Türkiye'de 2020 Yılında En Çok Satan Otomobil Markaları

• Konuyu başlatan Jira
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 56
  • Görüntüleme 5B
Peugeot'dan bu atikliği bekliyordum. 3008 ve 508 yok sattı çünkü. Seat çok şaşırttı, listenin ilk 10'una girmesini beklerdim. Onun dışında geri kalan markalar zaten her seneki değerler ile neredeyse aynı.
VAG grubu içinde premium sınıfta Audi rakiplerine göre iyi iş çıkartıyor ama premium olmayan sınıfta Skoda ve Seat başarısı henüz istenilen seviyede değil. Skoda biraz daha yükselecektir ama Seat'ı daha fazla kült hale getireceklerinden satışlar daha fazla düşecektir, gereksiz beklenti olmuş bence.

508 satışları 2020'de çok iyi olmadı ama satacaktır ilerde.

Bu sene Mercedes almadım ondan öyle oldu. :D
1 Mercedes'in fark yaratacağını sanmıyorum ama bize de bir E kasa ısmarlarsan bilemeyeceğim :D

VAG grubu içinde premium sınıfta Audi rakiplerine göre iyi iş çıkartıyor ama premium olmayan sınıfta Skoda ve Seat başarısı henüz istenilen seviyede değil. Skoda biraz daha yükselecektir ama Seat'ı daha fazla kült hale getireceklerinden satışlar daha fazla düşecektir, gereksiz beklenti olmuş bence.

508 satışları 2020'de çok iyi olmadı ama satacaktır ilerde.

1 Mercedes'in fark yaratacağını sanmıyorum ama bize de bir E kasa ısmarlarsan bilemeyeceğim :D
Lafı mı olur? Sana bi' C coupe yakışır 😉

Skoda'nın daha düşük olmasını bekliyordum çünkü yıl boyunca stok sorunlarıyla en çok boğuşan markalardan oldu, C segmentteki iki ana aracını da Türkiye'ye bir türlü getiremedi. 2021 yılında Opel'i rahat geçecektir, Peugeot'u geçemez çünkü 3008 var :).
Peugeot'un VW'yi geçmesi gerekiyor şu anki kalitesi ile ama marka algısı o kadar fazla ki seçimleri çok etkiliyor.

Skoda stok sorunuyla uğraşırken diğer markalar güllük gülistanlık değildi. Hemen hemen her marka stok sorunu yaşadı 2020'de. Pandemi sebebiyle üretim aksadı.

Peugeot VW'yi geçmesi gerekiyor şu anki kalitesi ile ama marka algısı o kadar fazla ki seçimleri çok etkiliyor.

Skoda stok sorunuyla uğraşırken diğer markalar güllük gülistanlık değildi. Hemen hemen her marka stok sorunu yaşadı 2020'de. Pandemi sebebiyle üretim aksadı.
Yeni 308 de gelse Peugeot tam olacak da gelemedi bir türlü :). Skoda'daki tek sorun stok değildi hocam, tam bu sene hem Octavia'nın hem de Rapid'in üretimini kestiler Scala ve yeni Octavia gelecek diye. Scala'yı sene başında getirmeyi planlıyorlardı ama Eylül-Ekim gibi zar zor getirdiler, Octavia da geleli 2 hafta oldu zaten. Üretimin aksaması yetmiyormuş gibi adamların pratikte B ve C segment binekleri direkt yoktu. Ben o yüzden yerin dibinde bekliyordum satışlarını.

Ticari işin içine girerse yerli üretim yapan markalar daha üste çıkıyor. Mesela Mercedes ticarileri de iyi satıyor. Binek üzerinden konuşmak lazım.
Doğru.

Sadece stok sorunu mu? Özellikle Peugeot beni şaşırttı çünkü stok sorununun yanında galericilerin yüklü miktarda araba satıp 2. elde daha pahalıya satması olayı da var. Özellikle 2008 hemen karaborsaya düştü.

Bir çok firma bu sene satışların düşeceğini tahmin edip az araba getirdi. Peugeot, yeni 208'i getirse yok satacak bence ama bir türlü getirmiyor.

Arteon ne kadar sattı? Passata dış görünüş olarak 5 çeken bir araba bence. İçleri aynı zaten :D
1 senede toplasan yolda 3-4 kere görmüşümdür. Gizemli 508'i daha fazla gördüm :D

Arteon çok alınacak bir otomobil değil, en azından bu fiyatlandırma ile bana boş geliyor. 2. el temiz Audi/Mercedes bakarım Arteon'a o kadar verene kadar.

Yeni konular

Geri
Yukarı