Türkiye'de Internet ve Seçenekler

Merhaba.
Öncelikle konunuz çok yararlı. Uydunet'te gece tarifesini kullanıyorum. AKK'yi geçtikten sonra bile, 00-09 arasında hızım paketin hızına geri çıkıyor. Sabah 09.30 gibi de 3Mbps'e tekrar dönüyor.
Ancak, konunuzda küçücük bir hata fark ettim. MBps terimlerini kullanmışınız. Yanlış olmuş. Mbps olmalı. MBps = Saniyede kullanılan Megabyte değeri. Yani 50MBps internetiniz varsa, saniyede 50MB/s download yapabilirsiniz, paket hızınız 450Mbps olur. Mbps = Saniyede kullanılan Megabit değeri. 50Mbps internetiniz varsa, 6MBps internetiniz vardır, 6MB/s indirme yapabilirsiniz.
burada detaylı bilgi mevcut.
2. düzeltmek istediğim seçenek ise, Uydunet yani Teledunya firmasının yurt dışı çıkışları. Vardır. Firmaya ait doğrudan Cogent, Telia ve Dec-IX'e 100'er Gbps portu vardır. Benim bildiğim en azından bu üçü. 2 yıl öncesine kadar tüm Turksat bağlantıları bu çıkışlardan sağlanırdı. Ancak dalgalanmalar, kopmalar yani Turksat'ın çıkışlara bakan elemanlarının kalifiyesizliği, kullanılan PNI bağlantı cihazlarının kalitesizliği yüzünden çok dalgalı idi. Şuan şirketler ve simetrik bağlantılar dışında çıkışlar Turk Telekom firmasına bağlı. Ve yaklaşık 1 yıldan uzun süredir bu dalgalanmalar yaşanmıyor. En azından çoğu bölgede yaşanmıyor artık.
Tekrar bu yararlı rehber için çok teşekkür ederim. Ellerine sağlık :)

Merhabalar, öncelikle böylesine merak edilen bir konuda bilgilerinizi paylaştığınız için teşekkürler. Neredeyse 1 senedir TTNet abonesiyim ve bana ''16 mbps'' adı altında verilen internetin 10 mb'ini bile göremedim. Sürekli sorunlar, ping artışları, internet hızımın sürekli 3-4 mbps'lerde seyretmesi canıma tak etmiş durumda. Malesef ki yıllardır sokağımı geçin semtin(İstanbul-Şirinevler) %90'nında fiber yok. Belki uydunet zamanında bir şeyler yapmıştır diye araştırdım ve aradım. Evet yapmış, bir sokak aşağımda altyapıları var(!) fakat şu anda bu bölgeye artık yatırım yapmadıklarını söylediler. Şaşırdım kaldım, malum TTNet'in fiberliyoruz olayını görecek miyim diye merak ediyorum.

Dün büyük bir sitede oturan abimin evinden 150 GB yakın download yaptım. Süperonline fiber kullanıyor. Bu aya özel 100 mb hız verdi sponline tüm fiber kullanıcılarına. saniyede 13 mb ortalamayla indirme gerçekleştirdim. Ping değerleri 6-7 hız 13 mb ben çok memnun kaldım. Siteye taşınırsam kesinlikle bu telekom belasından kurtulacağım. Parayla kota artışı yok roketi parayla alamıyoruz hatta tümden kaldırdılar. Fiber diye aldığımız çakma çıkıyor. Her geçen gün ayrı bir rezillik.

Bizim mahalleye 1 ay önce tt erisim kabinleri koydular halen aktif değil ve ne kadar internet hızı alababilirim ?
images.jpg

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı