Türkiye Okullarındaki İngilizce Eğitimin Özeti

@Tisy Abartıyorsun, neyse daha fazla bir sey demeyecegim. Cunku demeye gerek yok, gozumle gordugume inanıyorum ben.

Gerek Kanada gerek de ABD içinde tanıdıklarım var. Eğer Türkiye'de eğitim almış biriysen benim gibi, bu kadar gömmeyi onlara değil kendine, kendimize yapmalısın, yapmalıyız.

İnsan okuma ve öğrenme hevesine sahip olmadıktan sonra istersen Harvard'a koy, yine boş çıkar. Anlamadığın nokta bu.

ABD'yi dizilerden gören biri değilim sadece, bunu da belirteyim :)

@Jira Bence dizilerden görüp gelmişsin gibime geliyor ama neyse🙂 Gözle nasıl gördünüz çok merak ettim? Bizzat eğitim sisteminin içine girdiniz mi? Bana daha çok havacıysanız (O da ne kadar doğrudur bilemem) Amerika'ya sadece THY aracılığıyla ya da tatile gitmişsinizdir kolay gelsin.

Klasik tanımadığı insan hakkında konuşanlardansınız galiba?
Kendinizle çelişkiye düşmeyin bari be arkadaş :) Neyse sana da kolay gelsin. Birkaç mesaj önce söylediğin mesajı kendinde de uygula. Faydasını görürsün ;)

Kimin nereden görüp geldiği belli oluyor zaten, bir şeyleri kanıtlama işine girmeyelim istersen :) Mesajlardan fazlasıyla belli oluyor zaten.

2 ülke arasındaki eğitim kalitesini anlayabilmek için de eğitim sistemlerinin içine dalmaya gerek yok.

Benim kuzenim şu anda 14 yaşında kaç yıl boyunca okulda İngilizce gördü. Oyunda İngiliz Servere girdi. Sohbet'te İngilizce konuşuluyordu dedim ki Alperen Have are you yaz dedim, onun yazdığı Have areo yazdı. Kaç yıldır İngilizce görüyor daha nasılsın yazamıyor ya. Gerçekten sıkıntı var.
Sen de de sıkıntı var. “Have are you” değil, “How are you”. B2 İngilizce biren biri olarak söylüyorum.

Kendinizle çelişkiye düşmeyin bari be arkadaş :) Neyse sana da kolay gelsin. Birkaç mesaj önce söylediğin mesajı kendinde de uygula. Faydasını görürsün ;)
Technopat foruma gelip sıkmak kolay nasıl olsa. Herkes kendini olmadığı gibi gösterme çabasına girmiş.
2 ülke arasındaki eğitim kalitesini anlayabilmek için de eğitim sistemlerinin içine dalmaya gerek yok.
Şu mesajdan sonra daha fazla cevap yazamaya da gerek yok🤣 Konularda takip ediyorum bazı şeyler bariz belli.

Ben özeldeyim ve Cambridge kitabı kullanıyorlar. Allahım Yarabbim her seferin de Past Tense, Future Tense, Present Simple, 3-4 tane daha var. Konuşmaya gelsek İngilizce dersine mi girdik Türkçe mi anlamıyorum. İngilizce srviyom B1+/B2 arasında sınıf ise şu başlangıç varya "2,3,4,5"onlarda daha IS kelimesini neye geleceğini çözememişler. İngilizce eğitimini bana 5. Sınıfta verdiler ben bu konuda bir hayli şanssızım ama sağolsun World Of Warcraft gibi İngilizce oyunlar beni geliştirdi. İngilizce kitapları verileli Cambridge kitapları verileli 20 gün oldu kitaplar bitti şuan sınıfta başka dersleri yapıyorum çünkü yararıma bir kelime bile duymuyorum.
Öğrenilen kelimeler;He, She, İT.
Kullandıldıkları yerler kısaca bizim sınıfta;Hocam arkadaş İT, She(Kıza, He derler, Erkeğe de She derler çok komik demi) 😂

Bize bu sistemi en başta kim getirdi?
Bunu bilen varsa cevap versin. Gerçekten örgün eğitim pişmanlıktır. Yılların boşa gittiğini sona geldiğimizde anlıyoruz ya...

