Akıncı Belgeseli

Bu üretilen insansız hava araçlarını tamamen biz mi üretiyoruz? Motor falan bize mı ait? Eğer öyleyse hakikatten ellerine, emeklerine sağlık. Çok güzel görünüyor.
%90 ve üstü oranında yerlilik var. Tüm kritik parçalar Türkiye'de ve Türk şirketlerinde üretiliyor, montajını da biz yapıyoruz videodaki gibi. Yani evet, milli ve yerli deyip bununla sonuna kadar övünebiliriz. 💪

Bu üretilen insansız hava araçlarını tamamen biz mi üretiyoruz? Motor falan bize mı ait? Eğer öyleyse hakikatten ellerine, emeklerine sağlık. Çok güzel görünüyor.
Güç grubu konusunda ıraktan farkımız yok. SOM füzelerinin motorları çok sövdüğümüz Fransa'nın Safran şirketinden alıyoruz, Akıncı motoru Ukrayna'nın Sich şirketinden alınıyor, Elektro-optik görüntüleme (kamera) sistemi Kanada Wescam şirketinden alınıyor ve Kanada bize sınırsız ambargo uyguladı. TB2 Bayratkar ihaların motorlarıda çok sövdüğümüz Avusturya'nın Rotax 912 motorunu kullanıyor. Bunun suçlusu Baykar değil, kendi adamlarını koyup hiçbir şey başaramamalarına rağmen hala TEİ şirketindeki vasıfsızların barındırılmasıdır. ASELSAN mühendisleri bize yatırım yapın size elektro-optiğin kralını yapalım diyor ama ortada ARGE yatırımı yok. Ama Aselsan'ın önce ürettiği CATS görüntüleme sistemi genel olarak hiç beğenilmedi ve kullanılmadı diye biliyorum. Ülkede sandığımız kadar nitelikli mühendis malesef yok ama olanları kaçırmamız lazım çünkü Hollanda bizim 2000 dolar alan mühendislere 10.000 dolardan başlayan maaş sunarak kendisine çekiyor. Motor ve Görüntüleme sistemi, insansız hava aracının temel taşıdır ama yok. PD dedikleri motorda lisans altında olmasına rağmen ona rağmen üretimde sıkıntı yaşıyorlar. Akıncı ve Anka-2 için yeterli kalite ve düzeyde değil. Anka-S yani zar zor seri üretime geçen Anka'larda sürekli düşüyor, motor problemleri hala devam ediyor. Genel olarak en önemli şey yazılım ve elektronik sistemler olduğu için ve biz ürettiğimiz için gurur duyulacak bir emek var ortada. Motor bulmak kolay ama yazılım bulamazsın. Ama Kanada'nın Barış Pınarı Harekatı sonrası yaptığı alakasız süresiz ambargoya bakınca yerli motor üretiminin ne kadar kritik bir öneme sahip olduğu açıktır. Bütün avrupa bize ambargo koydu sadece onlarda değil. KALE grubunada füze motoru için yatırım yapıldı ama oradanda bir şey çıkmadı malesef.

Anladım teşekkürler yorumlar için, peki bu yerli ve milli savaş uçağı nedir? İnsansız hava araçları kadar başarı yakalamamız muhtemel midir? Umutlu musunuz?

