Türkiye'de neden çoğunluk iPhone telefonları sevmiyor?

Puding Bey

Hectopat
Başlıkta da anlayacağınız üzere nedenini çok merak ediyorum. Neden iPhone kullanıcılarına kızan, fakat kullananı görünce de yapışan bir topluluk var?
Kimse üzerine alınmasın. İkizler burcu gibi(!) Ruh değişimi yaşayan bu güruh topluluğundan bahsediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
%85 gösteriş için. iPhone'um var desinler diye. Adamın altına giyecek donu yok asgari maaşla zar zor geçiniyor. Elinde iPhone X.

Ben gösteriş meraklılarının yüzünden insanlarda antipatiye sebep olduğunu düşünüyorum. Bir antipatim yok marka ve telefonlara karşı. Ama bir telefona 3 hadi bilemedin 4 bin liradan fazla verilmez kafasındayım. Artık düşük bütçeli telefonlar da gayet güzel sunumlara sahip. Bu sebeple Apple özelinde değil bütün markalar için bir fiyat sınırım var.

Fiyatından dolayı kullananlarda zengin hissiyatı yarattığı için asgari ücretli kredi çekip alıyordu. Buna karşı olanlar da o yüzden sevmiyordu. Kullanım açısından telefon kolay kolay çökmüyor çünkü her şeyi yükleyemediğimiz için. İleri seviyedeki kullanıcılar da telefona modifikasyon yapamadığı için sevmiyor. Çok sebebi var.

Başlıkta da anlayacağınız üzere nedenini çok merak ediyorum. Neden iPhone kullanıcılarına kızan, fakat kullananı görünce de yapışan bir topluluk var?
Kimse üzerine alınmasın. İkizler burcu gibi(!) Ruh değişimi yaşayan bu güruh topluluğundan bahsediyorum.

Başkalarını bilmem ancak kendi adıma cevap vermem gerekirse Apple ekosistemi kullanıcılarının özgürlüklerini ve hareket kabiliyetlerini kısıtlama üzerine kurulu. Steve Jobs´un kendi sözü de bu yönde; “Genel amaçlı bilgisayarları, dijital kelepçelerle hiç olmadığı kadar haksız ve denetleyici bir hale getirin.”

Bu, müşterilerini aşağılayan iğrenç ve tiksindirici bir söz. Apple tıpkı devletler gibi insanları yönetmek ve kendi kontrolü altına almak istiyor. Utanmasalar alacağın iPhone´un rengini bile onlar seçecekler. :) Buna karşılık Android platformu %100 kusursuz olmasa da iOS sistemine göre daha özgürdür.

Şu son 3 aya kadar Apple'ın tamamen şişirilmiş balon olduğunu düşünüp Android'i savunuyordum. Bunun nedeni ellerinden iPhone'u eksik etmeyen, telefonun zibilyon özelliğini bırakın kullanmayı bu özelliklerden haberi bile olmayan sırf hava atmak için iPhone kullanan insanlardı.

Daha sonra ise izlediğim incelemeler ve iPhone 11 ailesiyle fikrim tamamen değişti. Hala daha gidip bir telefona 8-9 bin TL veremem ama verebilecek durumda olsam iPhone alırdım.

Apple belki telefonlarını yüksek kârlılık ile satıyor ama rakiplerinden daha performanslı cihazlar sunuyor. Samsung'un S20 Ultra'nın öve öve bitiremediği çöp kamerasını iPhone 11 Pro Max'in yerle bir edişini yapılan testlerde gördükten sonra bu fikrim daha da mantıklı gelmeye başladı.

Ben şahşen iphone telefonları kullanıcıyı çok fazla kısıtladığından dolayı tercih etmiyorum. İnternetten dosya dahi indiremiyorsun. Ama donanımları düşük olmasına rağmen 4 kat daha güçlü donanım özelliklerine sahip android telefonlarla aynı performansı sunması gerçekten çok iyi. Tercih edilmeme nedeni fiyatıdır bence. Androide göre çok daha uçuk fiyatları.

Geri
Yukarı