Türkçe Öğretmenimin söylediklerini dinlemeli miyim?

Denji

Hectopat
Yer
Gaziantep
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar merhaba. Konuya başlamadan önce 8.sınıf olduğumu belirteyim. Bugün Türkçe öğretmenim okulda bazı şeyler söyledi ve söyledikleri de kafama çok takıldı. Kimi dinlemeliyim karar veremedim o yüzden ben de şu an bu konuyu açtım. Başlıyorum.

1- Türkçe öğretmenimin söylediği şey "Ben sizin yerinizde olsam liseye geçtikten ve 10.sınıfı bitirdikten sonra kendimi açık liseye yazdırır ve dershaneye kaydolurum veya özel hoca tutarım."
Bunu dolaylı yoldan diğer öğretmenlerime ve aileme sorduğumda Türkçe öğretmenimin görüşüne katılmadılar hatta ablam öğretmenlerime bile küfür etti ben de lafı yediğimle kaldım. Peki siz bunun hakkında ne düşünüyorsunuz?

2-Türkçe öğretmenim dedi ki "Bence LGS için çok fazla çalışmayın çünkü LGS devri artık geçti sayılır, eforunuzu 9.sınıfa saklayın çünkü efora ve ders çalışma isteğine özellikle 9.sınıfta ve Coğrafya dersinde ihtiyacınız olacak. (Dediğine göre özellikle Coğrafya çok zor ve önemliymiş) artı olarak 9.sınıfta TYT'yi bitirip (veya hiç yoktan temeli oluşturup) 10.sınıfta AYT'ye çalışmaya başlamanız lazım. Çünkü 11. ve 12. sınıflar YKS için özellikle 9. sınıfa çok çalışıyor çünkü YKS'nin %50'si 9. sınıftan geliyor." Sizce bu tavsiyesini de dinlemeli miyim?

3- Türkçe öğretmenimin söylediği bir diğer şey ise şu oldu:
"LGS için çalışmaya 8.sınıfta değil, 5.sınıfta başlamalıydınız. Çünkü LGS için özellikle temel aşırı önemli. Temeli çok iyi olan biri eğer zekasını da kullanırsa LGS'de 460 puan bile yapar. Ayrıca denemelerde puan olarak ne yapıyorsanız, sizin LGS puanınız da 30 puan üstü veya 30 puan altı olarak gelir. Eğer LGS'de 350-360 puan altında olursa, size önerim eğer OBP notumuz 85 puan üstü ise not ile alan bir liseye gitmenizdir."

Arkadaşlar cevabınıza çok ihtiyacım var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar merhaba. Konuya başlamadan önce 8.sınıf olduğumu belirteyim. Bugün Türkçe öğretmenim okulda bazı şeyler söyledi ve söyledikleri de kafama çok takıldı. Kimi dinlemeliyim karar veremedim o yüzden ben de şu an bu konuyu açtım. Başlıyorum.

1- Türkçe öğretmenimin söylediği şey "Ben sizin yerinizde olsam liseye geçtikten ve 10.sınıfı bitirdikten sonra kendimi açık liseye yazdırır ve dershaneye kaydolurum veya özel hoca tutarım."
Bunu dolaylı yoldan diğer öğretmenlerime ve aileme sorduğumda Türkçe öğretmenimin görüşüne katılmadılar hatta ablam öğretmenlerime bile küfür etti ben de lafı yediğimle kaldım. Peki siz bunun hakkında ne düşünüyorsunuz?

2-Türkçe öğretmenim dedi ki "Bence LGS için çok fazla çalışmayın çünkü LGS devri artık geçti sayılır, eforunuzu 9.sınıfa saklayın çünkü efora ve ders çalışma isteğine özellikle 9.sınıfta ve Coğrafya dersinde ihtiyacınız olacak. (Dediğine göre özellikle Coğrafya çok zor ve önemliymiş) artı olarak 9.sınıfta TYT'yi bitirip (veya hiç yoktan temeli oluşturup) 10.sınıfta AYT'ye çalışmaya başlamanız lazım. Çünkü 11. ve 12. sınıflar YKS için özellikle 9. sınıfa çok çalışıyor çünkü YKS'nin %50'si 9. sınıftan geliyor." Sizce bu tavsiyesini de dinlemeli miyim?

"LGS için çalışmaya 8.sınıfta değil, 5.sınıfta başlamalıydınız. Çünkü LGS için özellikle temel aşırı önemli. Temeli çok iyi olan biri eğer zekasını da kullanırsa LGS'de 460 puan bile yapar. Ayrıca denemelerde puan olarak ne yapıyorsanız, sizin LGS puanınız da 30 puan üstü veya 30 puan altı olarak gelir. Eğer LGS'de 350-360 puan altında olursa, size önerim eğer OBP notumuz 85 puan üstü ise not ile alan bir liseye gitmenizdir."

Arkadaşlar cevabınıza çok ihtiyacım var.

Okulunu bitir 100 bin TL para biriktir sonra o parayı dolara çevir Türkiye'den kaç

@Denji Bir kaç sözüne katıldım.

"Ben sizin yerinizde olsam liseye geçtikten ve 10. sınıfı bitirdikten sonra kendimi açık liseye yazdırır.
Haklı. Ben olsam liseye hiç gitmem. Direkt açık liseye yazdırırdım kendimi.
Dershaneye kaydolurum veya özel hoca tutarım.
YouTube gibi bir kaynak varken illa dershaneye ya da özel hocaya gerek yok.
Bunu dolaylı yoldan diğer öğretmenlerime ve aileme sorduğumda Türkçe öğretmenimin görüşüne katılmadılar hatta ablam öğretmenlerime bile küfür etti.
Liseye gidilmezse adam olunmaz mantığı olduğu için onlarda katılmamaları normal ve öğretmenler eğitim sisteminden bir haberler zaten.

Öncelikle LGS ile alakalı şunu söyleyeyim bende 2021 LGS'ye girdim 4 ay çalışıp 456 aldım(bunu kendimi övmek için söylemiyorum sende yapabilirsin) ve LGS'ye çalışmadan düşük bir liseye gidip 4 yıl çile çekmek istiyorsan tamamdır o zaman Türkçe hocanı dinleyebilirsin. Ama bence şu andan itibaren çok çalışıp gerçekten iyi bir liseye gitmelisin üniversite sınavı için 9 ve 10.sınıfta günde 2-3 saat çalışsan yeter. Açıköğretime de geçme.

Son düzenleyen: Moderatör:
@Mon oyun, yazınızdan iyi liseye gitmediğiniz sürece bir şey olmaz gibi bir anlam çıkıyor da o yüzden sormak istedim.

Yok yok kesinlikle yanlış anlatmışım özür dilerim iyi olmayan liselerde hocaların iyi anlatamayabilir ortaokulumdan biliyorum yani biraz daha konu sıkıntısı yaşarsın ama yine YKS'yi halledersin.

@Mon oyun yok yok özür dilemeyi gerektirecek bir durum yok. Benim demek istediğim şu saatten sonra lisenin bir öneminin kalmadığı. Kaldı ki üniversitelerin bile adamakıllı önemi kalmadı zaten.

Geri
Yukarı