Güç grubu konusunda ıraktan farkımız yok. SOM füzelerinin motorları çok sövdüğümüz Fransa'nın Safran şirketinden alıyoruz, Akıncı motoru Ukrayna'nın Sich şirketinden alınıyor, Elektro-optik görüntüleme (kamera) sistemi Kanada Wescam şirketinden alınıyor ve Kanada bize sınırsız ambargo uyguladı. TB2 Bayratkar ihaların motorlarıda çok sövdüğümüz Avusturya'nın Rotax 912 motorunu kullanıyor. Bunun suçlusu Baykar değil, kendi adamlarını koyup hiçbir şey başaramamalarına rağmen hala TEİ şirketindeki vasıfsızların barındırılmasıdır. ASELSAN mühendisleri bize yatırım yapın size elektro-optiğin kralını yapalım diyor ama ortada ARGE yatırımı yok. Ama Aselsan'ın önce ürettiği CATS görüntüleme sistemi genel olarak hiç beğenilmedi ve kullanılmadı diye biliyorum. Ülkede sandığımız kadar nitelikli mühendis malesef yok ama olanları kaçırmamız lazım çünkü Hollanda bizim 2000 dolar alan mühendislere 10.000 dolardan başlayan maaş sunarak kendisine çekiyor. Motor ve Görüntüleme sistemi, insansız hava aracının temel taşıdır ama yok. PD dedikleri motorda lisans altında olmasına rağmen ona rağmen üretimde sıkıntı yaşıyorlar. Akıncı ve Anka-2 için yeterli kalite ve düzeyde değil. Anka-S yani zar zor seri üretime geçen Anka'larda sürekli düşüyor, motor problemleri hala devam ediyor. Genel olarak en önemli şey yazılım ve elektronik sistemler olduğu için ve biz ürettiğimiz için gurur duyulacak bir emek var ortada. Motor bulmak kolay ama yazılım bulamazsın. Ama Kanada'nın Barış Pınarı Harekatı sonrası yaptığı alakasız süresiz ambargoya bakınca yerli motor üretiminin ne kadar kritik bir öneme sahip olduğu açıktır. Bütün avrupa bize ambargo koydu sadece onlarda değil. KALE grubunada füze motoru için yatırım yapıldı ama oradanda bir şey çıkmadı malesef.
Sizin kadar bilgi sahibi değilim fakat bununla ilgili izlediğim 5-6 kadar videodan anladığım kadarıyla, SİHA ve TİHA sistemlerinde yerlilik oranının %90'a ulaşımasının yanında kritik nokta motor teknolojisi değil. Baykar başkanının da dediği gibi kritik nokta yazılım ve elektronik teknolojisi oluyor.

Sizin kadar bilgi sahibi değilim fakat bununla ilgili izlediğim 5-6 kadar videodan anladığım kadarıyla, SİHA ve TİHA sistemlerinde yerlilik oranının %90'a ulaşımasının yanında kritik nokta motor teknolojisi değil. Baykar başkanının da dediği gibi kritik nokta yazılım ve elektronik teknolojisi oluyor.
Teknolojide her şey kritiktir hele hele motor en kritiğidir çünkü motor olmadan Selçuk Bayraktar sadece katma değerle ve yazılım ile Akıncı'yı nasıl uçurmayı düşünüyor merak ediyorum. Güç grubu üretemeyen ülke %90'a nasıl ulaşıyor? motor dediğin şey %10'u mu oluşturuyor? :) Adamlar tabiki seyircilere oynayacak ama bu kadarı fazla geliyor bana. Ben Türkçü ve Milliyetçi olarak siyasetim ideolojim sadece vatandır ve icraattir. Yani demem o ki bu ülkede hala %100 vatan için çabalayan adam göremedim, herkes sallıyor ve kendisini pohpohluyor. Motor konusunu çözemeyeceğiz çünkü genç mühendislere hocaları tarafından öğretilen bir şey yok. Makale yazan profesör oluyor yani prof. önemli değil bize uzman lazım ama oda yok. Altyapı olmayınca simsiyah bir ekran var başka bir şey yok. Kızgın sürat koymanın nedenini bilemiyorum ama bu ülkede beyni olmayan insan çok o yüzden demokrasi şekillenmeli ve oy verme ehliyeti gelmedi. Bilmeyen, düşünemeyen, eleştiremeyen ve gerçeklerden korkanlar oy veriyor işte sıkıntı oradan çıkıyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
İçimi karartan bir yazı daha... Yaşını almış birçok insana teknopark ve ar-ge merkezleri hakkında genel sorular sordum ve birçoğu oradaki insanların nasıl bir girişimcilik ruhuna sahip olduklarını söylüyor. 7 farklı mühendislik alanın bu denli başarıyla ortaya çıkması ve ihraç edilmesinin ardından dünya çapında konuşulması, takdir edersiniz ki girişimci ruha sahip bu mühendislerden oluşmaktadır.
Akıncı'yı nasıl uçuracak diye sormuşsunuz fakat Akıncı'yı uçurmak küçük makinaları uçurmaktan geçiyor. Bundan önceki İHA ve SİHA'ların kaç bin uçuş mesafesi kat ettiğini siz benden daha iyi bilirsiniz. Akıncı ise bütün deneyimlerin ve tecrübelerin toplanıp üretildiği bir araç. Fakat siz oturduğunuz yerden böyle hazır ve boş eleştiriler yaparak, bu projeleri engellemeye çalışan bürokrasi ve tüm oluşumlara destek çıkmaktan başka bir şey yapmazsınız. Bugün Türk savunma sanayiisinin ulaştığı yerlilik oranı gözler önünde. Ülkelerin ambargo uygulaması kadar doğal bir şey yok ki, bu nedenle yerlilik oranı artıyor. Biraz mantıklı düşünmek lazım. Ortaya siyasi duyguları katınca böyle başarıları bile boş yere eleştirmekle kalıyorsunuz...

