Türkiye İstanbul sözleşmesinden çekildi

Ya da ciddi cezalar ile önüne biraz olsun geçilebilir. Adam karısını dövüyor ve serbest kalıyor. Böyle saçmalık mı olur? Türkiye'de oluyor ama.
Aslında ilkokul 1. sınıftan itibaren bir ders olacak. Kadın ve erkek eşitliğinden bahsedecek. Şiddetin çözüm olmadığını, ne erkek ne de kadın birbirine şiddet uygulamaması gerektiğini öğreten bir ders. Bence mantıklı.

Maalesef ilkokulda öğretmenler öğrenciyi dövüyor.

Gazeteci İlhan Tanir, Merkez Bankası ile ilgili olarak: "Bu son hamle idi. Birkaç gündür Türkiye ekonomi yönetiminin ne yaptığını bilmez halini yazdım. Şahap Kavcıoğlu, Berat Albayrak'ın en yakınlarından bir isim, bu tarihi yazın. Damat geri geldi."

Gazeteci İlhan Tanir, Merkez Bankası ile ilgili olarak: "Bu son hamle idi. Birkaç gündür Türkiye ekonomi yönetiminin ne yaptığını bilmez halini yazdım. Şahap Kavcıoğlu, Berat Albayrak'ın en yakınlarından bir isim, bu tarihi yazın. Damat geri geldi."
Ben hâlâ anlamadım. Merkez Bankası başkanı geleli daha bir yıl bile olmadı. Neden aldılar şimdi görevden?

Her konuda kadınları haklı gösteren saçma bir sözleşmeydi değişmesi iyi olur umarım.

Sözleşme gereği yürürlüğe giren 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’a göre, kadının beyanı hüküm tesis etmek için değil, tedbir uygulamak için esas alınıyor. Yargılama esnasında masumiyet karinesi geçerliliğini sürdürüyor. “Kadının beyanı esastır” demek, şiddet tehdidi altında olduğunu beyan eden kadının, ilave delil aramaksızın koruma mekanizmalarına dahil edilmesi anlamına geliyor. Yani kadının beyanı hükme değil, korunma tedbiri alınmasına ve soruşturmanın başlatılmasına esas.
Saçma bir sözleşme demenin sebebini tuttuğun parti yüzünden olduğunu düşünüyorum ama neyse...
Ben hâlâ anlamadım. Merkez Bankası başkanı geleli daha bir yıl bile olmadı. Neden aldılar şimdi görevden?
Güzel para kaçıramamış.

Ya da ciddi cezalar ile önüne biraz olsun geçilebilir. Adam karısını dövüyor ve serbest kalıyor. Böyle saçmalık mı olur? Türkiye'de oluyor ama.
Aslında ilkokul 1. sınıftan itibaren bir ders olacak. Kadın ve erkek eşitliğinden bahsedecek. Şiddetin çözüm olmadığını, ne erkek ne de kadın birbirine şiddet uygulamaması gerektiğini öğreten bir ders. Bence mantıklı.
Kadın ve erkeğin eşit olması için tamamen aynı özellikte olması gerekir. Eşit olmadığını söylemem birinin diğerinden üstün olduğunu düşündüğüm anlamına da gelmiyor, yanlış anlaşılmasın. Bu eşlerini öldüren insanların öfke sorunlarının çoğu çocukluktan kalmadır. İlkokulda akran ve öğretmen zorbalığına maruz kalmasalar bu insanlarda böyle sorunlar olmayacak belki de. Şiddet uygulanmamasını öğretmekten çok insanlara yaptıkları hareketlerin başkalarının psikolojilerini ciddi şekilde nasıl etkilediğini öğretsek bu sorunların hepsi ortadan kalkar zaten. Ben de böyle düşünüyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
İstanbul sözleşmesi kadini değil, insani koruyan bir sözleşmedir. Okumayip sağdan soldan duyma bilgilerinizle fikir belirtmeyin lütfen.
İsteyen, istediğini söyleme özgürlüğüne sahiptir. Bunu siz engelleyemezsiniz.

Kadın ve erkeğin eşit olması için tamamen aynı özellikte olması gerekir. Eşit olmadığını söylemem birinin diğerinden üstün olduğunu düşündüğüm anlamına da gelmiyor, yanlış anlaşılmasın. Bu eşlerini öldüren insanların öfke sorunlarının çoğu çocukluktan kalmadır. İlkokulda akran ve öğretmen zorbalığına maruz kalmasalar bu insanlarda böyle sorunlar olmayacak belki de. Şiddet uygulanmamasını öğretmekten çok insanlara yaptıkları hareketlerin başkalarının psikolojilerini ciddi şekilde nasıl etkilediğini öğretsek bu sorunların hepsi ortadan kalkar zaten. Ben de böyle düşünüyorum.

İsteyen, istediğini söyleme özgürlüğüne sahiptir. Bunu siz engelleyemezsiniz.
Siz de haklısınız. Kadın ve erkek başta fiziksel olarak eşit değil. Ama hukuksal olarak eşit haklara sahip olmaları gerektiğini düşünüyorum.

Hatalı bulduğunuz maddeler hangileri?
Bazı maddeleri hatalı ve LGBT savunduğundan dolayı kaldırılması garip gelmedi bana.

Böyle şeyler de nedense hep gece oluyor.
Sözleşmedeki bazı maddeler hatalıydı. Ama direkt feshetmek yerine bir düzenleme yapmak daha mantıklıydı bence.

Linç yiyebilirim ama doğru karar bence. Kadınlara eşitlikten ziyade imtiyaz tanıyordu.

Geri
Yukarı