Akıncı Belgeseli

Süreci izleyip beraber görelim... Farklı ülkeler kendi çaplarında Endüstri 4.0 ve Society 5.0 gibi kavramlar kullanarak kendi teknolojilerini geliştiriyor. Bizim de Milli Teknoloji Hamlesi adı altına geliştirilmeye başlayan bu teknolojileri ve strateji haritasını incelemek isteyen varsa bakanlığın hazırladığı 84 sayfalık sunuma bir göz atabilir.

Arkadaş ben şu yaşıma kadar bu zihniyeti hiç çözemedim, çözebileceğimi de sanmıyorum. ABD'nin önde gelen şirketleri başına buyruk mu çalışıyor sanıyorsunuz? Boeing'in ürettiğini Lockheed, Lockheed'in ürettiğini Northrop, Northrop'un ürettiğini Raytheon kullanıyor. Bakın bunlar ABD'nin bu sektörde en önde gelen şirketlerinden sadece birkaç tanesi. Devasa bütçeleri, tecrübeleri, know how'ları ve mühendisleri var. Ama onlar bile bu devasa tecrübe ve birikime rağmen birbirlerine muhtaçlar ve birbirlerinden destek almak zorundalar. Tek başlarına büyük projeleri yapamayacak düzeydeler.

Dünyada böyle büyük teknolojik sistemleri hiçbir ülke tek başına üretemiyor. Çin yeni stealth uçak yaptı, motorunu Rusya'dan tedarik etti. Aynı şekilde Amerika tank yapıyor, motorunu kendi üretmek yerine Alman firmalarından satın alıyor. Her ülke birbirine muhtaç durumdayken son 20 yılda bu sektörde varlığını arttıran Türkiye için neden bu kadar hayalperest davranıyorsunuz?

Bu kadar geç başlayıp bu kadar sağlam sonuçlar almamız bile saygı duruşuna geçip o insanların gözünden öpmemiz için yeterlidir. Muhalefet olacağım diye cidden bazen çok yanlış çıkmaz noktalara giriyorsunuz, kötü oluyor.
Ben muhalefet olmuyorum ama burada kendimi ya iyi ifade edemiyorum yada ifademi anlayacak olanlar anlayamıyor. Ben dediğine katılıyorum ve bahsettiğim konu bu değil. Bütün ilgiliyi ve yatırımı üstüne çekip ama arka planda gece gündüz çalışan ve Türk teknolojisinin temelini oluşturan Aselsan ve alt yüklenici firmaların adını anmamak büyük saygısızlık ve kendisini pohpohlamaktır diye düşünüyorum. Ben muhalefet değilim, gördüğün gibi solcu bir tip değilim yani olsam bile bu konu siyaset üstüdür. Her yazı yazanı düşman ve muhalif olarak gördüğünüz için anlamakta sıkıntı yaşıyorsunuz diye 'düşünüyorum'. Her şeyin altını çizerek ve eklenti yaparak anlatsam burada roman yazmak zorunda kalırım. Bugünlerede şükür ama benim bahsettiğim konu biraz seçimlere oynayıp %90 yerli denilip, katma değerin sadece yazılım olduğu söylenmesidir.

Ben senin mesajlarını takip ediyorum, demek istediklerini de gayet iyi anlıyorum. İdrak etme problemim olmadığı gibi eğer öyle bir problemim varsa konuyu takip eden arkadaşlar da ''bak şurada hata yapıyorsun ya da yanlış anlıyorsun'' diyebilir.

İşin siyasi kısmına girmeye gerek yok. En nihayetinde 20 yıl önce olmayan bir sistem bugün Türk mühendisleri tarafından, Türk şirketleri tarafından, Türk topraklarında büyük oranda üretiliyor ve yapılıyor. İşte bu tartışmaya kapalı bir başarıdır. Ama motorunu da şöyle elde ediyoruz, ama x parçası da buradan geliyor diye diye zaten bu ülke yıllardır yerinde saydı. Tabii ki eksik kaldığımız yerler olacak ve bu eksik noktaları da yardım alarak gidereceğiz.

Eksik kalınan noktalarda alınan satın alımlar ileri süreçlerde giderilecek. Bu parçaların AR-GE ve mühendisliği için de çalışmalar yapılıp dışa bağımlılığı tamamen olmasa da büyük oranda azaltacağız. Yani 20 yıl önce havada olmayan bir sistem bugün havadaysa, bundan 20 yıl sonra o satın aldığımız motoru da kendimiz üretebiliriz.