Teknolojide her şey kritiktir hele hele motor en kritiğidir çünkü motor olmadan Selçuk Bayraktar sadece katma değerle ve yazılım ile Akıncı'yı nasıl uçurmayı düşünüyor merak ediyorum. Güç grubu üretemeyen ülke %90'a nasıl ulaşıyor? motor dediğin şey %10'u mu oluşturuyor? :) Adamlar tabiki seyircilere oynayacak ama bu kadarı fazla geliyor bana. Ben Türkçü ve Milliyetçi olarak siyasetim ideolojim sadece vatandır ve icraattir. Yani demem o ki bu ülkede hala %100 vatan için çabalayan adam göremedim, herkes sallıyor ve kendisini pohpohluyor. TB2'lerin sadece yazılımını Baykar yapıyor geri kalanı zaten Aselsan ondanda kalan %50'yi yani en kritik aksamlar olan kalbi ve gözü ithal ediyor. Daha çok yolumuz var, motor yapacak kapasitede üniversite ve mühendis yok.

Güç grubu konusuna acilen yatırım yapılmadı ve mühendis devşirilmedi yoksa asla üretemeyiz. Motor öyle kod yazmakla olmuyor, uzun ARGE çalışması ve uzun süren masraflı testler istiyor. Alman MTU motor şirketi motor vermedi, Alman Renk şirketi şanzımanı vermedi, kıç kadar ülke Finlandiya zırh vermedi diye Altay'ı üretemedik. Kanada ambargo uyguladı bakalım bu elektro-optik olayını nasıl aşacaklar? en büyük kincilerden Avustruya ambargo uygularsa Rotax 912 motoruda elden gider ve Baykar TB2 uçuramaz. Dediğim gibi teknolojide bu önemli değil yada bu çok önemli diye bir şey yok, en ufak bir yayı çıkarsan yine arıza verir. Teknoloji bir bütündür ve her şeyinin üretilmesi gerekiyor, dediğim gibi güç grubu üretemiyorsan kölesindir. Kirpi-2'lerin motoru Amerikan, şanzımanı Amerikan, Vitesi bile ithal. Yani anlayacağın yangın tüpünü bile üretmiyoruz diye biliyorum, zırhlı bile ithal geliyor. Hükumetin en büyük seçim propagandası BMC firması ile işliyor. İthal edilen parçaları birleştirip yaptık diyorlar ve oy alıyorlar. Bütün tasarımları çok sövdükleri İsrail sayesinde geliştirdiler. Gerçekleri yazıyorum ama kızgın işareti atıyorsun, zeka olarak çok geride bir milletiz. Herkese seçme seçilme hakkından önce seçme ehliyeti verilmeli diye düşünüyorum çünkü futbol takımı tutar gibi ideoloji tutan ve eleştirme yetisi olmayan bir toplumuz.