Hoca içeri girer, millet ayağa kalkar.

Hoca: Good morning/afternoon class.
Öğrenciler: Good morning/afternoon teacher.
Hoca: Sit down.

Hoca yoklamayı alır ve defteri doldurur,

Hoca: Mehmet tahtayı sil evladım.

Ben ilkokulun sonunda, ortakulda full ve lisede full olarak İngilizce gördüm. İlkokul ve ortaokuldaki İngilizce öğretmenlerimin özeti tam anlamıyla yukarıdaki gibiydi. Birkaç basit kelime dışında hiçbir şey bilmeden mezun oldum. Sonra liseye geçtim, lisede de öğretmenden bir şey öğrenemedim. Her sene dayatılan ezbere gramer konuları dışında. Kendi çabalarımla evde A2 seviyesinde bir İngilizce yaptım lisede, diğer derslere kasmam gerektiğinden daha fazla ileri gidemedim. Üniversitede yaptık, yine kendi çabamızla ama hocalar da bu sefer kaliteliydi, okuduğunuz üniye göre değişir bu da :)

ABD'de oturan bir yakınımız var. Çocuğu İngilizce + Çince + orta seviye Fransızca + giriş seviye de Almanca biliyor.

Bu çocuk 14 yaşında :D Dibimde şakır şakır bunları konuşunca içimden ''biz yıllarca boşuna okumuşuz ... dedim haklı olarak.'' Evet, eğitim sistemi kötü, evet ülkedeki birçok şey kötü. Ama kimse kusura bakmasın bu ülkedeki çoğu öğretmen de en az bu saydıklarım kadar kalitesiz, berbat :) Eee her ''memur olayım da hayatım kurtulsun'' kafasındaki kişi öğretmenlik gibi kutsal bir meslekte barınırsa, öğrencinin sonu da böyle olur.

Bu kutsal meslek Kanada, Amerika gibi ülkelerde işliyor be, bizde çoğu şeyde geçerli olduğu gibi sadece adı kutsal :)
Hocam bence o okuldan okula değişiyor. Ben şu an C1 seviyesi biliyorum, okulum Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi. İlkokul ve ortaokulda çok kötüydü, ama buraya kapak attıktan sonra düzeldi ve gelişti. Biraz da ben çabaladım.

Benim kuzenim şu anda 14 yaşında kaç yıl boyunca okulda İngilizce gördü. Oyunda İngiliz Servere girdi. Sohbet'te İngilizce konuşuluyordu dedim ki Alperen Have are you yaz dedim, onun yazdığı Have areo yazdı. Kaç yıldır İngilizce görüyor daha nasılsın yazamıyor ya. Gerçekten sıkıntı var.
Hocam o kadarı da fazla ama. Kuzeninin kendi sıkıntısı bu kadarı kusura bakma. Ben şu aralar ingilizce öğrenmeye başladım ama daha başlamadan A2 idim. Çok aşırı oyun oynamıyorum ama oradan buradan kapmışım, kelime hafızam iyi vs sınıfta ingilizce derslerine aşırı meraklı olan her soruya kalkıp sınavda da 90 alan tiplerden değilim ama yine de çok kötü değil ingilizcem. Burada tabi ki eğitim sistemi suçlu ama 14 yaşında çocuk have are you yazamıyorsa onun sıkıntısıdır. Bunca sene ingilizce gördüm ama onun yerine Yt'den 1 hafta falan video izlesem daha çok şey öğrenirdim ama ingilizcesi yes no'dan öteye gidemeyen sistemi suçlamamalı. Bizim sınıfta da var bunlar çünkü, iyi eğitimle gökten zembille dil iniyor zannediyorlar.

Geri
Yukarı