Akıncı Belgeseli

@Silinen üye Henüz aramıza yeni katılmış bir arkadaşımızsın. Bu kategoride daha alevli tartışmalar da döndü. Saygı çerçevesi içinde her türlü fikir ayrılığına, tartışmaya ve görüşe açığız. Zira tartışmadan, konuşmadan gelişemeyiz. Yeter ki bunların içini doldurarak yapalım, birileri gibi köstek olmak için yapmayalım yeter.

Günün sonunda hepimizin derdi aynı ve tek. Bu yüzden gönül koymaya hiç gerek yok birbirimize. Evet, bu konuların içine siyaset çok fazla giriyor ve ben böyle ortamlarda/konularda siyasete çok girmeyi istemediğimden bazı şeylerin ucu açık kalabiliyor. Ona da artık yapacak bir şey yok. İyi geceler herkese.

%100 yerli 3 temelden oluşuyor = Güç grubu, yazılım, elektronik sistemler. Fırkateynin üstüne takacağın topu veya VLS sistemini mühendislikte üretim yüzdesine katılmıyor. Vatandaşa %100 yerliliğin olduğunu öğretmek gerekiyor. Biz %65 yerliyiz ve bunu 20 senede yaptık, ben inanıyorum ki gerekli yatırım yapılırsa %100 yerli olmamız sadece 10 yıl sürecektir. Artık hayırlısı diyelim çünkü mühendis olsa bile para vermesen hiçbir şey geliştirilemez.

Beni rahatsız eden bir şey yok hatta adamı çok seviyorum ama ben kendimi ifade edemedim. O yüzden bu konuyu çok fazla uzatmayacağım. Devletin bir adama odaklanması ve o şahsın konuşup ama icraatte bir şey yapmaması beni geriyor derdim o sadece. Ana konuda hem fikir olunduğu için sorun yok. Terörle mücadelede şehit sayısının minimalize edilmesinin tek yolu her istihbaratta göklerde Türk kuşlarının uçmasıdır. Güzel gidiyoruz, güzele odaklanalım. Şimdi çelişiyorsun dediği içinde ne yazsam nasıl sonlandırmsam bilemedim :) burada noktayı koyuyorum.

%100 yerli olmaya gerek yok. Dünya bunu bıraktı artık.
Sebebi de hem pahalıya mal olması hem de projelerin uzun sürmesi. ABD bile birçok silahını ortak üretiyor artık.

F-35, Eurofighter savaş uçağı projeleri gibi.

Otomobil firmaları da bu şekilde çalışıyor. Bir otomobili 20-30 ülkeden gelen parçaları birleştirerek yapıyorlar.

Kimse her şeyini biz üretelim derdinde değil, saçma da zaten.

@Silinen üye dediklerine saygı duyuyorum. Ben de birkaç cümle yazayım.

Vatanımı ve milletimi severim fakat "Vatan - Millet - Sakarya" duygusuna kapılıp hakikatten uzaklaşmam. Selçuk Bayraktar'ı desteklemem siyasi ya da ideolojik bir sebepten veya çıkardan değil. Bir mühendis olarak takip ediyorum ve taktir ediyorum. Eğitimini yurtdışında tamamlamış bir kişi. Yurtdışında kalmayı tercih etseydi eminim ki aynı şeyler üzerine çalışırdı, dolayısyla eğitimini aldığı ve sevdiği işi yapıyor. Bunun yanında sektöre ve gençlere öncülük ediyor.

Bu bir süreçtir. Baykar firması, Selçuk Bayraktar'dan öncesine dayanıyor, Selçuk Bayraktar'sa bu firmayı bir adım öteye taşıdı. Yarın başka bir genç çıkar ve bir adım daha öteye çıkar.

Evet devletin destekleri ve yatırımları komik kaçıyor ama bu durumda bile Baykar'ın yaptıkları gençler için umut oluyor.