Selçuk Bayraktar ve beraberinde çalışanlar vatan için çabalamıyor öyle mi? Birden ortaya çıkmış biri de değil ki üstelik. Çalışmaları, projeleri, eski videoları herkese açık ve bulunabilir.

Üstelik kendinizle de çelişiyorsunuz:

Dediğim gibi teknolojide bu önemli değil yada bu çok önemli diye bir şey yok, en ufak bir yayı çıkarsan yine arıza verir. Teknoloji bir bütündür ve her şeyinin üretilmesi gerekiyor, dediğim gibi güç grubu üretemiyorsan kölesindir.

Genel olarak en önemli şey yazılım ve elektronik sistemler olduğu için ve biz ürettiğimiz için gurur duyulacak bir emek var ortada. Motor bulmak kolay ama yazılım bulamazsın.

Hem mesajınızı neden düzenlediniz?

İçimi karartan bir yazı daha... Yaşını almış birçok insana teknopark ve ar-ge merkezleri hakkında genel sorular sordum ve birçoğu oradaki insanların nasıl bir girişimcilik ruhuna sahip olduklarını söylüyor. 7 farklı mühendislik alanın bu denli başarıyla ortaya çıkması ve ihraç edilmesinin ardından dünya çapında konuşulması, takdir edersiniz ki girişimci ruha sahip bu mühendislerden oluşmaktadır.
Akıncı'yı nasıl uçuracak diye sormuşsunuz fakat Akıncı'yı uçurmak küçük makinaları uçurmaktan geçiyor. Bundan önceki İHA ve SİHA'ların kaç bin uçuş mesafesi kat ettiğini siz benden daha iyi bilirsiniz. Akıncı ise bütün deneyimlerin ve tecrübelerin toplanıp üretildiği bir araç. Fakat siz oturduğunuz yerden böyle hazır ve boş eleştiriler yaparak, bu projeleri engellemeye çalışan bürokrasi ve tüm oluşumlara destek çıkmaktan başka bir şey yapmazsınız. Bugün Türk savunma sanayiisinin ulaştığı yerlilik oranı gözler önünde. Ülkelerin ambargo uygulaması kadar doğal bir şey yok ki, bu nedenle yerlilik oranı artıyor. Biraz mantıklı düşünmek lazım. Ortaya siyasi duyguları katınca böyle başarıları bile boş yere eleştirmekle kalıyorsunuz...
Benim yazımda engellemek kelimesini nasıl bağdaştırdın? ne siyasisi? ortada motor yok, elektro-optik sistem yok. Adamların girişimcilik ruhuna helal olsun diyorum ama sen kafanda bir yere takılmışsın daha okuduğunu anlamıyorsun. Girişimciye bir şey demiyorum zaten ama üniversitelerde hoca diye geçinen 100 cc motor yapamayan, yapsada 1 yıl dayanacak kadar yapamayan hocalardan ve altyapı yetersizliğinden dolayı üretemeyiz diyorum. Bu sebeple mühendis devşirip gençlere bu işi öğretmeliyiz yatırım yapmalıyız diyorum. Sen nasıl bir kafa yaşıyorsan onu düzelt sonra benim dediklerimi anlamaya çalış. Gerçekleri görmek ne zamandan beri siyasi duygular oldu? motorsuz Akıncı'yı nasıl uçuracaksın? Ukrayna Sich şirketini Çin'liler satın aldı ve hadi ambargo yedin diyelim e ne yapacaksın? 1350 kg faydalı yük nasıl taşıyacaksın söyle bilelim. Kimse motor vermiyor ve verende fahiş fiyata veriyor. Sen bir Barış Pınarı daha yap bakalım etrafından kim kalıyor. Ukrayna bile seni satar ve motor vermez. Motor'a önemsiz diyenlere söyleniyorum ama sen konuyu farklı yere çektin, bu sana son postum.
Selçuk Bayraktar ve beraberinde çalışanlar vatan için çabalamıyor öyle mi? Birden ortaya çıkmış biri de değil ki üstelik. Çalışmaları, projeleri, eski videoları herkese açık ve bulunabilir.

