Türkiye'de eğitim/öğretim adaleti

Sen haksızsın. Sana silgi geliyor, ve sende rastgele atıyorsun. Çocuğun saldırması doğru olmamış ama senin silgi atman seni haksız çıkartıyor.

Ben dokuzuncu sınıf öğrencisiyim. Son hafta derste oturuyordum ve millet birbirine sıkıntıdan silgi atıyordu, bana da silgi geldi ve ben rastgele fırlattım bir çocuğun kafasına geldi çocuk kalkıp saldırdı üstümü başımı yırttı, istesem öldürürüm orada çocuğu, küçücük çocuk yumruk atmayı bile bilmiyor. Ama ceza almayayım diye ellerimi arkada bağladım ve bekledim sonuç olarak savunmamı bile almadan ikimize de 1 gün uzaklaştırma verdiler, cuma günü karne günü çıkışta çocuktan intikam almak istiyorum yani içimde o kötü his kaldı şu an hiçbir şey yapmadım aynı cezayı aldık, sizce ne yapayım?
Savunma gerektirecek bir durum yok bence. Sınıftaki o silgi savaşı o çocuğun sinirlenip senin üstüne atlasıyla patlak vermiş. Silgiyi atanda sen olduğun için seni de cezalandırmışlar. Yani sonuç olarak disiplin kurulu sebebine bakar. Hani savunma yapsan bile ne kadar iyi yaparsan yap, neticede sen o silgiyi atmasaydın olay buralara gelmezdi, deyip konuyu kapatırlar ve hiçbir işe yaramazdı savunmam. İtiraz etme hakkın var. Fakat o çocuk kasıtlı olarak attı derse, aksini ispatlaya bileceğini sanmıyorum. Okulda zaten kapanmak üzere itirazını konu uzamasın diye reddedebilir. Yani elinden pek bir şey gelmeye bilir. Ayrıyaten çocuğu çıkışta döversen, eğer seni şikayet ederse. En ufak kavga da hemen bu şekilde ceza veren disiplin kurulu seni hayli hayli başka okula naklini gönderir. Ceza için okulun kapanması bir anlam ifade etmez.

Yani uzun lafın kısası ikinizde hatalısınız konuyu bence hiç uzatma hiç elleme çocuğu.

Askerde olduğunu düşün ve tezkereni almana birkaç gün kalmış olsun, yemekhane de yemek yerken diğer askerlerden birisi geldi ve üstüne tepsi fırlattı ve sen de gidip o tepsiyi başka bir askere fırlattın, fırlattığın asker de gelip sana saldırdı ve üstünü parçaladı ve sonra hepiniz ceza aldınız. Kurtulmana birkaç gün kalmışken olaya kalkışıyorsan sen de bela arıyorsun demektir. Şikayet etmek yerine olaya dahil olmuş.

Anlamadığın nokta şu, ben bilerek bir kesime atmıyorum silgiyi şöyle düşün, asker senin üstüne tepsi atıyor sende ya yeter deyip tepsiyi rastgele fırlatıyorsun sonra tepsi çavuşa geliyor adam gelip kafana sıkıyor.

Anlamadığın nokta şu, ben bilerek bir kesime atmıyorum silgiyi şöyle düşün, asker senin üstüne tepsi atıyor sende ya yeter deyip tepsiyi rastgele fırlatıyorsun sonra tepsi çavuşa geliyor adam gelip kafana sıkıyor.
Oyunu kuralına göre oynamazsan her zaman seni haksız çıkarmak için bir yol bulurlar.
Ders çıkar bu olaydan, aynısını tekrar yaparsan yine senin başın ağrıyacak. Sabredersen kurtulmuş olacaksın.

Yeni konular

Geri
Yukarı