Türkiye battı mı?

SUSAMLI ÇUBUK

Hectopat
Makaleler
1
Tüm ülke yapay gündemler ile uyutulurken Türkiye'nin CDS puanı 900'ü geçti, gidiyor. Herhangi bir iflas açıklaması gelir mi?

La Casa de Papel'de Profesör risk priminin 800 puanı aşması ile birlikte ülkenin borçlarını ödeyemez hale geleceğini ve borsaların tepetaklak olacağını ve nihayetinde ise İspanya’nın iflas edeceğini söylüyordu. Türkiye'nin 900 öldük biz. Ciddi ciddi iflas ettik dostum, artık uyanın.

Rusya'nın CDS değeri 13.775 iken Türkiye'nin 883. İflas söz konusu değil ki bazı kişiler kendilerini Lübnan'da sanıyor herhalde.

Screenshot_20220715-170630_Yaani.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
CDS tam olarak nedir?
Yanlış hatırlıyormuşum. Twitter'da dolaşırken bir arkadaşın yazdığı mesaj sonucu hatırladım. Türkiye'nin Risk Primi şu anki mantıkla %9 olması gerek. Yani A ülkesi B ülkesinden borç alıyorsa ve A ülkesinin CDS'si 200 ise %2 Faizle alırken, C ülkesi B ülkesinden borç almak isterse ve C ülkesinin CDS'si 900 ise %9 faizle alıyor. Küçük gözükebilir ama çok çok büyük bir rakam. Bu oran birikmiş borçlara da yansıyor. Yani ülkelerin Milyar, Milyon Dolarlarla borç aldığını düşünürsek şu ana kadar batmamamız bir mucize.
Rusya'nın CDS değeri 13.775 iken Türkiye'nin 883. İflas söz konusu değil ki bazı kişiler kendilerini Lübnan'da sanıyor herhalde.
Rusya ile Türkiye'yi karşılaştırmak 10/10 hareket.

Yanlış hatırlıyormuşum. Twitter'da dolaşırken bir arkadaşın yazdığı mesaj sonucu hatırladım. Türkiye'nin Risk Primi şu anki mantıkla %9 olması gerek. Yani A ülkesi B ülkesinden borç alıyorsa ve A ülkesinin CDS'si 200 ise %2 Faizle alırken, C ülkesi B ülkesinden borç almak isterse ve C ülkesinin CDS'si 900 ise %9 faizle alıyor. Küçük gözükebilir ama çok çok büyük bir rakam. Bu oran birikmiş borçlara da yansıyor. Yani ülkelerin Milyar, Milyon Dolarlarla borç aldığını düşünürsek şu ana kadar batmamamız bir mucize.

Rusya ile Türkiye'yi karşılaştırmak 10/10 hareket.

Ne bekliyorsun kardeşim kendini ABD ile kıyaslamak mı?.d

Yeni konular

Geri
Yukarı