Ama bunların hepsi köstek olarak değil, destek olarak yapılıyor. Selçuk Bayraktar'ı bu konuda öncül olarak düşünebilirsiniz. Bugünlere gelmemizde kendisinin ve adı geçen geçmeyen diğer tüm mühendislerimizin emeği büyük. Her mühendis çıkıp bunun reklamını yapamaz, böyle bir şey de dünyanın hiçbir yerinde görülmez zaten. Belgeselde arka planın da fikirlerini ve düşüncelerini görebilirsiniz.

Bahsettiğiniz gibi bir durum yok. Yandaş medyanın bazı gereksiz haberleri dışında bir pohpohlanmışlık görmedim, ki Selçuk Bayraktar'ın da bundan rahatsız olduğuna eminim. Ayrıca ne ekibine ne de diğer çalışmalara saygısızlık yapıldığını ya da geri plana atıldığını düşünmüyorum. Üstelik bahsettiğiniz şirketlerle beraber solunum cihazı dahi geliştirdiler.

Olaya ve size siyasi olarak bakmıyorum. . Dediklerinizi de gayet iyi anlıyorum. Fakat mesajlarınızıda çelişen noktalar var.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Jira'nın da bahsettiği gibi 2004'lü yıllarda başlayan çalışmaların ilk örneği üstteki videoda görülebiliyor. Bunun gibi birçok proje böyle ufak çalışmalarla başladı. Bunu bilmeyen yoktur heralde.

Ben senin mesajlarını takip ediyorum, demek istediklerini de gayet iyi anlıyorum. İdrak etme problemim olmadığı gibi eğer öyle bir problemim varsa konuyu takip eden arkadaşlar da ''bak şurada hata yapıyorsun ya da yanlış anlıyorsun'' diyebilir.

İşin siyasi kısmına girmeye gerek yok. En nihayetinde 20 yıl önce olmayan bir sistem bugün Türk mühendisleri tarafından, Türk şirketleri tarafından, Türk topraklarında büyük oranda üretiliyor ve yapılıyor. İşte bu tartışmaya kapalı bir başarıdır. Ama motorunu da şöyle elde ediyoruz, ama x parçası da buradan geliyor diye diye zaten bu ülke yıllardır yerinde saydı. Tabii ki eksik kaldığımız yerler olacak ve bu eksik noktaları da yardım alarak gidereceğiz.

Eksik kalınan noktalarda alınan satın alımlar ileri süreçlerde giderilecek. Bu parçaların AR-GE ve mühendisliği için de çalışmalar yapılıp dışa bağımlılığı tamamen olmasa da büyük oranda azaltacağız. Yani 20 yıl önce havada olmayan bir sistem bugün havadaysa, bundan 20 yıl sonra o satın aldığımız motoru da kendimiz üretebiliriz.

Ama bunların hepsi köstek olarak değil, destek olarak yapılıyor. Selçuk Bayraktar'ı bu konuda öncül olarak düşünebilirsiniz. Bugünlere gelmemizde kendisinin ve adı geçen geçmeyen diğer tüm mühendislerimizin emeği büyük. Her mühendis çıkıp bunun reklamını yapamaz, böyle bir şey de dünyanın hiçbir yerinde görülmez zaten. Belgeselde arka planın da fikirlerini ve düşüncelerini görebilirsiniz.
Değerli bir insanı sert eleştirdim o yüzden normal karışılıyorum ama dediğimde hak payımın olduğuna fazlasıyla inanıyorum. Savunma sanayinin içine girseniz belki anca öyle anlarsınız. Aselsan mühendisleri tek tek elden kayıp gidiyor o yüzdende çok büyük sıkıntılar çekeceğiz. Tek bir noktaya odaklanıldı ve arka plandakilere destek verilmedi o yüzden elmas gibi mühendisler elden kayıp gidiyor ve yarın öbürgün 1500 dolar maaş verdikleri o mühendisleri hain ilan edecekler. Elimizde Selçuk Bayraktar'dan geri kalmayan çok fazla mühendis var ve ön plana çıkıp öncü olma dertleri yok sadece yatırım istiyorlar. Baykar firması Wescam firmasından elektro-optik sistem alıyor ama bizdeki mühendisler bundan daha iyisini üretebileceğini söylüyor ve yatırım talep ediyor ama sonuç yok. Bütün savunma sanayi şuan bir şirketin ağzından çıkacak yatırıma bakıyor. Ben burada bunu anlatamam, belki anlarsınız belki anlatamamışımdır neyse bu konuya hayırlısı olsun deyip kapatalım.

@SideWinder Devrik bir bölümden dolayı çelişiyorsun demen çok yanlış. Bir daha okumanı ve anlamanı öneririm. Cümleden kendine pay çıkarmaya çalışmak yerine anlamaya çalışman daha iyi olur neyse sorun değil hayırlı geceler.