Üstelik kendinizle de çelişiyorsunuz:

Hem mesajınızı neden düzenlediniz?
Benim dediğimde hiçbir çelişme yok, üretilen bir şey için genel konuşuyorum. Bir şey üretiyorsan tam üretmek zorundasın ama ürettin diyelim motor yok diye kullanmayacaksın diye bir şey yok. O zaman satın alacaksın motor bulunur diyorum ama herhangi bir ambargoda kölesindir. Anlatma şeklim hızlı ve doğaçlama olduğu için böyle bir şey çıkması normal. Sonuçta ben yazar değilim ve makale olarak yazmıyorum. Aklıma ne geliyorsa onu yazıyorum, düzenleme sebebim uzun olmaması ve üst posttaki aynı şeyleri yazdığımı fark etmem. Selçuk Bayraktar tabiki vatansever ama kendisini çok pohpohluyor bu aralar. Arka planda 1000 mühendis ve şirket var ama sadece kendisini ön plana çıkarıyor. Aselsan olmasa Baykar bir şey üretemez mesela en basit örneği. Ben bahsettiğin adamı kimse tanımıyorken bile takip ediyordum yani burada jest ve mimikler, görüntü olmadığı için katı muhalif gözüküyor olabilirim. Baykar şirketi şuan diğer şirketlerinin toplamından daha fazla yatırım alıyor, özel bir şirket olmasına rağmen. Birilerini öveceğiz elbette ama ortada olan yanlışları ve eksikleride tartışmak zorundayız. Millet olarak kafa olarak nokta düşünüyoruz ama benim yazımdan kimse anlam ve pay çıkarmıyor. Siyasi olarak o kadar büyük ayrışma var ki, konuşan ve eleştiren herkeste bir şey aranıyor ama dediğimi kimse umursamıyor. Milletimiz ne zaman değişecek ve akıllanacak merak ediyorum. :) Mühendislik içinde olduğum içinde neyin ne olduğunu az çok biliyorum merak etmeyin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aselsan olmasa Baykar bir şey üretemez mesela en basit örneği.
Arkadaş ben şu yaşıma kadar bu zihniyeti hiç çözemedim, çözebileceğimi de sanmıyorum. ABD'nin önde gelen şirketleri başına buyruk mu çalışıyor sanıyorsunuz? Boeing'in ürettiğini Lockheed, Lockheed'in ürettiğini Northrop, Northrop'un ürettiğini Raytheon kullanıyor. Bakın bunlar ABD'nin bu sektörde en önde gelen şirketlerinden sadece birkaç tanesi. Devasa bütçeleri, tecrübeleri, know how'ları ve mühendisleri var. Ama onlar bile bu devasa tecrübe ve birikime rağmen birbirlerine muhtaçlar ve birbirlerinden destek almak zorundalar. Tek başlarına büyük projeleri yapamayacak düzeydeler.

Dünyada böyle büyük teknolojik sistemleri hiçbir ülke tek başına üretemiyor. Çin yeni stealth uçak yaptı, motorunu Rusya'dan tedarik etti. Aynı şekilde Amerika tank yapıyor, motorunu kendi üretmek yerine Alman firmalarından satın alıyor. Her ülke birbirine muhtaç durumdayken son 20 yılda bu sektörde varlığını arttıran Türkiye için neden bu kadar hayalperest davranıyorsunuz?

Bu kadar geç başlayıp bu kadar sağlam sonuçlar almamız bile saygı duruşuna geçip o insanların gözünden öpmemiz için yeterlidir. Muhalefet olacağım diye cidden bazen çok yanlış çıkmaz noktalara giriyorsunuz, kötü oluyor.

Geri
Yukarı