu yorumları yaparken 4.5K üstü maçlar için yapıyorsundur.

Sen Türk değilsin galiba. Trolüne oynayanlar bir engellense.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaş burada direkt olarak iki ırkı kötülediği için profesyonel oyunlarından bahsettim. İki satır yazıyı okumaktan aciz değilim. Siz yeterince iyi olsaydınız yanınızdaki veya karşınızdaki adamlar kötü olmazdı zaten. CS'de Global Elite'im. Maçlarımın %80'i de solodur. Bana en çok sıkıntı çıkaranlar Ruslar veya Türklerdense Almanlardı. Her milletin her insanı aynı olacak diye bir kaide mi var? Burada iki üç oyun kaybedince insanları kötülemek yerine güvendiğiniz yeteneğiniz ile klan, lonca, takım her ne haltsa ondan açın. İşinizi şansa bırakmayın o zaman. Emin olun o insanlar da böyle düşünenlerle oynamak istemezler.
Konuyu açan arkadaşım DotA'da MMR'ın kaç? Umarım bu yorumları yaparken 4.5K üstü maçlar için yapıyorsundur.

Konuyu açan arkadaş oynadığı kaç maç üzerinden bu yorumu yaptı bilemem. Ama daha öncede belirttiğim gibi sayısız oyun oynamış biri olarak yorumumu yaptım ben. Ve tekrar mesajımda belirttiğim gibi onlar çok iyi biz çok kötüyüz de demiyorum. Hala net okumuyorsun mesajları diye düşünüyorum. Türkiye'nin sahip olduğu toxic topluluk öyle küçümsenebilecek kadar ufak değil. Bunun en büyük ve en taze örneklerinden birini vereyim sana.

Smite çok keyifli ve diğer mobalara bakıldığında mekanik olarak daha eğlenceli ve dengeli olduğunu düşündüğüm bir mobadır. Ben bu oyunu beta sürecinde iken oynamıştım ve bu oyuna gelen insanların çoğu LOL ve DOTA'nın toxic topluluğundan kurtulmak için gelmişti. Oyun başarılıydı topluluk çok iyiydi ve burada ırktan bahsetmiyorum. Oyunda bir çok Türk arkadaşla tanışmışlığımız oldu ve oyunun topluluk açısından geleceği parlaktı. Tabi oyun iyi olduğu için kısa süre içerisinde popüler oldu, oyuncu kitlesi çok büyük oranda arttı ve en son Türkçe dil desteği eklendi.

Maçlarda denk geldiğin oyuncuların çoğu bırak oyunu oynamayı tartışmaktan hareket edemiyorlardı. Evet her maç böyle değildi, evet gerçekten hem arkadaş olup hem keyifle oyun oynayabileceğin Türklerde vardı. Ama bu oran gözle görülebilir seviyede azalmıştı. Sen oyunların üst tabakalarına bakmayı tercih ediyorsun ve doğal olarak üst seviyelerde burada bahsedilenler daha az yaşanıyor. Peki soru şu bir oyunun oyuncu kitlesini sadece üst tabakamı oluşturuyor? Tabi ki hayır hatta genellikle alt tabaka dediğimiz kısım çok daha fazla oyuncuya sahiptir.

Kısacası haklı olduğun noktalar var ama Türk oyuncularının göz ardı edilemeyecek kadar büyük bir kısmı takım oyununa karşı gelen, ben bilirim düşüncesinden çıkmayan ve en kötüsü de hata yapanları maç bitene kadar azarlayan insanlarla dolu. Eğer sen bu bahsettiğim özellikleri taşımıyorsan tebrikler azınlık taraftasın umarım oyunun oyun olduğunu ve keyif alınması gerektiğini unutmayan oyuncu sayısı artar.

Hocam 2000 saate yakın CS:GO oynamam var. Yüksek seviyede fazla böyle adam göremedim açıkçası. Arada bir gelmiyor değil tabii. Boost, toxic oyuncu her seviyede ve her oyunda var. Lem, supreme, global arasında çok Türk ve Ruslarla karşılaştım.
Bazısı cidden hakkını vererek oynuyor bazısı da aynı sizin tabirinizle oynuyor. Yüksek seviyelerde daha çok çoluk çocuk gelmediği içinde kaynaklanıyor olabilir bu.

Ama nova ve mg arası bu dedikleriniz dolu. Ondan şüphem yok. Zamanında çok kanser etmişlikleri var.

Açık konuşma gerekirse CS:GO'da "Mesleviden Ders Aldım" (güzelim ilahiyi ne hallere getirdik.) birde remixlenmiş "Osas" yüzünden telsiz açamaz oldum. Şu veled toplumumdan kurtulalım artık !

Geri
Yukarı