Türkiye İstanbul sözleşmesinden çekildi

Bunun gibi kadınlar(!) dayak yedikleri zaman gram üzüntü duymam artık. Hoş, her ne kadar troll olsa da bu şekilde düşünen kadın(!) sayısı bir hayli fazla ülkede. Barbaros Şansal ın bir lafı vardı o geldi aklıma.

11.png

Her konuda kadınları haklı gösteren saçma bir sözleşmeydi değişmesi iyi olur umarım.

Sözleşme gereği yürürlüğe giren 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’a göre, kadının beyanı hüküm tesis etmek için değil, tedbir uygulamak için esas alınıyor. Yargılama esnasında masumiyet karinesi geçerliliğini sürdürüyor. “Kadının beyanı esastır” demek, şiddet tehdidi altında olduğunu beyan eden kadının, ilave delil aramaksızın koruma mekanizmalarına dahil edilmesi anlamına geliyor. Yani kadının beyanı hükme değil, korunma tedbiri alınmasına ve soruşturmanın başlatılmasına esas.

Bu iş sözleşmeyle falan olacak iş değil. Karısına eziyet etmemesi gerektiğini bir insanın kafasına hiçbir kağıt parçası sokamaz, önce düzgün bir eğitim alması gerekir. Zaten bu sözleşmenin amacı ana cinsiyetlerin dışındaki cinsiyetleri normalleştirip halkın hamuruna katmaktı. Pek sorun olacağını düşünmüyorum; öldürecek olan yine öldürür.

Bu iş sözleşmeyle falan olacak iş değil. Karısına eziyet etmemesi gerektiğini bir insanın kafasına hiçbir kağıt parçası sokamaz, önce düzgün bir eğitim alması gerekir. Zaten bu sözleşmenin amacı ana cinsiyetlerin dışındaki cinsiyetleri normalleştirip halkın hamuruna katmaktı. Pek sorun olacağını düşünmüyorum; öldürecek olan yine öldürür.
Ya da ciddi cezalar ile önüne biraz olsun geçilebilir. Adam karısını dövüyor ve serbest kalıyor. Böyle saçmalık mı olur? Türkiye'de oluyor ama.
Aslında ilkokul 1. sınıftan itibaren bir ders olacak. Kadın ve erkek eşitliğinden bahsedecek. Şiddetin çözüm olmadığını, ne erkek ne de kadın birbirine şiddet uygulamaması gerektiğini öğreten bir ders. Bence mantıklı.

Geri
Yukarı