Türkiye bitmeye başladı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ne yapalım? Soruyorum, eski daha kötüymüş tüh, biz de buna razı mı olalım?
Kötü ise değiştirirsin. Evinde bile bir eşya kırık olduğunda atıp, yenisi alırsın. Ah buna şükür, kırık kırık kullanayım demezsin. Kırık ama iş görüyor demezsin. Halen daha değiştirme fırsatın varken, üstelik. Ayrıca ülke bir eşya değil tabii.
Zamanında bizden daha kötü durumda olan savaş görmüş ülkeler, neredeyse sanayi devi, belki daha fazlası. Biz halen eskiden kötüydü falan filan. Osmanlı'da telefon yoktu halinize şükredin diyelim de tam olsun, hocam.
Eskiden ders çıkartılmalı, yakınılmamalı.
Özür dilerim, sinirli oluyorum, eskiden böyleydi, yok öyleydi falan diyen insanlara. Umarım kırmamışımdır.
sana şükret demiyorum senin eskiden halk daha mutluydu demene itiraz ediyorum.

Osmanlı zamanı hariç mi?
Osmanlı döneminde 300 yıl üç kıtaya hükmettik Avrupa'yı,Asya'yı ve Rusya'yı dizginledik fethettiğimiz yerler huzur ve mutluluk içinde yaşadı son 200 yılının kötü olması 600 yıllık imparatorluğun kötü olduğu anlamına gelmez.
Osmanlı döneminde sadece geniş bir çöle hükmedildi. Rusya'yı dizginledik diyorsun ve Osmanlı'nın savaşçı bir devlet olduğunu ima ediyorsun. Peki ya savaşçı bir devlette diğer azınlıklar nasıl huzurlu ve mutlu olabiliyor? Aynı şekilde Kürtler, Balkanlardaki Yunanlar Bulgarlar vs. ve ya Araplar neden bize karşı isyan etti? Eğer gerçekten mutlu olsalar yanımızda olurlardı değil mi? Osmanlı sandığınız kadar iyi bir devlet değil topraklarının yarısından fazlası çöl olup Balkanlar ve Ege dışında gelişmemiş bir ülkeden bahsediyoruz. Eğer gerçekten konuyu detaylarına inip araştırırsan sende bazı şeylerin farkına varacaksın ki bir insanın konu hakkında en ufacık zerre fikri olmayıp ve ya kulaktan dolma bilgilere körü körüne inanması gerçekten üzücü.

Osmanlı döneminde sadece geniş bir çöle hükmedildi. Rusya'yı dizginledik diyorsun ve osmanlı'nın savaşçı bir devlet olduğunu ima ediyorsun. Peki ya savaşçı bir devlette diğer azınlıklar nasıl huzurlu ve mutlu olabiliyor? Aynı şekilde kürtler, balkanlardaki Yunan'lar bulgarlar vs. veya araplar neden bize karşı isyan etti? Eğer gerçekten mutlu olsalar yanımızda olurlardı değil mi? Osmanlı sandığınız kadar iyi bir devlet değil topraklarının yarısından fazlası çöl olup balkanlar ve ege dışında gelişmemiş bir ülkeden bahsediyoruz. Eğer gerçekten konuyu detaylarına inip araştırırsan sende bazı şeylerin farkına varacaksın ki bir insanın konu hakkında en ufacık zerre fikri olmayıp veya kulaktan dolma bilgilere körü körüne inanması gerçekten üzücü.

Eğer fark ettiysen isyanlar fransız ihtilaliyle çıkan milliyetçilik akımıyla başladı dünyada zaten sular kaynıyordu milliyetçilik akımıda eklenince Rusların kışkırtması ve desteğiyle balkanlar İngiliz ve fransızların kışkırtması ve desteğiyle Orta Doğu isyan etti. Topraklarının yarısı çöl ama osmanlı padişahlarının hedefi fark ettiysen hep batı doğuda fetih yapmalarının sebebi doğudaki tehlikeler ve kutsal toprakları ele geçirme isteği osmanlı balkanları aldıktan kaç yüz yıl sonra isyan çıktı bu isyanların çıkacağı eninde sonunda belli çünkü o milletler dostumuz değil türkün türkden başka dostu yoktur osmanlını son 200 yılı kötü geçti bu doğrudur ama 1450-1600'lü yıllarda dünyada etkili bir güçtü sırf kötülemek için kötülemeyelim.

Konunun sahibi konuyu salmış gitmiş, biz tartıştığımızla kalıyoruz. Seçimde Allah bilir gider malum partiye oy atar, profilindeki yaşta değilse tabi.. Boşa bileğimizi aklımızı yorduğumuza değmez, sonumuzun değişmeyeceği ortada.

Eleştirebilirsin. Elindeki son umuda sil at.
Eleştiri kötü bir şey demiyorum. Ama şu an yapılacak bir şey değil.
Zaten bu konundaki konuşların 10 yıl sonra niye yaptım niye eleştirdim diye bin pişman olduklarını görebiliyorum.
Vatan elden giderken sen oturup bir şeyler eleştirirsen olmaz.
Bu Z kuşağına bir şeyler öğretmek zor olacak gibi 😅
Gerçekten problemli bir kuşak ve geleceğimiz bunları eleştirilerine teslim etmek ayrı dert.
Z kuşağında önce iyi ki doğummuşum.
Taş kafamıza düşmesi gerekiyor demek, canımız yansın öyle akılımız başımıza gelir.
Halkın siyasi talepleri ve eleştirileri doğrultusunda siyasiler yol almaya çalışır. Z kuşağı değilsin, peki. Demokrat dedeniz Kılıçdaroğlu, çevresindeki tüm önerileri hiçe sayıp Ekmeleddin İhsanoğlu'nu aday gösterdikten sonra "tıpış tıpış oy vereceksiniz" dediğinde "muhalefeti eleştirmeyin" zihniyeti olarak ne yaptınız? Mecburuz diye oy mu vermiştiniz gene?

Geçin bu "muhalefeti eleştirmeyin" laflarını. 2019 yerel seçim döneminde 6 oktan bahsetmeye korkan adamı eleştirmeyeceğiz öyle mi? Önünüze Ali Babacan'ı çıkardığında yine tıpış tıpış oyunuzu verirsiniz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı