Türkiye'de hayatın zorluğu

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu yazı ile isyan etmek yerine bir edebi ürün kaleme alıp dergiye verseydin daha iyi olurdu veya bir makale yazsan. Sen kendini kurtarabilirsin. İsyan veyahut bizler değil.
Hocam anlamadığım şey bizim durumumuzun kötüleştiği ortadayken insanların bunun hakkında konuşanları eleştirmesi. Ortada gözle görülür bir fakirleşme var bunun fark edilmesi isteniyor ancak siz hemen isyan etmemeleri gerektiğini söylüyorsunuz. Ortada isyan, ağlama vs. yok ki adam sadece durumumuzun kötüleştiğini insanlara hatırlatmak istemiş. Bunu yaparken aynı zamanda faydalı işler de yapıyor olabilir.

Cidden kimse umursamıyor burası gerçek. Ülkemiz insanları birbirine çok kutuplaştırıldı sen o ben şu muhabbetinden dolayı.

Bunların kaynağı aşiret töre gibi diziler insanları izlete, izlete kendilerine benzetmeye başardılar.

Milletimiz okumadıkça cahil oldukça ve ırk, töre, aşiret mastürbasyonu yaptıkça pek ileri gidemeyiz doğrusu.

Ayrıca, MEB diye bir kurum var ona değinmek istemiyorum.

Ortada gözle görülür bir fakirleşme var bunun fark edilmesi isteniyor.

Fark edilse ne olacak?
Afrika'daki çocuklarin leşini akbabalar yer ama ne değişti soyle?
Dogu Türkistan'daki bir günde 250 Türk kursuna dizildi fark ettin ne değişti?

Ama ben seminerlere destek verdim, konuştum olmadi tiyatroda oynadım. Kisaca icraat lazım.

Fark edilse ne olacak?
Valla ne olacağını tam olarak söyleyemem ancak şunu söyleyebilirim ki fark edilmemesinden daha iyi olacak. İnsanlar fark etmezse senin yaptığın gibi seminerlere destek veremez, tiyatrolarda oynayamaz. Durum fark edildikçe değişim için bir şeyler yapılmaya başlanır. Yedi yirmi dört konuşmak zaten boş insan işidir.

Son düzenleme:
Vallahi ne olacağını tam olarak söyleyemem ancak şunu söyleyebilirim ki fark edilmemesinden daha iyi olacak. İnsanlar fark etmezse senin yaptığın gibi seminerlere destek vermez, tiyatrolarda oynamaz. Durum fark edildikçe değişim için bir şeyler yapılmaya başlanır. Yedi yirmi dört konuşmak zaten boş insan işidir.

Dedigim insanlar duyuyor sadece duyuyor.
-Ay yazık ya!
-Tüh vah vah!
Ama icraat yok ne yazık ki.
Belki 5 TL bağış yaparlar, ötesi yok.

Hayat zorluğu bir yana, artık hiçbir şeyin tadı tuzu kalmadı. En basitinden bundan 1 sene önce tuttuğum takımın gündemini takip ederdim, maçlardan haberdardım. Maç heyecanı da olurdu içimde. Fakat artık ne maç heyecanı var, ne takip ediyorum ne birşey. Genel olarak böyle hiçbir şeyin artık eski tadı tuzu kalmadı, düzeleceği de muamma. Şu an okulumu bitirip yurt dışına gitmeye odaklandım. Yoksa daha böyle çok zorluk çekeceğiz.

Eğitimimiz çok vasat, öğrenciler bilinçlenmediği için eğitim kaliteli bile olsa doğru alıcıya erişemeyecek. Ben neredeyse 22 yaşındayım. Müzikle uğraşmak, tuvale resim yapmak, kitap okumak, çıkıp hafta sonları ortalamanın altında bi barda 3-4bira içmek vs vs bunlar benim hobilerimdi. Fakat yazdığım her şey artık lükse kayıyor. Ben artık yaklaşık 1 senedir bilgisayar oyunları oynuyorum, gerçekten kendimi geliştirmek için bi şeylere bulaşma imkanı o kadar zorlaştı ve pahalılaştı ki... Gitar telleri muhabbetiniz çok doğru, ayriyeten amfi fiyatları, org temizliği vs vs değinemiyorum. Bunun dışında resim yapmak için sadece tek fırçam var adam akıllı 6-7 fırça almaya kalksam 100lirayı gözden çıkartmam gerek. Uzaktan eğitim çok verimsiz, kendimi geliştireyim bir yerde staj göreyim diyorum hiçbir şirket eleman aramıyor, ihtiyacı olanlar da iğrenç insanlar olduğu için -gel çalış canım yol,yemek,para senden, sigorta yok hehe- diye pişkin pişkin konuşabiliyor, haliyle emeğimin sömürülmesini istemiyorum. Geçen çok sevdiğim bi şairin şiir kitabını alayım dedim mağazada 59liraydı. Edebiyat dergilerini takip ederdim artık her şeyin fiyatı arttığından onları almaya para ayıramıyorum -ki onların da fiyatı arttı-. Öncesinde bunlara ulaşmak için kısa süre part-time çalışmak yeterliydi, birazcık birikimle hepsini yapabiliyordunuz. Ne paranın değeri var ne de iş var. Arada da açıp biraz haber okuyup sinirleniyorum, seçim günü de sandık başında bekleyip eve geliyorum ve hiçbir şey değişmiyor. İnsanlar donarak ölüyor, açlıktan ölüyor, kendini yakıyor ölüyor, hiçbir şey yapmadan öldürülüyor... Ben artık bıraktım sevgili forum, steamden 3e 5e ucuz oyun ekliyorum kütüphaneye, epicten de aynı şekil, böyle mal gidi dümdüz oyun oynuyorum sadece. Kusura bakmayın ben de dolmuşum biraz :)

Arkadaşlar Türkiye'de hayat çok zor olmaya başladı. İnsanların pek çoğunun bir hobisi bile yok artık, en basitinden ben gitaristim İzmir'de yaşıyorum. Bildiğiniz üzere nem problemi var şehrimde teller çok çabuk küfleniyor. Ben ise silgi ile silerek temizlemeye çalışıyorum telleri, kokusu elime sinmesin diye ama son 2 aydır elimi sürmez oldum çünkü artık sadece masraf kapısı benim için. En ucuz tel 45 lira o da 2 gün dayanırsa şükredin, insan o hali ile çalamıyor. Bir kulaklık alacak ağabeyim, 3 aydır kupon arıyor. Sonunda aldı, uğraştığına değdi mi orasını bilemem ama çok uğraştı. Demagoji yapmak için yazmıyorum bunları, biz ne ara bu hale düştük onu anlamıyorum. Allah'a şükür babam çalışır, yemeğimizi yeriz ayrı. Kendimiz çalışarak alıyoruz hobilerimizi. Zaten adam batma noktasına gelmiş, elimizden geldiğince yardım ediyoruz ama bilmiyorum abim ve kardeşlerim bu düzen ne zamandır böyle yürür. Türkiye gibi bir ülkede hala 1050 Ti hayal ekran kartı durumunda ise vay halimize, yoksa ben mi yanlışım?
Kafanızı şişirdim, kusura bakmayın ama yazasım geldi, en azından sizin gibi kaliteli insanlar bir perspektif kazandırır bana. Elimden geldiğince politika katmamaya çalıştım sanki katsam bir şey değişecek de :D.

Hocam ne yalan söyleyeyim RX 550'nin hayalini kuruyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı