Türkçe nasıl bir dil?

Makaleler
4
Daha fazla  
Sizce nasıl bir dil?
1-10 arası puanlama yapmanızı istiyorum.
Bunun yanı sıra düşüncelerinizi de bekliyorum.

Ben şahsen beğeniyorum ve puanım 8.
Yabancı kökenli olan aşırı kelime var ama artık çoğu dilimize entegre olmuş olduğundan sorun teşkil etmiyor.
Fonetiği bir tık sert olabiliyor ama bu konuşmaya da bağlı tabii ki.
Sondan eklemeli ve artikellerin olmadığı bir dil olması gibi özellikleri olan bir dil olduğundan İngilizce, Almanca, Fransızca vb. Avrupai diller ile de biraz zıt.

Son düzenleme:
Konuşulan Türkçe için 8 veya 9. Okuldaki ders için derseniz puanım bayağı düşük olabilir. 😀 Bence çok detaylı ve gereksiz. Ancak çok beğeniyorum ve nedense basit ve anlaşılabilir bir dil gibi geliyor.

10/7 çok fazla yabancı kelime girdi dilimize ve bazı kelimelerin telafuzu (umarım doğru yazmışımdır) çok zor.

Konuşulan Türkçe için 8 veya 9. okuldaki ders için derseniz puanım bayağı düşük olabilir. 😀 bence çok detaylı ve gereksiz. Ancak çok beğeniyorum ve nedense basit ve anlaşılabilir bir dil gibi geliyor.

Katılıyorum.
Herkese bir Technopat hesabı verilsin zaten 1 ay içinde öğretmenlik yapacak seviyede olurlar :D

-Doğal sesler kullanıyor, konuşması kolay.(+)
-İçinde çok fazla yabancı kelime bulunuyor, bir tür melez dile benziyor.(Nötr)
-Yazım ve imla kuralları çok fazla, yeni öğrenen birinin işlerini biraz zorlaştırıyor.(-)
-Atasözleri ile deyimler o kadar fazla ki, hayatının herhangi bir anında bu atasözleri/deyimleri kullanabilirsin.(+)
-Harf bakımından Latin alfabesini kullandığı için yazımı kolay.(+)
-Lehçe ve şiveleri fazla(+)
-Edebiyatı zengin ama dış müdahalelerden çok fazla etkilenmiş.(-)
Puanım: 10 üzerinden 7.

Katılıyorum.
Herkese bir Technopat hesabı verilsin zaten 1 ay içinde öğretmenlik yapacak seviyede olurlar :D

Kesinlikle. Forumda dikkat ettiğim kadar başka yerde dikkat etmemişimdir. Zaten çoğu kelimenin doğrusunu forumda öğrenmişimdir veya cümle kurarken zenginleştirmek amacıyla bulduğum bir çok kelime olmuştur. 😅

Sondan eklemeli oldugu icin kelimeler gereksiz uzuyor. "Mahallemizdekilerden mi" gibi seyler hem gramer hem de anlam olarak dogru.
TDK yetersiz, corek otu ayri yaziliyor, semizotu bitisik. Sacmalik.
Bilisim cevirileri evlere senlik. Yonga diye bir sozcuk var. Betik var. Bilgisayar , bellek gibi anlamli cevirilerin yaninda 12 yasinda stajyer cevirmis gibi duruyor.
Grameri dogru telafuz icin akici konusamiyorsunuz. Gelecegim demek kastiriyor, gelicem daha pratik.
Cikardigimiz tum sesleri alfabe karsilamiyor.

Kar yaginca dukkan az kar ediyor dediginde alfabede olmayan sesler cikiyor.

Yine de severiz, sayariz kendisini. Kufur etmek icin de en elverisli dillerden, Zaten sonradan ekleneli dillerde saglam kufur edilebilir, bkz Fince.

Geri
Yukarı