“Türkiye Devleti'nin dini İslam'dır” ibaresi neden kaldırıldı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
İkisi de bir yere kadar olmalıdır. Mesela kadın ve erkek arasında eşitlik olmalıdır.

Devlet, toprak bütünlüğüne bağlı olarak siyasal bakımdan örgütlenmiş millet veya milletler topluluğunun oluşturduğu tüzel varlıktır. Devlet siyasal bir birliktir.
Hiç bir şekilde hiç kimse eşit olamaz. Aynı ailede olan ve aynı koşul ve imkanlara sahip olan ikiz kardeşler dahi eşit olamaz.

Bir ülkede eşitliğin olması mı iyi yoksa adaletin olması mı?
Adalet olması önemlidir. Eşitlik varsa adalet olmaz diye bir şey yok. Aynı şekilde, her eşitlik de adildir diye bir şey yok. İkisi farklı şeyler. İnanç konusunda herkese eşit davranırsan adaletli davranmış olursun. Bir dini öne çıkarırsan o zaman eşit de davranmazsın, adil de olmazsın. Elma ile armut kıyaslaması olmasın.

Hiç bir şekilde hiç kimse eşit olamaz. Aynı ailede olan ve aynı koşul ve imkanlara sahip olan ikiz kardeşler dahi eşit olamaz.
Hukuksal açıdan eşit olmalı diyorum. Zaten fiziksel ve zeka açısından eşit olamazlar.

İkisi de bir yere kadar olmalıdır. Mesela kadın ve erkek arasında eşitlik olmalıdır.

Devlet, toprak bütünlüğüne bağlı olarak siyasal bakımdan örgütlenmiş millet veya milletler topluluğunun oluşturduğu tüzel varlıktır. Devlet siyasal bir birliktir.
Kısacası devlet halktır değil mi?
Hukuksal açıdan eşit olmalı diyorum. Zaten fiziksel ve zeka açısından eşit olamazlar.
Hukuksal açıdan eşit olurlarsa dahi hak kaybına uğramış olacakardır.

Ateist olduğumu sadece kuzenim ve birkaç arkadaşım biliyor o kadar. Onlarda zaten biri Deist, biride Ateist. Bana gavur derlerse de pek umurumda olmaz. Gavur diyen kişinin Kur'an okumadığı belli olur zaten. O zaman kendisi de gavur olur.
Hocam yaşınız kaç? Dininize göre yargılamıyorum sadece yaşını merak ettim.

Hocam yaşınız kaç? Dininize göre yargılamıyorum sadece yaşını merak ettim.
15 yaşındayım. O sosyal medyada havalı olmak için Ateist olan ergenlerden değilim merak etmeyin.

Hayır. Devlet siyasi bir bütünlüktür. İkisi farklı şeyler, bu yüzden asırlardır "Devlet halk için mi var, halk devlet için mi?" sorusu soruluyor.
Devleti hak oluşturmuyor mu? Halk olmazsa devlet nasıl olur?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı