Türkiye Ukrayna'dan 30 tane Akıncı SİHA motoru sipariş etti

TEI motorları teknoloji transferi ve %50 kritik parçaları ithal olmasına rağmen randımanlı motor yapamıyor. Ukrayna'da Sovyet zamanından kalma altyapısı ile bir şeyler yapıyor. Daha F/P alternatif olmadığı için Ukrayna iyi bir seçenek. TB2'ler Rotax Avusturya motorları kullanıyor. Bu Ukrayna motorları ne kadar güvenli ve masrafsız olacağını zaman gösterecek.

Akıncı ve MUIS için Ukrayna motorları kullanılıyor/kullanıalcak. Akıncı için daha sonra TEI motorlarına da geçilecek ve motor alternatifi artacak. Bu sürecin sonunda TB-2 için de Ukrayna motoruna geçilebilir ki yeni üretilen ya da Ukrayna'da üretilmesi planlanan partiler Ukrayna motorları ile üretiliyor diye biliyorum.

Ukrayna motorları her şeyden önce Avusturya motorlarına göre politik olarak daha rahat olacaktır. TEI'deki durum ise ithallik ya da teknoloji transferi değil. TEI'nin şu an büyük bir kaynağı MMU ve HürKuş için ayrılmış durumda. İHA'lar için zaten Ukrayna motorları var.

Ancak MMU ve HürKuş için aynı rahat alternatifler söz konusu değil. TEI şu an özellikle imalat yöntemlerine büyük oranda yatırım yapıyor. Ki benim bildiğim motorların testleri sürüyor zaten. Randımanlı olup olmadığına dışarıdan nasıl karar verdiniz, garip.

TE-PD170'nin kullanımı artacaktır. Motorun çoğu ithal ya da randımanlı değil yorumunu doğru bulmuyorum. Zira PD170 birkaç senelik bir proje değil.

2022 içinde entegre edileceğini düşünüyorum.

Geri
Yukarı