Türkiye'de genel olarak internet kalitesi kaç sene sonra artacak?

Türkiye genelinde kaç sene sonra internet altyapısı gelişir?

• 5-10 Sene sonra gelişir.

Oy: 21 16,2%
  • 10-15 Sene sonra gelişir.

Oy: 22 16,9%
  • 15 Sene'den uzun süreceği kesin.

Oy: 28 21,5%
  • Bence hiçbir zaman gelişmeyecek.

Oy: 59 45,4%

• Oy verenlerin toplamı
    130

Autistic Boy

Kilopat
Makaleler
24
Yer
Didim
Merhaba. Türkiye genelinde, en kötü altyapının bile en az VDSL2 Plus olacağı zamanları ve en iyi altyapıların ise FTTH olacağı zamanların gelebilmesi için kaç sene beklememiz gerekir? Şu an Türk Telekom'un bankalara satıldığını düşünürsek, şuan için pek birşey yapamazlar. Zaten, Türk Telekom biliyorsunuz ki tarife fiyatlarını çok yüksek fiyattan satan ve altyapının desteklediği kadar müşterilerine hız vermeyen bir firma. Özellikle de, Upload hızları konusunda ADSL gibi eski bir teknolojide bile 800 Kbps Upload limiti koyan bir firmadır. Ayrıca, ADSL2+ hatlarda AnnexM bile vermiyorlar. VDSL Hatlarda ise en fazla 4 Mbps'e kadar Upload sunuyorlar maalesef. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda? Türk Telekom sizce ileride batacak ve onun yerine başka bir internet servis sağlayıcısı mı geçecek? Örneğin bu TürkNet veya Millenicom olabilir mi? Bu ve bu benzeri limitlemelere karşı internet servis sağlayıcıları mı Türk Telekom'un yerini alacakta altyapıyı geliştirmek için gereken yatırımlar yapılacak? Yoksa Türk Telekom'dan pekte farkı olmayan Turkcell Superonline gibi büyük internet servis sağlayıcıları mı Türk Telekom'un yerini alacak? Ayrıca Türkiye'de Upload limitleri, Türkiye'de Avrupa gibi kaliteli bir altyapı ve kaliteli bir yurtdışı çıkışı olduğu zaman, sizce Upload limitlemeleri kaldırılacak mı? Çünkü Türk Telekom altyapının genelinin kaliteli olmamasından dolayı, Upload hızlarını limitlediklerini söylerler. Bunu yapmalarının sebebi ise, genel olarak santrali stabil tutmak yani internet altyapısında istikrarsızlık olmaması için böyle birşeyi yaptıklarını iddia ediyorlar fakat ben inanmıyorum. Sizin görüşünüz nedir bu konuda? Bu konuya gerçekten takıntı yapmış durumdayım. Ayrıca size komik birşey söyleyeceğim. Hani internet altyapısı derler ya, bizim evde altyapı yok, üstyapı var. Peki bu nasıl oluyor? Bizim evdeki ankastre kutusundan gelen kabloyu takip ettim ve kablonun havadan geldiğini farkettim. Çok uzaklara kadar sürekli internet kabloları havadan geliyormuş meyersem. Alttan gelmiyor yani. Bu da, rüzgar olduğunda SNR değerinin düşmesi ve hava durumuna göre de internet performansının maalesef olumsuz olarak etkileneceği anlamına geliyor.

Şuanda 6 Mbps internet kullanıyorum ve altyapı kötü olduğu için ben önceden Adana'da yaşıyordum ve orada yanlış hatırlamıyorsam 50Mbps ya da 75Mbps'lik bir tarifemiz vardı. Bence tüm sorun umursamazlık bizim yanımızdaki fabrika Türk Telekom kullanıyor. Fakat bize altyapı yapmıyorlar çok umursamazlar ve bu yüzden iremnet adındaki bir firmadan kablosuz internet alırız ve aylık 50 TL fakat 6Mbps çok kötü.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı