Türkiye'de Astronomi ve Uzay Bilimleri okunur mu?

Sen oku kardeşim ülkemizde her ne kadar medyada gösterilmiyorsa da bu konuda arge çalışmaları büyük hızla devam ediyor kesinlikle iş bulabilirsin.

TUA'nın son zamanlarda çalışmalarında hızlanması bana umut veriyor şahsen ben üniversitemi değiştirip astronomiye geçmeyi düşünüyorum tekrar YKS çalışmalarına başladım. Zaten mezun olana kadar 4 yılın var en iyimser haliyle o zamana kadar işlerin Türkiye'de iyice ilerleyeceğini düşünüyorum.

Ben Uzay ve Havacılık Mühendisliği okumak istiyordum. Ancak Türkiye'de yaşadığım aklıma geldi, sonra başka bölüm derken konservatuvar sınavına hazırlanıyorum. Türkiye'de bu tarz meslekler yapılmaz. AR-GE çalışmaları yapılıyor falan denmiş ama kimsenin gidip de yeni mezun birisini AR-GE çalışmaları için işe alacağını düşünmüyorum. İlla Türkiye'de yaşamak/çalışmak istiyorsan daha gerçekçi bölümlere yönelsen iyi olur. Şevkini kırmak istemem ama ülkenin durumu böyle.

TUA'nın son zamanlarda çalışmalarında hızlanması bana umut veriyor şahsen ben üniversitemi değiştirip astronomiye geçmeyi düşünüyorum tekrar YKS çalışmalarına başladım. Zaten mezun olana kadar 4 yılın var en iyimser haliyle o zamana kadar işlerin Türkiye'de iyice ilerleyeceğini düşünüyorum.

Millete boş hayal satmaya gerek yok, Türkiye'de seçimden sonra bırak uzay araştırmaları için AR-GE yapmayı İha/Siha'ları yapacak bütçe bile kalmayacak. Yurt dışı işi de bana yaş geliyor, gideceğin üniversiteyi kimse tanımıyor etmiyor, muhtemelen tekrardan yukseklisans yapman vs gerekecek ve tecrübe edilebileceğin bir alan da yok ülkede.

Para için mi okuyacaksın yoksa bölümü sevdiğin için mi? Aynı anda ikisi de olsun istiyorsan şansını zorlamış olursun Türkiye'de.

Bölümü seviyorum ama bir yandanda 8000 TL maaş ile çalışmak istemem.

Millete boş hayal satmaya gerek yok, Türkiye'de seçimden sonra bırak uzay araştırmaları için ar-ge yapmayı İha/Siha'ları yapacak bütçe bile kalmayacak. Yurt dışı işi de bana yaş geliyor, gideceğin üniversiteyi kimse tanımıyor etmiyor, muhtemelen tekrardan yukseklisans yapman vs gerekecek ve tecrübe edilebileceğin bir alan da yok ülkede.

Herkesin mesajlarını dikkate aldığımda işin ucu Türkiye'de okunmaz yurt dışında okunura çıkıyor ailemin öyle çok bir bütçesi yok yurt dışı imkansız gibi benim için teşekkür ederim herkese.

Sen oku kardeşim ülkemizde her ne kadar medyada gösterilmiyorsa da bu konuda arge çalışmaları büyük hızla devam ediyor kesinlikle iş bulabilirsin.

Heeeeeeee okusun mu, iş mi bulsun? Evet çalışmalar bayağı büyük.

2023 bütçesi kanun teklifinin kurumlara ait ayrıntılı kitapçıkları TBMM’ye sunuldu. Türkiye Uzay Ajansı’nın (TUA) geçen yıl 61 milyon 293 bin lira olan bütçesinin, 2023 yılında 1 milyar 618 milyon 2 bin lira olması öngörüldü.
Diyanet İşleri Başkanlığı için 2023 yılında öngörülen bütçe 35 milyar 910 milyon 653 bin TL olarak belirlendi.

Çalışmalar bayağı büyük, destek çok büyük.

