Türkiye İstanbul sözleşmesinden çekildi

And yasaklandı, İstanbul sözleşmesinden çekildik... Ne oluyor bize?
Abicim sen sözleşmeyi oturma organınla mı okudun, ya da okudun mu? Kadının beyanını üstün kılıyor sözleşme. Yani bugün birisi kız kardeşine bir şey yapsa soruşturma açılması için kız kardeşinin şikayet etmesi yeterli olacak. Kadının beyanı bu. Soruşturma açılması da konunun incelenmesi demek. Yani şikayet eder etmez adamı hapse atıp 10 yıl vermeyecekler. Konu incelenecek.

Onu da atayım...

Sözleşme gereği yürürlüğe giren 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun'a göre, kadının beyanı hüküm tesis etmek için değil, tedbir uygulamak için esas alınıyor. Yargılama esnasında masumiyet karinesi geçerliliğini sürdürüyor. “Kadının beyanı esastır” demek, şiddet tehdidi altında olduğunu beyan eden kadının, ilave delil aramaksızın koruma mekanizmalarına dahil edilmesi anlamına geliyor. Yani kadının beyanı hükme değil, korunma tedbiri alınmasına ve soruşturmanın başlatılmasına esas. @Dümdüz hocam zaten cevabını vermiş bunun :).

Abicim sen sözleşmeyi oturma organınla mı okudun, ya da okudun mu? Kadının beyanını üstün kılıyor sözleşme. Yani bugün birisi kız kardeşine bir şey yapsa soruşturma açılması için kız kardeşinin şikayet etmesi yeterli olacak. Kadının beyanı bu. Soruşturma açılması da konunun incelenmesi demek. Yani şikayet eder etmez adamı hapse atıp 10 yıl vermeyecekler. Konu incelenecek.
Kadın hakimin ağzından bile erkeği 2.sınıf vatandaş yaptığına dair söz ve örnek duydum ben. Elinin altında koskoca internet var. Adamı direkt hapse atmayacaklar ama evden uzaklaştırma kararını tak diye verecekler. Arabasının içinde yatan yaşlı adamlar var bu ülkede suçsuz yere.

Kadın hakimin ağzından bile erkeği 2.sınıf vatandaş yaptığına dair söz ve örnek duydum ben. Elinin altında koskoca internet var. Adamı direkt hapse atmayacaklar ama evden uzaklaştırma kararını tak diye verecekler. Arabasının içinde yatan yaşlı adamlar var bu ülkede suçsuz yere.

Okudun mu sözleşmeyi?
Edit: Duydum diyormuşsun, e o zaman kahvedeki dayılar da "Elon Musk aşıyla çip takacak bize" diyor.

Yok abi sözleşmeyi okumadın onu anladım. Bu ülkede kadın hakimin bunu demesi bir şey ifade etmiyor. Bu ülkede işlevsiz, beceriksiz insanlar yönetime bile girmiş. Hakimin öyle demesi doğru olduğu anlamına gelmiyor.

Cinsiyetçi ve ayımcılık yapan maddelerden oluşan bir sözleşmeydi ama revize edilebilirdi. Daha önce de belirttim. Birçok maddesiyle örnek de verdim. Burada bir daha örnek vermeyeceğim. LGBT hakları diye bir şey de uydurmuşlar, onu millete yedirmeye çalışıyorlar. Sizin hormonlu cinsiyetsiz sözleşmeniz zaten Türkiye'de daha fazla dayanamazdı.
Bu konuda benim görüşlerim yazıyor liseli aklınızla mesajımı alıntılayıp okudun mu? Kadınlar ölsün mü? yazacak olanlar nefeslerini boşuna yormasınlar.

And yasaklandı, İstanbul sözleşmesinden çekildik... Ne oluyor bize?

Onu da atayım...

Sözleşme gereği yürürlüğe giren 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun'a göre, kadının beyanı hüküm tesis etmek için değil, tedbir uygulamak için esas alınıyor. Yargılama esnasında masumiyet karinesi geçerliliğini sürdürüyor. “Kadının beyanı esastır” demek, şiddet tehdidi altında olduğunu beyan eden kadının, ilave delil aramaksızın koruma mekanizmalarına dahil edilmesi anlamına geliyor. Yani kadının beyanı hükme değil, korunma tedbiri alınmasına ve soruşturmanın başlatılmasına esas. @Dümdüz hocam zaten cevabını vermiş bunun :).
Ben de öyle dedim. :D Detaylı açıklama için teşekkürler ama bunların anlayacağını sanmıyorum.

Her yıl eşi/sevgilisi/akrabası/tanımadığı bir erkek tarafından öldürülen yüzlerce, binlerce; şiddet gören on binlerce kadın var bu ülkede.

Mağdurun beyanını esas alıp uzaklaştırma kararı vermek, daha büyük zararlar görmeden önce o kişiyi korumak için mecburi bir yoldur. Yalan söyleyen, iftira atan olursa cezasını verirsin olur biter.

Ki şu anda bile defalarca şikayet edilmesine rağmen gerekli koruma sağlanmayıp öldürülüyor kadınlar. Öyle en ufak şikayette erkeğin evden atılması gibi bir uygulama da yok çoğunlukla pratikte. Okumuyor musunuz haberleri ben anlamıyorum. Hangi cinayet haberini okusam hep aynı, “Defalarca şikayet etmiş ama koruma verilmemiş/soruşturma açılmamış/yapabileceğimiz bir şey yok denmiş”

Yeni konular

Geri
Yukarı