Aselsan mühendisleri tek tek elden kayıp gidiyor o yüzdende çok büyük sıkıntılar çekeceğiz. Tek bir noktaya odaklanıldı ve arka plandakilere destek verilmedi o yüzden elmas gibi mühendisler elden kayıp gidiyor ve yarın öbürgün 1500 dolar maaş verdikleri o mühendisleri hain ilan edecekler. Elimizde Selçuk Bayraktar'dan geri kalmayan çok fazla mühendis var ve ön plana çıkıp öncü olma dertleri yok sadece yatırım istiyorlar. Baykar firması Wescam firmasından elektro-optik sistem alıyor ama bizdeki mühendisler bundan daha iyisini üretebileceğini söylüyor ve yatırım talep ediyor ama sonuç yok. Bütün savunma sanayi şuan bir şirketin ağzından çıkacak yatırıma bakıyor.

Bu sektördeki öncü şirketlerden senelerce geride olduğumuzu belirtmeme gerek yoktur. Ya da çalkantılı eknomimizden. Bunlar zayıf noktalarımız ve maalesef, belirttiğiniz gibi bir çok kıymetli beyin bu sebeplerden ötürü kaybediliyor.

Fakat Bayraktar ve ekibinin bu ortamda yaptıkları bir umut işte. Çünkü bu çalkantılı durumdan kurtulmanın en önemli yolu üretmek. Bu duruma rağmen bir şeyler üretiliyor ve geliştiriliyor, yeterli gelmese de gençler istihdam ediliyor. Yoksa bu çalışmaların yeterli gelmediğinin, daha çok gencin istihdam edilmesinin gerekli olduğunun onlar da farkında. Bu nedenle Milli Teknoloji Hamlesi adı altında vizyonlarını oluşturuyorlar.

Sebebi de hem pahalıya mal olması hem de projelerin uzun sürmesi. ABD bile birçok silahını ortak üretiyor artık.

Otomobil firmaları da bu şekilde çalışıyor. Bir otomobili 20-30 ülkeden gelen parçaları birleştirerek yapıyorlar.

Kesinlikle. Çoğu şirket X ürününü en kolay ve verimli şeklide üretmek peşinde artık. Bunun yolu da ortaklık yapmaktan geçiyor.

50'ler ve 60'larda olduğu gibi; devlerin, büyük bütçeleri ve bu harcalamalara sessiz kalacak halkları yok artık.

Son düzenleme:

Ortadoğuda bir ateş çemberinde hiçbir samimi ittifakı olmadan düşmanlarına karşı ayakta durmaya çalışan bir ülkeyseniz ve üstüne de Libya gibi stratejik hedefleriniz varsa %100 yerli üretmek zorundasınızdır diye düşünüyorum. Tabi herkesin kendi fikirleri ve haklı sebepleri var. Mantık çerçevesinde haklı olabilirsiniz ama üretilen kritik parçaların bulunabilirliği nadir olduğu için ve sizde Türk ve sıfat olarak müslüman bir devlet olduğunuz için bu örnekler sizin için geçerli olmuyor. Her yaptığımız harekatta ambargolar ayağımızı kaydırıyor bunu göremiyorsanız artık diyecek bir şeyim yok. Onlar her şeyden vazgeçse bile din kimliğinde bile buluşabilirler ama Türk'e kimse el vermez bunu unutmayın. Yalnızlık kötüdür ama bizim kaderimiz Yalnız Kurt olarak yazılmıştır. İttifağımız olan ülkeler fakir ve düşmanlarıyla uğraşıyorlar, geriye kalanlarda savunma sanayiden bir haber yeni bağımlı ülkeler. Her şeyin bir anda olması mümkün değil onunda altını çizeyim bahsettiğim konu %100 yerliliğin önemi. Her konuda olmasada en azından Donanma ve S/İHA konusunda %100 yerliliğe ulaşmak bölgenin ve ülkenin kaderini değiştirecektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı