Türkiye'de her okuyan işsiz mi kalır?

166770

Kilopat
Makaleler
5
Sorum açık. Bildiğiniz üzeri pandemi ile birlikte işsizlik çoğaldı. Üniversite mezunu işsiz gençler de bayağı var. Bu olay da aklıma direkt bu soruyu aklıma getirdi. Biz şimdi o kadar YKS sınavına falan çalışıyoruz. 4 yıl okuyacağız, ama bunun sonu boşa mı çıkacak? Yanlış hatırlamıyor isem, @SideWinder ve @Jira hocam. Okuyan, kendini geliştiren insan, ne bu ülke de, ne de başka bir ülke de boş kalır demişler idi. Yani şimdi tam olarak Türkiye'de bir baltaya sap olmamız için her şeyi ile 4/4'lük bir öğrenci mi olmak gerekli? Bu forum da bizden yaşça çok büyük insanlar var, ve okuyarak bir yerlere gelmişler. Onlardan bu konu hakkında bilgi alabilirim diye açtım konuyu. Herkes bu konu hakkın da fikirlerini söyler ise çok güzel olur🙂 şimdiden teşekkür ederim herkese.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer okulun iyiyse, okuduğun bölüm iş bulma olasılığı yüksek bir bölümse ve o bölümde başarılıysan boş kalmazsın emin ol. Boş beleş bölümler okuyup veya geleceğe dönük olmayan bölümler için vakit kaybetmektense üniversiteyi bitirdiğin zaman seni havada kapacak şirketlerin olduğu bölümler tercih edilmeli. Bu ülkede iş bulmak, okumak zor ama imkansız değil :)

Son düzenleme:
Sorum açık. Bildiğiniz üzeri pandemi ile birlikte işsizlik çoğaldı. Üniversite mezunu işsiz gençler de bayağı var. Bu olay da aklıma direkt bu soruyu aklıma getirdi. Biz şimdi o kadar YKS sınavına falan çalışıyoruz. 4 yıl okuyacağız, ama bunun sonu boşa mı çıkacak? Yanlış hatırlamıyor isem, @SideWinder ve @Jira hocam. Okuyan, kendini geliştiren insan, ne bu ülke de, ne de başka bir ülke de boş kalır demişler idi. Yani şimdi tam olarak Türkiye'de bir baltaya sap olmamız için her şeyi ile 4/4'lük bir öğrenci mi olmak gerekli? Bu forum da bizden yaşça çok büyük insanlar var, ve okuyarak bir yerlere gelmişler. Onlardan bu konu hakkında bilgi alabilirim diye açtım konuyu. Herkes bu konu hakkın da fikirlerini söyler ise çok güzel olur🙂 şimdiden teşekkür ederim herkese.
Benim düşünceme göre, çalışkan insanlar aç kalmaz. Yani işsiz kalmaz, fakat ülkede bir adaletsizlik olduğu kesin. Vasıfsız bir eleman sırf tanıdığı olduğu için 10k maaş alıyor ve sen yeni mezun bir vatandaş olarak 3k maaş alıyorsun. Dengesizlik burada başlıyor ama bu işsiz kalacağın anlamına gelmez.

Her okuyan işsiz kalmaz da ülkemizde çok bilinmeyen mesleğe sahip insanlar işsiz kalabilir. Ya da değeri bilinmeyen meslekler. Evet bu daha doğru bir açıklama oldu. Her neyse eğer adaletsizlik olmasaydı, birileri torpil ile iş sahibi olmasaydı işsizlik oranı çok azalırdı. Tanıdık diye işe tanıdığı alıyorlar, vasıflı insan ise bu durumdan çok etkileniyor. En azından ben böyle düşünüyorum. Maalesef bazı insanlar da maaş beğenmiyor bu da bir gerçek. Bazı durumlar vardır ki bir anda kendi mesleğinin işini yapamazsın.

Türkiye'de çok iyi bir mesleği (örnek olarak uçak mühendisi veya yazılım mühendisi) iyi bir üniversite de okuduğumuzu farz edelim. Aldığımız maaş ortalama 10K olacaktır (5k alanda var 15K da, ortalamasını söyledim). Bu aldığımız maaş ile herhangi bir gelişmiş ülkede ki asgari ücretli işçinin alım gücünde sahip oluyoruz. Örnek olarak Avrupa veya ABD'de 1 kilo kıyma ortlama 10 birim para, bizde 40-50. RTX 3090 1500 birim para, bizde 20K. Bu durum bile beni üzüyor. Ama elimizden geleni yapmak zorundayız.

Türkiye'de işsizlik sorunu var evet fakat çalışan adam iyi bir üniversite bitirip iş bulur. Hayatında kitap defter açmamış insanlar dandik dandik bölümler bitirip işsiziz diye yakınıyorlar burası Türkiye Avrupa değil Türkiye'de her zaman alanında en iyilerden olmalısın geçinebilmek için.

Her okuyan değil boş bir üniversitede, boş bir bölüm okuyan aç kalır. Yada iyi birşey okuduğu halde kendini geliştirmemiş insan boş kalır. Nice üniversite mezununun anlamadığı işi 10 saniyede çözen ustalar var piyasada.
Yani mesele sadece okumak değil, kaliteli okumak ve kendini geliştirebilmek. Kendini geliştirebilmiş insanda emin olun, okul okumasa dahi muhakkak bir yerlere gelir. Şaşmaz. Torpil falan olaylarını bahane edip, kimse kendini kandırmasın.

Şöyle düşünüyorum, okumaktan zevk aldığın bir bölümde okuyorsan ve okuduğun süreç içerisinde kendini ne kadar geliştirdiğine bakar. İnsanların 'gereksiz' olarak gördüğü bölümlerden kendisini çok güzel yetiştirmiş ve kanıtlamış insanlar çıkıyor. Şahsen Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinden birinde okuyorum fakat benim bu avantajımı ekarte edebilecek bir sürü insan olabilir.

Geri
Yukarı