Türkiye ve İspanya 2.Dünya Savaşında mihver devletlerin yanında yer alsaydı ne olurdu?

O zamanlar durumumuz iyi değildi. Zor günlerdi. Savaşa girmeyip tarafsız kalmak en iyisi. Eğer şimdiki durumumuzda olsak bize savaş açmak isteyen birkaç defa düşünürdü ama maalesef değildik.

Şimdiki durumumuzda olsak bize savaş açmak isteyen birkaç defa düşünürdü ama maalesef değildik.
Şu anda da ne ekonomik olarak ne endüstri olarak ne de envanter olarak uzun süreli bir topyekûn savaşı kaldıracak durumda değiliz ki. Tek atımlık kurşunumuz var, onu da bazıları Yunanistan'a karşı kullanıp savunmasız kalalım diye uğraşıyorlar.

Savaş ekonomisi yüz milyarlarca dolarlık kaynak ister, bunu bulabilecek bir kaynağımız yok. Savaş endüstrisi kaybettiğin her savaş aracının yerine yenisini hemen koymanı ister, daha platformlarının neredeyse hiçbirinde %100 kapalı ekonomi üretimin yok. Kaybettiğin uçakları, gemileri ve tankları geri koyamayacaksın. Uzun süreli savaş güçlü müttefikler ister, işte bu hiç yok.

Şu anda da ne ekonomik olarak ne endüstri olarak ne de envanter olarak uzun süreli bir topyekûn savaşı kaldıracak durumda değiliz ki. Tek atımlık kurşunumuz var, onu da bazıları Yunanistan'a karşı kullanıp savunmasız kalalım diye uğraşıyorlar.

Savaş ekonomisi yüz milyarlarca dolarlık kaynak ister, bunu bulabilecek bir kaynağımız yok. Savaş endüstrisi kaybettiğin her savaş aracının yerine yenisini hemen koymanı ister, daha platformlarının neredeyse hiçbirinde %100 kapalı ekonomi üretimin yok. Kaybettiğin uçakları, gemileri ve tankları geri koyamayacaksın. Uzun süreli savaş güçlü müttefikler ister, işte bu hiç yok.
Yine de o zamanki durumumuzla kıyaslanamayacak kadar iyi durumdayız. Ama bizi Yunanistan'la teke tek bıraksalar (bırakmazlar) da onları geçen sefer denize dökmüştük, bu sefer de yüzmeyi öğretiriz. Denize düştüklerinde boğulmasınlar.

Savaşa katılmamamıza rağmen çok etkilenmiştik diye biliyorum. Katılsaydık daha kötü şeyler yaşayabilirdik.

Gençler soru kesin ve net. Ben aklınızı pek çelmek istemem ama İspanya iç savaştan yeni çıkmış Türkiye'de daha toparlanamamıştı hiçbir şey olmazdı dediğinizi duyar gibiyim fakat ben öyle düşünmüyorum nitekim Atatürk ülkeyi ne kadar yükselmeye soktuys ada daha hala kötü durumdaydık doğru ama bu demek değil ki stratejik konumumuz da kötü durumda. Almanlar'ın Sovyet'lere saldırdığı sırada bence bizim kafkaslardan bir cephe açıp Almanya'nın yardımıyla o cepheden ittirmemiz çok önemli bir durum olurdu hitlerin planı kafkaslar tarafını yani Sovyet'lerin güneybatı kısmını almak ve orada bulunan fabrikaları bakü petrollerini falan almaktı. Ki aslında epey de yaklaştılar ama başaramadılar eğer ki biz oradan bir cephe açmış olsaydık o kısmı ele geçirecektik (büyük ihtimalle) ve Almanya oradan alacağı doğalgaz, petrol fabrika vb. kaynaklar ile toparlanabilir bir hale gelebilirdi. Türkiye olarak zaten odaklanmamız gereken tek yer doğu cephesi olacaktı batı tarafında Bulgaristan falan bizi koruyor ve dolayısı ile sadece doğa cephesine odaklanmamız gerekiyordu orayı da halledebileceğimizi düşünüyorum. Mesela lozan antlaşması sırasında 6-7 yaşlarında bir çocuk düşünün. O çocuk 2. dünya savaşı sırasında 26 yaşlarında olacak dolayısıyla yarım yamalakta olsa bir ordumuz hem de genç bir ordumuz olabilirdi. Bilmiyorum belki çok hayalperest konuşuyorumdur ama bence söylediklerim mantıklı ve olası. Güney cephesinde Suriye ve Irak mihver devletler tarafında idi (Suriye Fransa sömürgesiydi ve Fransa çökünce orası da mihverlerin oldu.)İran'da tarafsızdı kafkasları aldığımızda istersek ordumuzu geri çekip güneyi koruyabilirdik ve petrolleri yürütürdük veya kafkaslarda Almanya ile birleşip sovyetleri ittirmeye devam ederdik. İspanya'nın yararı ise Fransa'yı güneyde oyalamak olurdu ilk Almanya Fransa'ya saldırdığında Fransa diğer bölgelerden askerlerini alıp Almanya sınırına koyacaktı işte o zamanda İspanya güneyden saldıracaktı ve Fransa doğu cephesindeki askerleri aşağı yollamak zorunda kalacaktı böylece Almanlar az kayıp vererek Fransa'yı alacaktı. Aynı zamanda Türkiye ve İspanya'nın mihverlerin yanında olması İngiliz'lerin sömürge yollarının kesilmesi demekti. Akdeniz ve süveyş kanalından yardım alamayacaklardı (mısır Hindistan falan gibi sömürgelerden) İspanya'nın ise Fas ve kanarya adalarına sahip olması ise yine körfezi ya da Afrika'nın solundan gelecek yardımları kesmesini sağlayabilirdi. İspanya zaten mihverlerin yanında savaşa girecekti ancak çok fazla şey istediği ve Amerika'nın petrole uygulayacağı ambargodan ötürü Almanya bu işe çok sıcak bakmamıştı ama dediğim gibi biz olsaydık Kafkaslar ve Orta Doğu'dan petrol sıkıntısını giderebilirdik. Gerçekten uzun yazmışım buraya kadar okuduysan teşekkürler.

Belli ki pek bilmiyorsun git araştır İspanya Mihver Devletlerindeydi hatta bu dünya üzerindeki şu anlık son Faşist devlet İspanya.

@Bir acayip Faşist olmasına rağmen savaşa katılmadı Franco İspanyası.

1610556665535.png

Daha iç isyanlarla, doğal afetlerle uğraşamayan, güçsüz Türkiye Almanya'ya savaş mı kazandıracaktı? Evet jeopolitik konum açısından çok önemli bir yerdeydik ancak zaten Almanların savaşı kaybetmesinin ana nedeni Hitler'in savaşta izlediği yanlış politikalardı, ki bunlar da bizi kaçınılmaz yenilgiye iterdi.

Belli ki pek bilmiyorsun git araştır İspanya mihver devletlerindeydi hatta bu dünya üzerindeki şu anlık son faşist devlet İspanya.

İspanya savaşta mihver devletlerine İspanya iç savaşında yardım ettikleri için silah yardımında bulundu ama doğru dürüst savaşa katılmadı.

Geri
Yukarı