Türkiye'de neden Noel kutlanmıyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bunun Türkiye ile hiçbir ilgisi yok. İslam ile ilgisi var. Ki islama göre Allah İslam'da olmasa bile iyi davranışları sever. Noel de İsa peygamberin doğum günüdür. Yani iyi bir şeyi kutluyorlar. Bir Müslüman noeli kutlarsa Allah bunu sorun etmeyecektir.
Noel, yabancı kültürüdür. Hz. İsa'nın doğumunu kendimize göre farklı şekilde kutlayabiliriz. Yabancı (kafir) kültürüne özenmek, onu uygulamak günahtır.

Bunun Türkiye ile hiçbir ilgisi yok. İslam ile ilgisi var. Ki islama göre Allah İslam'da olmasa bile iyi davranışları sever. Noel de İsa peygamberin doğum günüdür. Yani iyi bir şeyi kutluyorlar. Bir Müslüman Noel'i kutlarsa Allah bunu sorun etmeyecektir.
Yalnız Hristiyanların değil, Yahudilerin ve bütün bâtıl dinlerin ibadetlerini yapmak, onlara benzemek olur. Mesela 21 Martı Nevruz Bayramı diyerek kutlamak da böyledir. Kâfirlerin ibadetleri ve çirkin işleri hariç, mubah olan âdetlerini yapmakta mahzur yoktur. ... Noeli kutlamak asla caiz değildir

Hocam böyle bir şey buldum. Benim bahsettiğim şeye deyinmiş. Asimile olup dinimizden kopabiliriz.

Kimsenin bir Hristiyan gibi Noel gününün kutlanmasını istediğini sanmıyorum. Kastedilen şey süslemeler yalnızca, bunun da dini bir sakınca olduğunu sanmıyorum.

Kültür meselesi. Bizim kültürümüzde yeri kısıtlı olduğu için kutlanmiyor ya da bireysel alanda isteyenler kutluyor diyebiliriz.

Bir de fakir ülkelerde böyle kutlamalara kimse enerji bulamaz. Herkes doymak, ay sonunu getirme peşinde koşarken noelmis, cadılar bayramiymis umurunda değil yani milletin.

Bunun Türkiye ile hiçbir ilgisi yok. İslam ile ilgisi var. Ki islama göre Allah İslam'da olmasa bile iyi davranışları sever. Noel de İsa peygamberin doğum günüdür. Yani iyi bir şeyi kutluyorlar. Bir Müslüman Noel'i kutlarsa Allah bunu sorun etmeyecektir.
Niye kafana göre fetva veriyorsun? İşte bu yüzden diyorum böyle forumlarda din hakkında konu açmak sıkıntılı çünkü bilgisi olmayanlar bile mesaj yazıyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Niye kafana göre fetva veriyorsun? İşte bu yüzden diyorum böyle forumlarda din hakkında konu açmak sıkıntılı çünkü bilgisi olmayanlar bile mesaj yazıyor.

Onlar kafalarından başka yerleri ile mi fetva veriyor? Onlar da kafalarına göre fetva veriyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı