Türkiye İstanbul sözleşmesinden çekildi

Hocam lafı dolandırmayın sadece benim söylediğim şeye cevap verin. Bir kadını birisi dövdüğü zaman şöyle bir şey duydunuz mu? "Ayrımcılık yapıldığı için dövdü" Saçma sapan örnekler veriyorsunuz ne kadar anlamaz insanlarsınız ya. Cidden şu konulara yazmayayım yazmayayım diyorum da saçma sapan örnekleri saçma sapan konulara veriyorsunuz. Madde açık ve net. Maddeleri televizyonda yorumlayan şarlatanlardan örnekler alıp verdiğiniz kanaatine vardım. Normal bir insan okuyormuş gibi kabul edin. Herkes hukukçu değil. Normal beyinsiz ve töre eğitimiyle yetişmiş bir erkek bu maddeyi okusa daha çok döver eşini.
Ya asıl siz anlamıyorsunuz beyefendi dediklerimi. Bir de anlaşamadığınız insanları aşağılık görüyorsunuz?

Attığınız madde, bir tanım maddesi. Diyor ki, bu sözleşme içinde "kadına karşı şiddet" diyerek bahsettiğimiz her şey, kadın cinsiyetine olan ayrımcılıktan doğan şiddetleri kapsamaktadır.

Şunu demiyor yani: "Bütün kadınlara uygulanan bütün şiddetler ayrımcılıktır."

Diyor ki, biz bu sözleşmede, "ayrımcılık sebebiyle oluşan şiddetten" bahsedeceğiz ve bunu "kadına karşı şiddet" olarak tanımlayacağız.

Bu açıdan bakın olaya.

Ayrıca bu sözleşme, hukuki bir metindir dolayısıyla resmi ve hukuki bir dille yazılması da normal. Anayasal metinler çok daha ağır bir dile sahip zaten. Ben de hukukçu değilim zaten.

Maddeleri okuyup fikir üretmek yerine Bbc'yi mi baz alıyorsunuz? İnanılmaz...

Hukukcu değilim maddelerin dolaylı yoldan ne etkiler yapacağını bilmiyorum. Düz okuyunca vay be kadını koruyor helal olsun dersin ama hukuki alanda nasıl yorumlanır ayrıcalık oluşur bilemezsin. Kadın kadındır suç suçtur kadına yapılması erkeği yapılması bir şey ifade etmes. Mevcut yasalara ek gerekli önlemler alınmalıdır.

Hukukcu değilim maddelerin dolaylı yoldan ne etkiler yapacağını bilmiyorum. Düz okuyunca vay be kadını koruyor helal olsun dersin ama hukuki alanda nasıl yorumlanır ayrıcalık oluşur bilemezsin. Kadın kadındır suç suçtur kadına yapılması erkeği yapılması bir şey ifade etmez . Mevcut yasalara ek gerekli önlemler alınmalıdır.
1-2 sayfa önce yazdıklarınla çeliştiğinin farkındasın değil mi?

Birçok insanın kaçırdığı nokta şu, bu sözleşmenin imzalanması, Türkiye Cumhuriyeti'nin "Kadının ayrımcılığa uğradığını ve bu ayrımcılıktan doğan şiddetin önemli bir sorun olduğunu tanıyoruz, önlemek için gerekli kanuni düzenlemeleri yapacağız" sözü vermesidir. Bu tip sözleşmelerin anlamı budur.

Türkiye, bu imzayı geri çekerek verdiği bu sözden dönmüş, "kadınlar ayrımcılığa uğramıyor, kadına karşı gelişen toplumsal şiddete karşı durma gibi bir özel planımız yok" mesajı vermiştir. Sosyal medyada birçok erkeğin verdiği "artık sizi bizden kim koruyacak sözleşmeniz de fesh edildi" tepkileri bunun en iyi kanıtıdır.

Evrime ve doğanın kanunlarına neden aykırı? Beden farklı zihin farklı. Öyle kalması daha mı iyi?

İstanbul Sözleşmesi olmadan daha mı iyi olacak şimdi?
Evrime göre memelilerin soyunun devamı için çiftleşmesi şarttır. Cinsiyet yönelimi üreme sistemini kullanılamaz hale getireceği için soyunun devam etmesini engeller. Bence revize edilebilirdi fakat tüm imza atan devletlerin toplanıp görüşmesi gerekiyormuş. O yüzden bir şey diyemeyeceğim iyi mi oldu kötü mü oldu derseniz bence yeni anayasayla bu sözleşmenin eksiği tamamlanacaktır.

Evrime göre memelilerin soyunun devamı için çiftleşmesi şarttır. Cinsiyet yönelimi üreme sistemini kullanılamaz hale getireceği için soyunun devam etmesini engeller. Bence revize edilebilirdi fakat tüm imza atan devletlerin toplanıp görüşmesi gerekiyormuş. O yüzden bir şey diyemeyeceğim iyi mi oldu kötü mü oldu derseniz bence yeni anayasayla bu sözleşmenin eksiği tamamlanacaktır.
Beden farklı zihin farklı ama. Böyle doğuyorlar. Kafayı mı sıyırsınlar?

Yeni anayasa da bize yaramaz. Yarasa bile azıcık göstermelik olur.

Geri
Yukarı