AKP'li @SerdarEdition @Horseman hocalarımı dinlemek yerine hayalinizi farklı ülkede gerçekleştirmeye çalışın. Ben sanki istemiyorum ülkemizde bilim insanları, astronotlar, vs. çıksın. Sadece realist olduğumuzda bu konuyla alakalı bir şey başarmak isteyen insanların farklı bir meslekte düşük maaşla heba olduğunu görüyoruz. Tabii ki gerçekleri elinin tersiyle iten bu arkadaşlara göre durum tam tersi. Ben istemez miyim ülkemizde böyle insanlar olsun? Ama destek verilmiyor, verilmiyor, verilmiyor.

Heeeeeeee okusun mu, iş mi bulsun? Evet çalışmalar bayağı büyük.

Çalışmalar bayağı büyük, destek çok büyük.

AKP'li @SerdarEdition @Horseman hocalarımı dinlemek yerine hayalinizi farklı ülkede gerçekleştirmeye çalışın. Ben sanki istemiyorum ülkemizde bilim insanları, astronotlar, vs. çıksın. Sadece realist olduğumuzda bu konuyla alakalı bir şey başarmak isteyen insanların farklı bir meslekte düşük maaşla heba olduğunu görüyoruz. Tabii ki gerçekleri elinin tersiyle iten bu arkadaşlara göre durum tam tersi. Ben istemez miyim ülkemizde böyle insanlar olsun? Ama destek verilmiyor, verilmiyor, verilmiyor.

Beğenmemek AKP'li olduğumuz anlamına mı geliyor? Her şey de bir çıkar peşinde olmuşsun.

Son düzenleyen: Moderatör:
Beğenmemek AKP'li olduğumuz anlamına mı geliyor? Her şey de bir çıkar peşinde olmuşsun.

Evet gayet o anlama geliyor. Ben ne demişim, büyük harflerle tekrardan tüm forum görsün;

Türkiye'de pek destek verildiğini sanmıyorum bu tür şeylere. Hevesini kırmak istemem ama bence Türkiye'de geleceği mantıklı bir iş değil.

Şimdi bu yorum ne anlama geliyor? Yoruma göre mevcut iktidarın bu tür şeylere ''pek'' destek vermediği anlamına. Siz yorumu beğenmemişsiniz, yani karşı görüştesiniz. Bu da demek oluyor ki mevcut hükümetin Astronomiye yeterince destek verdiğini söylüyorsunuz. Ve bu işin geleceğinin Türkiye'de parlak olduğunu söylüyorsunuz. Bu da demek oluyor ki iktidarı destekliyorsunuz. AKP'liden başka ne diyebilirim size? Ha iktidarı desteklemiyorsunuzdur, veya destekliyorsunuzdur. Beni ilgilendirmez. Ama yoruma beğenmedim atıp, bana bir çıkar peşinde derseniz derim tabii. Nasıl bir çıkarım olacak ki? Konu sahibi bu iş alanında gelişince para mı isteyeceğim? Ayrıca bakanlıklara verilen bütçeye bakmamız yetiyor zaten. Diyanete, Uzay Ajansına verilen bütçenin 35 katının verildiği bir ülkedeyiz. Nasıl yeterince destek olabilir ki?

Şu an yapılan çalışmaların yetersizliği konusunda zaten hemfikiriz ancak tartışmadaki çoğu kişi şimdiyi düşünerek yorum yapmış. Bölüm girmesi kolay ama mezun olması zor bir bölüm. Önceden de söylediğim gibi 4 yıllık bölümü 4 yılda bitirmek zaten zor, 5 belki 6 yıl sürebilir tüm derslerin verilmesi. 4, 5 belki 6 yıl içinde olabilecek ilerlemeyi de düşünüp görüş bildirseniz daha iyi olur diye düşünüyorum. Geleceği şu an parlak olmayabilir ama her an parlayabilir.

Diyanete, Uzay Ajansına verilen bütçenin 35 katının verildiği bir ülkedeyiz. Nasıl yeterince destek olabilir ki?
Amerika'da da NASA'ya ayrılan bütçenin 27 katı savunma bütçesine veriliyor, mesele o bütçenin nasıl kullanıldığı bir yandan da.

Yeni konular

Geri
Yukarı