Bu üretilen insansız hava araçlarını tamamen biz mi üretiyoruz? Motor falan bize mı ait? Eğer öyleyse hakikatten ellerine, emeklerine sağlık. Çok güzel görünüyor.

Henüz motor üretmedik. Ürettiğimiz hiçbir aracın motoru bize ait değil.

%100 yerli olmasına gerek yok, Türk markası ise yerlidir. %100 yerli diye bir kavram yok zaten dünyada o çok eskidendi.

Elimizde Selçuk Bayraktar'dan geri kalmayan çok fazla mühendis var ve ön plana çıkıp öncü olma dertleri yok sadece yatırım istiyorlar. Baykar firması Wescam firmasından elektro-optik sistem alıyor ama bizdeki mühendisler bundan daha iyisini üretebileceğini söylüyor ve yatırım talep ediyor ama sonuç yok.
Selçuk Bayraktar'ın ön planda olması niye rahatsız ediyor seni mesela? Onu konuşalım biraz. TV izlemeyen bir adamım ama geçenlerde TV'ye çıktı bu adam. Geçtim odaya, farklı bir kanal açıktı, çıktığı programın kanalını açtım ve izledim. Her cümlesinde ''ben değil, biz kullanan'' bir adam kendisi. Kendisinin reklamını değil, kendisiyle birlikte ter dökerek çalışan ekibinin reklamını yapıyor, ki yapmakta çok haklı. Sanırım yabancı medyayı hiç takip etmiyorsunuz. :)

Yatırım ve destek konusuna gelelim. Bu konu çok dallanır ve budaklanır. Bu konuda sana bir miktar hak verebilirim çünkü gerçekten potansiyelimiz olmasına rağmen devletin verdiği destek düşük denecek seviyede. Gereksiz yatırımları kesip millileşmede önemli rol oynayacak projeleri kaçırmadan adımlar atmamız gerekiyor. Burada herkes hemfikirdir diye düşünüyorum.

Henüz motor üretmedik. Ürettiğimiz hiçbir aracın motoru bize ait değil.

%100 yerli olmasına gerek yok, Türk markası ise yerlidir. %100 yerli diye bir kavram yok zaten dünyada o çok eskidendi.
%100 yerli 3 temelden oluşuyor = Güç grubu, yazılım, elektronik sistemler. Fırkateynin üstüne takacağın eklentileri yani topu veya VLS sistemini mühendislikte üretim yüzdesine katılmıyor. Vatandaşa %100 yerliliğin olduğunu öğretmek gerekiyor. Biz %65 yerliyiz ve bunu 20 senede yaptık, ben inanıyorum ki gerekli yatırım yapılırsa %100 yerli olmamız sadece 10 yıl sürecektir. Artık hayırlısı diyelim çünkü mühendis olsa bile para vermesen hiçbir şey geliştirilemez.
Selçuk Bayraktar'ın ön planda olması niye rahatsız ediyor seni mesela? Onu konuşalım biraz. TV izlemeyen bir adamım ama geçenlerde TV'ye çıktı bu adam. Geçtim odaya, farklı bir kanal açıktı, çıktığı programın kanalını açtım ve izledim. Her cümlesinde ''ben değil, biz kullanan'' bir adam kendisi. Kendisinin reklamını değil, kendisiyle birlikte ter dökerek çalışan ekibinin reklamını yapıyor, ki yapmakta çok haklı. Sanırım yabancı medyayı hiç takip etmiyorsunuz. :)

Yatırım ve destek konusuna gelelim. Bu konu çok dallanır ve budaklanır. Bu konuda sana bir miktar hak verebilirim çünkü gerçekten potansiyelimiz olmasına rağmen devletin verdiği destek düşük denecek seviyede. Gereksiz yatırımları kesip millileşmede önemli rol oynayacak projeleri kaçırmamamız gerekiyor. Bu konuda herkes hemfikirdir diye düşünüyorum.
Beni rahatsız eden bir şey yok hatta adamı çok seviyorum ama ben kendimi ifade edemedim. O yüzden bu konuyu çok fazla uzatmayacağım. 'Devletin bir adama odaklanması ve konuşup ama plandakilere icraatte bir şey yapmaması beni geriyor', derdim o sadece. Ana konuda hem fikir olunduğu için sorun yok. Terörle mücadelede şehit sayısının minimalize edilmesinin tek yolu her istihbaratta göklerde Türk kuşlarının uçmasıdır. Güzel gidiyoruz, güzele odaklanalım. Şimdi çelişiyorsun dediği içinde ne yazsam nasıl sonlandırmsam bilemedim :) burada noktayı koyuyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı