Türkiye'de neden Noel kutlanmıyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Nişantaşı, Tunalı Hilmi gibi yerlerde bu şekilde süslemeler her yıl yapılıyor.

Kutlama, süsleme örnek veriyorum nevruz gününde ya da başka bir bayramda da yapılabilir. Sırf bunun için Noel kutlamaya gerek yok ki. Bizim kültürümüzde olmayan bir şeyi kutlamak komik olacaktır sanıyorum. Hristiyan değilsen kutlamanın anlamı nedir?
Biraz yanlış anlaşıldım galiba, Noel kutlayalım demiyorum. Sadece o süslemeleri ülkemde yılbaşı adı altında görmeyi tercih ederdim diyorum. Bende Müslümanım.

Bunun Türkiye ile hiçbir ilgisi yok. İslam ile ilgisi var. Ki islama göre Allah İslam'da olmasa bile iyi davranışları sever. Noel de isa peygamberin doğum günüdür. Yani iyi bir şeyi kutluyorlar. Bir Müslüman Noel'i kutlarsa Allah bunu sorun etmeyecektir.

Noel'i kutlamak bir müslümana göre caiz değildir. Dinden çıkarır.

Yalnız Hristiyan'ların değil, yahudilerin ve bütün bâtıl dinlerin ibadetlerini yapmak, onlara benzemek olur. Mesela 21 Martı nevruz bayramı diyerek kutlamak da böyledir. Kâfirlerin ibadetleri ve çirkin işleri hariç, mubah olan âdetlerini yapmakta mahzur yoktur... noeli kutlamak asla caiz değildir.

Peygamber efendimizin ana rahmine düştüğü günü kutlayan nesil varken yılbaşı kutlanması biraz zor. Önce peygamber efendimizin ana rahmine düştüğü günü nasıl biliyorlar onu çözmek lazım.

Kültürel açıdan çok bize yatkın bir şey değil zaten ama kutlayan adama da gidip dini öğüt verenleri anlamıyorum bizim ülkede. İsteyen istediğini yapmakta özgür. Kutlayan kutlar, kutlamak istemeyen kutlamaz. İlla kutlamak için Hristiyan olmana gerek yok.

Tatil diye ailenle vakit geçirmek için eğlenceli bir parti şeklinde de zaman geçirebilirsin. Bizim kültürlerimize çok uygun olmadığı için yaygın olarak kutlanmaması normal. Genelde insanlar yılbaşını kutluyorlar zaten Noel'i değil.

Kutlanmasını istediğimi yazmadım oraya, süslemeleri çok eğlenceli olmuyor mu? Hocam kendinizi kandırmayın herkes güzel o büyük yılbaşı süslemelerini ister sokaklarda. Kutlansın demiyorum zaten, iyi bakın, yılbaşı adı altında öyle süslemeler olsa güzel olurdu dedim.

Tamam daha fazla özenerek ısrar etme! Şu an içindeki kötü habis ruhlar sana bunu güzelleştiriyor. Sakın haaa, dinden çıkar kafir olarak haşredilirsin sonra. Daha fazla ısrarcı davranmanı istemiyorum.

Peygamber efendimizin ana rahmine düştüğü günü kutlayan nesil varken yılbaşı kutlanması biraz zor. Önce peygamber efendimizin ana rahmine düştüğü günü nasıl biliyorlar onu çözmek lazım.

Öyle bir şey mi var :D? Adını söyler misiniz?

Biraz yanlış anlaşıldım galiba, Noel kutlayalım demiyorum. Sadece o süslemeleri ülkemde yılbaşı adı altında görmeyi tercih ederdim diyorum. Bende Müslümanım.
Bakın ben yılbaşı kutlamayı demiyorum yalnız noel kutlamayı diyorum. Çünkü Noel'in dini bir anlamı var.

Tamam daha fazla özenerek ısrar etme! Şu an içindeki kötü habis ruhlar sana bunu güzelleştiriyor. Sakın haaa, dinden çıkar kafir olarak haşredilirsin sonra. Daha fazla ısrarcı davranmanı istemiyorum.
Troll müsün ? :D hocam Noel'i kutlayalım demiyorum ki süslemeleri güzel buluyorum diyorum. Ya sabır :D

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı