Türkiye işçi partisinin paylaşımı gündem oldu

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Evet evet haklısınız. Muhalefet adayında birleşilmesi konusu zaten tartışmaya kapalı ama asıl bahsettiğim biraz daha solcular arası bir tartışma olan TİP'i beğenmeme durumu. Bunu da biraz seçmen CHP'de nasıl birleştiyse TİP meselesinde de solcular o şekilde birlesilmeli gibi özel bir duruma benzettim. Tabii en nihayetinde düzeltilmeye muhtaç bir görüş de olabilir bu. Zira oturup bir solcuyu "Neden vekil çıkarabilecekken TİP'e oy atmıyorsun?" sorusunu sorduktan sonra dinleme fırsatım olmadı. Sadece neden begenmediklerine dair birkaç argüman okuyabildim.
Tip batıcı değil diye sevmeyenler bile var.

Bu partinin düşünceleri önemsiz.
Neredeyse tamamı deprem kuşağında olan bir ülkede yaşıyorsun. Bir gece uyurken deniz kabuklarından yapılan yaşadığın bina çöktüğünde eğer ki bir birlik olmayacaksa ve solcu, sağcı şeklinde görüş ayrılığımız olacaksa o enkazın altında başarılar dilerim çünkü seni kimse çıkartmayacak.

TİP, TKP gibi partiler Türkiye'de sosyalist ideolojinin temsilcileridir ve daha yaşanılabilir, daha özgür bir Türkiye için savaşan halk kahramanlarıdır. En önemlisi Türkiye Cumhuriyeti'nin bir partisidir. Fikriniz ters olabilir şahsen bende sağcılardan ciddi derecede nefret ediyorum fakat böyle basit bir konuda bile birlik içinde olamıyorsak ki olamadığımızı gördük. (Gönderilen yardımların propaganda amaçlı siyasi parti logolarıyla süslenmesi) maalesef ileri gidemeyiz.

@Finisterre en azından bu kseçimlerde bu düşünce "merkez fikir" olmak zorunda unutmayın ki bu seçimlerin 5 yıl telafisi olmayacak 5 yıl sonra telafi edebileceğimiz hayat şartları ve ülke kalır mı bence kalmaz.
Türkiye solundaki (HDP, Yeşil Sol, TİP, TKP, TKH, Sol Parti, Emep, ESP, TÖP, HEP vs dahil) partilerden kimse devrim beklemiyor zaten. Birkaç radikal yapı var. Onlar da seçime girmiyor ve devrim yapacak güçleri yok. Devrim için milyonlar lazım. Bunu istese başarabilecek tek yapı HDP'dir. O da istemiyor.

Toplumsal gelişmeler tarihine bakınca bizimki bir geriye gidiş haline geldi. Feodal monarşik düzenden aksak da olsa demokratik cumhuriyet rejimine dönüştükten sonra tekrar monarşik düzene geçmiş olduk. Bir ilerisi yine demokratik cumhuriyet olacaktır. Zaten ülke siyasetindeki sol partilerin hiçbiri revizyonizm dışında bir şey önermediği için daha ilerisi mümkün değildir.
Hal buyken düzeni değiştirmek isteyen herkesin demokratik cumhuriyeti yeniden tesis etmekten başka çaresi yoktur. Solda ha TİP'e oy vermişsin, ha Yeşil Sol Parti'ye... Tek fark temsiliyet gücüdür.

Mütahitler ve bunları kontrol edenler tahammüden adam öldürmekten yargılanmadığı sürece her depremde daha çok canlar kaybederiz.

Ben İzmir 1. Bölge'de olduğum için bu arkadaşlara oy veremiyorum ama İzmir 2. Bölge'de TİP'in adayları çok iyi.
İlk sırada İrfan Değirmenci
İkinci sırada çiftçi, emekçi Mehmet Kani...
İkisi de İzmir'den Meclis'e yakışacak.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ben İzmir 1. Bölge'de olduğum için bu arkadaşlara oy veremiyorum ama İzmir 2. Bölge'de TİP'in adayları çok iyi.
İlk sırada İrfan Değirmenci
İkinci sırada çiftçi, emekçi Mehmet Kani...
İkisi de İzmir'den Meclis'e yakışacak.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Tip sizce barajı geçer mi?

Tip sizce barajı geçer mi?
Emek ve Özgürlük İttifakı'ndan giriyor seçime.
Yani baraj sorunu yok. Çıkarabildiği kadar milletvekili çıkaracak. Özellikle İstanbul, İzmir, Hatay, Ankara, Antalya, Muğla gibi yerlerde toplam 7-8 vekil çıkarması bekleniyor.
Diğer illerdeki örgütlenme kabiliyetini tam olarak bilemiyorum.
Solda bir de Sosyalist Güç Birliği diye bir ittifak kuruldu. O ittifakın barajı geçmeyi bırakın %1 oya ulaşması bile mucize. O partilerin seçmeni de destek süpriz yerlerden vekiller de çıkarabilir.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı