Türkçe programlama dilleri ile neler kazanırız?

Şimdi oturdum projenin github sayfasını bir güzel inceledim. Neden Türkçe yazılım dili diye konu açan bir kullanıcıya verilen sadece tek bir cevap mantıklı geldi. O da bu. Erhan bey mantıklı bir insan gibi gözüküyor. Elinizdeki dilin çok eksikleri var. Türkçe dil geliştirilmesi tamamen gereksiz demiyorum. Fakat bu şekilde devam ederseniz sonuç alamazsınız diyorum. Daha çekirdek mevzular hatalı. Yukarıda verilen linklerden birinde sadece değişken yazarak değişken atıyoruz. Yahu bu iş bu kadarla bitiyor olsa, neden bu C, Java, PhP gibi dillerde adamlar oturmuşlar double, string, char, integer gibi değerleri belirlemişler. Salak mı bu insanlar? Otomatik tür atamasını derleyiciye verebilirsiniz ama örneklerde gördüğüm kadarıyla böyle bir şey yok.
1633855842497.png

Şimdi oturdum projenin github sayfasını bir güzel inceledim. Neden Türkçe yazılım dili diye konu açan bir kullanıcıya verilen sadece tek bir cevap mantıklı geldi. O da bu. Erhan bey mantıklı bir insan gibi gözüküyor. Elinizdeki dilin çok eksikleri var. Türkçe dil geliştirilmesi tamamen gereksiz demiyorum. Fakat bu şekilde devam ederseniz sonuç alamazsınız diyorum. Daha çekirdek mevzular hatalı. Yukarıda verilen linklerden birinde sadece değişken yazarak değişken atıyoruz. Yahu bu iş bu kadarla bitiyor olsa, neden bu C, Java, PhP gibi dillerde adamlar oturmuşlar double, string, char, integer gibi değerleri belirlemişler. Salak mı bu insanlar? Otomatik tür atamasını derleyiciye verebilirsiniz ama örneklerde gördüğüm kadarıyla böyle bir şey yok.
Eki Görüntüle 1185565
Erhan BARIŞ, Karamel dilinin kurucusu ve geliştiricisidir. Şurada veri taşıyan değişken türlerine "TEMEL TİPLER" başlığı altında değinilmiştir. GitHub - turkce-yazilim-konati/karamel

Bu dilleri geliştiren kişiler alanında yetkin ve uzmandırlar. Kendilerine yardımcı olabilmeniz ve sonuç alabileceğimiz yollara girmemiz için öncelikle sizi konatımıza bekliyoruz. Çalışmaların içinde yer alarak verdiğimiz emeklerin yerini bulmasında sağlayacağınız katkılar için şimdiden teşekkür ederiz. Bizimle bağlantı kurmak için bu örke tıklamanız yeterlidir: Türkçe Yazılım Konatı - Anasayfa

Konumuz dağılmasın: "Türkçe programlama dilleri ile neler kazanırız?" diye soruyoruz.

Son düzenleme:
Türkçe yazılım dili ile İngilizce bilmeyenlere biraz bir şeyler öğretebilirsiniz. Compiler yaparsanız insanlar çevrimdışıda kullanabilirler. 🙂

İyide bu C? Ayrıca mantıksız yönleri var. Direkt fonk diyerek fonksiyon oluşturmuşsun. Sonra return eylemini gerçekleştiriyorsun. Ne dönecek değişkenin bir türü var, ne de atadığın değişkenlerin bir türü var. Veri uzunluğunu belirlemiyorsun, hangi veri tipleri olduğu belirlemiyorsun. Normalde a + b geri döndüreceğin zaman çıktının türünü ayarlaman gerekir. Örneğin int toplam(int A, int b) (eğer A ve B headerda atandıysa intlerin yazılmasına gerek yok A ve B için) toplamın bir integer olduğunu atamış oldun ve return a + b dediğinde a + B'nin bir integer olacağını belirlemiş oldun. Fonk deyince bellekte tam olarak nerede depolanması gerektiğini nasıl ayarlıyoruz?

Türkçe bir yazılım dili eğer yeterince gelişirse high level bir dil olabilir ve günlük kullanıma uygun programlar geliştirilebilir, çocuklara eğitim vermek için kullanılabilir.
Ayrıca loopu sonsuz olarak çevirmişsin. Loop sonsuz demek değil ki. Loop tekrar demek.

Hocam C değil Python, o nedenle de strong typing yok dilde.

Şimdi oturdum projenin GitHub sayfasını bir güzel inceledim. Neden Türkçe yazılım dili diye konu açan bir kullanıcıya verilen sadece tek bir cevap mantıklı geldi. O da bu. Erhan bey mantıklı bir insan gibi gözüküyor. Elinizdeki dilin çok eksikleri var. Türkçe dil geliştirilmesi tamamen gereksiz demiyorum. Fakat bu şekilde devam ederseniz sonuç alamazsınız diyorum. Daha çekirdek mevzular hatalı. Yukarıda verilen linklerden birinde sadece değişken yazarak değişken atıyoruz. Yahu bu iş bu kadarla bitiyor olsa, neden bu C, Java, PHP gibi dillerde adamlar oturmuşlar double, string, char, integer gibi değerleri belirlemişler. Salak mı bu insanlar? Otomatik tür atamasını derleyiciye verebilirsiniz ama örneklerde gördüğüm kadarıyla böyle bir şey yok.
Eki Görüntüle 1185565

Arkadaşlar weakly/strongly typed diller nedir bilmiyor musunuz? Neden herkes değişken tiplerine takmış durumda? Python, JavaScript falan hiç mi duymadınız?

Yaptığınız iş güzel. Bunun ilerisi olmayabilir ama size çok şey kattığı kesindir. Size tavsiyem blok tabanlı görsel programlama dili üzerinde çalışmanız. Bunun en büyük örneği scratch. Scratch kullanmadığımdan Türkçe destek var mı bilmiyorum. Eğer yok ise bu boşluğu siz kapatabilirsiniz. Bu sayede çocuklar, ingilizce bilmeyenler ve yeni başlayanlar için güzel bir kaynak olmuş olur.

Gerçek anlamda hiçbir şey. İngilizce gibi küresel bir dil ile programlamak varken neden Türkçe kullanalımki? İnternetde daha doğrü düzgün Türkçe programlama kaynağı yok iken neden programlama dili çıkarmaya çalışıyorsunuz?

Çocuklara yazılım öğretmekte pek başarılı bulmuyorum. Blok mantığı kullanan ve algoritmanın temellerini işleyen dil ve(ya) yazılımlar bulunuyor. Kaldı ki küçük yaştaki bir çocuğun dil öğrenme becerisi oldukça gelişmiştir, iyi bir eğitimle kolayca İngilizce'sini geliştirebilir.

Pek faydalı bulmuyorum fakat fikir ve projelerinize saygılıyım. Güzel planlanmış bir proje, PR çalışmalarınızı geliştirmelisiniz.

Geri
Yukarı